Постанова від 15.08.2011 по справі 2а-9896/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15 серпня 2011 року 15:34 № 2а-9896/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Черненко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз Україна"

до Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції

про визнання дії протиправними,скасування податкових повідомлень - рішень

за участю представників сторін:

від позивача: Слюсар С.В. (дов.від 13.04.11 №2-218д)

від відповідача: Волторніст С.М. (дов.від 05.01.11 №1)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна»до Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 15.08.2011 року в 15 год. 34 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень №0000271550 від 28.04.2011р., №0000281550 від 28.04.2011р., №0000291550 від 28.04.2011р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вважає, що рентну плату за природний газ, нафту, газовий конденсат сплатив в строки, передбачені пп.5-8 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001р. №256 «Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», що підтверджується податковими розрахунками № 182 від 28.01.2011р., №183 від 28.01.2011р., №184 від 28.01.2011р. Тому вважає, що застосування штрафних санкцій на підставі норми ст.126 Податкового кодексу України здійснюється у разі їх порушення. Однак, оскільки з боку позивача порушень не було то відсутні підстави для застосування штрафу за порушення пп.5.3.1. п.5.3. ст..5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»

Відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечував, на його думку за результатами проведеної перевірки встановлено несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за грудень 2010р. в розмірі 361538,30 грн., по строку сплати 30.01.11 із затримкою на 29 календарних днів; за природний газ за грудень 2010 року в розмірі 544446,59 грн. по строку сплати 30.01.2011р. із затримкою на 29 календарних днів; за газовий конденсат за грудень 2010 року в розмірі 821752,97 грн. по строку сплати 30.01.2010р. із затримкою на 29 календарних днів, чим порушено п.254.6 ст.254 та п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України. Тому, представник відповідача вважає, що прийняті податкові повідомлення-рішення є правомірними, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, про відмову у задоволення позовних вимог, з огляду про наступне.

Лохвицькою міжрайонною державної податковою інспекцією (надалі - відповідач) проведено невиїзну документальну перевірку Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна»(надалі -позивач) з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по рентній платі за нафту, природний газ та газовий конденсат.

За результатами перевірки складено Акт від 07.04.2011р. №35/15/30019775, яким встановлено порушення п.254.6 ст.254 та п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за грудень 2010р. в розмірі 361538,30 грн., по строку сплати 30.01.11 із затримкою на 29 календарних днів; за природний газ за грудень 2010 року в розмірі 544446,59 грн. по строку сплати 30.01.2011р. із затримкою на 29 календарних днів; за газовий конденсат за грудень 2010 року в розмірі 821752,97 грн. по строку сплати 30.01.2010р. із затримкою на 29 календарних днів.

З підстав виявленого порушення відповідачем прийнято податкові повідомлення -рішення №0000271550 від 28.04.2011р., №0000281550 від 28.04.2011р., №0000291550 від 28.04.2011р.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (надали -ПК України) податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання".

Згідно п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України - грошове зобов'язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності".

В свою чергу п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податкове зобов'язання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк)".

Необхідно зазначити, що відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів», при цьому абз. 2 п. 87.1 ст. 87 кодексу визначено, що сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів».

Пункт 87.9 ст. 87 ПК України визначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків».

Абзацом 2 п. 87.9 ст. 87 П К України зазначено, що спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Матеріалами справи встановлено, що позивач згідно самостійного рішення є платником рентної плати за нафту, природній газ та газовий конденсат та перебуває на обліку в Лохвицькій МДПІ.

Станом на 01.01.2011 року за позивачем рахувався податковий борг : - по рентній платі за нафту, що видобувається в Україні в розмірі 361065 гр. 37 коп.; - по рентній платі за природній газ, що видобувається в Україні в розмірі 544446 грн. 59 коп.; - по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні в розмірі 820196 грн. 66 коп.

Крім того, позивачем 10.01.2011 року проведено сплату грошового зобов'язання : - по рентній платі за нафту, що видобувається в Україні в розмірі 2916065 гр. 15 коп., згідно платіжного доручення № 21 від 10.01.2011 року; по рентній платі за природній газ нафту, що видобувається в Україні в розмірі 2203432 гр. 61 коп., згідно платіжного доручення № 73 від 10.01.2011 року; по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні в розмірі

4258078 гр. 62 коп., згідно платіжного доручення № 75 від 10.01.2011 року.

Враховуючи той факт, що станом на день надходження коштів у позивача обліковувався податковий борг по вищезазначених платежах відповідача у відповідності до приписів п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України частину коштів було зараховано на погашення податкового боргу по рентній платі за нафту, що видобувається в Україні, який обліковувався по особовому рахунку позивача станом на 10.01.2011 року в розмірі 361538 гр. 30 коп.; - податкового боргу по рентній платі за природній газ, що видобувається в Україні, який обліковувався по особовому рахунку позивача станом на 10.01.2011 року в розмірі 544446 грн. 59 коп

Податкового боргу по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні, який обліковувався по особовому рахунку позивача станом на 10.01.2011 року в розмірі 821752 грн. 97 коп. Погашення податкового боргу проведено відповідача виключно у межах імперативних норм п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України без будь-яких перевищень своїх повноважень.

В свою чергу 20.01.2011 року позивачем було подано до відповідача податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ та газовий конденсат № 16505 у якому позивач визначив грошові зобов'язання за грудень 2010 року :

- по рентній платі за нафту, що видобувається в Україні в розмірі 10077788 грн. 80 коп.;

- по рентній платі за природний газ, що видобувається в Україні в розмірі 6754487 грн. 64 коп.;

- по рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні в розмірі 13214470 грн. 09 коп.

Грошові зобов'язання по рентній платі за нафту, природний газ та газовий конденсат за грудень 2010 року визначені у податковому розрахунку від 20.01.2011 року № 16505 погашені наступним чином:

- по рентній платі за нафту - станом на 20.01.2011 року по особовому рахунку позивача рахувалася переплата в розмірі 2554526 грн. 85 коп., яка утворилася в зв'язку зі сплатою грошових зобов'язань платіжним дорученням № 21 від 10.01.2011 року. Окрім того у відповідності до п. 254.6 ст. 254 Податкового кодексу позивачем проведено, часткову, сплату грошових зобов'язань по рентній платі за нафту в розмірі 7161723 грн. 65 коп. платіжним дорученням № 182 від 28.01.2011 року. Сума ж податкового боргу в розмірі 361538 грн. 30 коп., яка утворилася в зв'язку з несплатою грошового зобов'язання за грудень 2010 року, погашена відповідачем 28.02.2011 року в зв'язку з надходженням коштів, які сплачені позивачем платіжним дорученням від 28.02.2011 року.

- по рентній платі за природний газ - станом на 20.01.2011 року по особовому рахунку позивача рахувалася переплата в розмірі 1658986 грн. 02 коп., яка утворилася в зв'язку зі сплатою грошових зобов'язань платіжним дорученням № 73 від 10.01.2011 року. Окрім того у відповідності до п. 254.6 ст. 254 Податкового кодексу позивачем проведено, часткову, сплату грошових зобов'язань по рентній платі за природний газ в розмірі 4551055 грн. 03 коп. платіжним дорученням № 183 від 28.01.2011 року. Сума ж податкового боргу в розмірі 544446 грн. 59 коп., яка утворилася в зв'язку з несплатою грошового зобов'язання за грудень 2010 року, погашена відповідачем 28.02.2011 року в зв'язку з надходженням коштів, які сплