Рішення від 03.09.2018 по справі 0640/3622/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3622/18

категорія 11.5

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби в особі відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про скасування постанови від 25.06.2018 про закінчення виконавчого провадження № 56381911,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління державної виконавчої служби в особі відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Житомирській області від 25 червня 2018 року ВП № 56381911 про закінчення виконавчого провадження, згідно виконавчого листа № 806/775/18, виданого Житомирським окружним адміністративним судом від 11.05.2018, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.01.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 85/759 від 25.04.2017 та її виплату.

В обґрунтування позову зазначає, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.04.2018 у справі № 806/775/18 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 85/759 від 25.04.2017. 14.05.2018 відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа у справі № 806/775/18, виданого 11.05.2018 Житомирським окружним адміністративним судом, а 25.06.2018 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №806/775/18 на підставі п.9 ч.1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", у зв'язку із фактичним виконанням боржником в повному обсязі рішення згідно виконавчого документа. Позивач вважає, що боржник не виконав рішення суду в повному обсязі, а тому діями головного державного виконавця щодо закінчення виконавчого провадження порушено його право на перерахунок пенсії в повному обсязі.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено відкрите судове засідання з викликом учасників справи на 31 липня 2018 року.

31 липня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області заперечує проти викладених у позовній заяві вимог з тих підстав, що оскільки рішенням суду на Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області покладено обов'язок вчинити певні дії, а саме: провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС у Житомирській області від 27.06.2017 № 85/791 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомлено державного виконавця про виконання рішення суду в повному обсязі, зокрема про те, що перерахунок пенсії проведений згідно довідки від 27.06.2017 № 85/791 та доплата за рішенням суду відсутня. У зв'язку з цим державним виконавцем прийнято рішення про закінчення виконавчого провадження (а.с.59-60).

До відзиву на позовну заяву додано належним чином завірені матеріали виконавчого провадження ВП № 56381911 (а.с.62-70).

31 липня 2018 року до суду також надійшли пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому третя особа просить в задоволенні позову відмовити. Таку позицію обґрунтовує тим, що позивачу 20.03.2018 на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 14.03.2018 № 85/759, розмір грошового забезпечення згідно з якою складає 7383,68 гривень. Основний розмір пенсії ОСОБА_1 після проведеного перерахунку, обчисленого як 50% грошового забезпечення, становить 3691,84 гривні. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.04.2018 по справі №806/775/18 було зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії Позивачу з 01.01.2016 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №85/759 від 25.04.2017 року та її виплату. На виконання вищезазначеного рішення суду ОСОБА_1 05.05.2018 було здійснено перерахунок пенсії виходячи із зазначеного в довідці від 04.04.2018 № 85/759 в розмірі 7159,89 гривень. Основний розмір пенсії, обчислений як 50% від грошового забезпечення, після перерахунку склав 3579,95 гривень. Оскільки, проведення перерахунку пенсії відповідно до рішення суду від 04.04.2018 у справі №806/775/18 призвело до зменшення вже перерахованої пенсії - з 3691,84 гривень до 3579,95 гривень, то доплата до пенсії за вказаним судовим рішенням - відсутня (а.с.71-74)

Судове засідання, призначене на 31 липня 2018 року було перенесено на 30 серпня 2018 року, у зв'язку з пхворобою головуючого судді Черняхович І.Е. в період з 31.07.2018 по 03.08.2018, а в період з 07.08.2018 по 23.08.2018 - у відпустці.

30 липня 2018 року представники сторін та третьої особи з'явився в судове засідання та надали заяви про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.

Зважаючи на зазначене, суд керуючись ч. 3 ст. 194 КАС України вважає за можливе здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Суд, розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з таких підстав.

Встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2018 року у справі №806/775/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провести з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 85/759 від 25.04.2017 та її виплату. Вищезазначене рішення набрало законної сили 05 травня 2018 року.

11 травня 2018 року Житомирським окружним адміністративним судом ОСОБА_1 було видано виконавчий лист № 1249/2018 у справі №806/775/18 (а.с. 69).

11 травня 2018 року позивач звернувся до начальника відділу примусового виконання рішення УДВС ГТУЮ у Житомирській області із заявою про примусове виконання рішення у справі №806/775/18. Заява зареєстрована 11.05.2018, що підтверджується відповідною відміткою на заяві (а.с. 63).

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Житомирській області від 14.05.2018 відкрито виконавче провадження ВП №56381911 з примусового виконання виконавчого листа №1249/2018, виданого Житомирським окружним адміністративним судом 11.05.2018 у справі №806/775/18 (а.с. 64).

В матеріалах адміністративної справи міститься лист Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 18.05.2018 №6736//04-02, яким повідомлено Відділ примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Житомирській області про те, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.04.2018 у справі № 806/775/18 ОСОБА_1 з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 85/759 від 25.04.2017 (а.с.66).

22 червня 2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Житомирській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа виконавчого листа №1249/2018, виданого Житомирським окружним адміністративним судом 11.05.2018 у справі №806/775/18 (а.с.67).

У графі "встановлено" державний виконавець вказав: згідно повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2018 року у справі №806/775/18 ОСОБА_1 з 01.01.2016 року проведено перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 85/759 від 25.04.2017. Оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 є більшим, ніж розмір пенсії після виконання рішення суду, тому доплата за рішенням суду відсутня (а.с.67).

Вважаючи таку постанову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Згідно із ст.1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною 1 ст. 5 Закону № 1404-VIII визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Пунктом 1 ч. 1 ст. З Закону № 1404-VIII встановлено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Частиною 1 ст. 18 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом, розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання. Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.

У відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі: фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у виконавчому документі зазначаються, зокрема, резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень.

Так, зі змісту виконавчого листа № 1249/2018 від 11.05.2018, виданого Житомирським окружним адміністративним судом у справі № 806/775/18, вбачається, що резолютивна частина судового рішення містить текст наступного змісту: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провести з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 85/759 від 25.04.2017 та її виплату.

Тобто, резолютивна частина рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.04.2018 не містить жодних застережень щодо виплати одним платежем усієї суми пенсії, яка перерахована та нарахована за період із 01.01.2016 по день перерахунку.

Судом безспірно встановлено, що 20.03.2018 на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 14.03.2018 № 85/759 (а.с.81). Основний розмір пенсії ОСОБА_1 після проведеного перерахунку становить 3691,84 гривні (а.с.77).

На виконання Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.04.2018 по справі №806/775/18 позивачу 05.05.2018 було здійснено перерахунок пенсії виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 04.04.2018 № 85/759 (а.с.79). Основний розмір пенсії позивача після перерахунку на виконання рішення суду склав 3579,95 гривень (а.с.80).

Оскільки після проведеного перерахунку пенсії відповідно до рішення суду від 04.04.2018 у справі № 806/775/18 розмір вже перерахованої на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 пенсії зменшився з 3691,84 гривень до 3579,95 гривень, то пенсія позивачу виплачується в попередньому розмірі.

Відповідно до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Тому, відповідно до перерахунку від 05.05.2018 ОСОБА_1 встановлено доплату до попереднього розміру пенсії (що встановлений при перерахунку на виконання постанови КМУ №103) в сумі 111,89 гривень (а.с.80).

Таким чином, відповідачем проведено перерахунок пенсії у відповідності до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.04.2018 у справі №806/775/18, але оскільки, сума пенсії на виконання рішення суду є меншою, ніж при перерахунку на виконання постанови КМУ №103, тому доплата до пенсії (виплата перерахованої різниці) за вищенаведеним судовим рішенням відсутня, а пенсія виплачується позивачу у розмірі обрахованому на виконання постанови КМУ №103.

Як роз'яснено в п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21.05.2012 року за № 5 "Про внесення змін до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року № 3 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби", державний виконавець зобов'язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи наявність інформації у відповідача про виконання судового рішення, та те, що зміна розміру пенсії позивача у бік збільшення відбулася на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області № 85/759 від 14.03.2018, яка не була предметом судового розгляду, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 255, 268, 270-271, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) до Управління державної виконавчої служби в особі відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (майдан Соборний, 1, місто Житомир, 10014; код ЄДРПОУ 34900660), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його складення.

Суддя І.Е.Черняхович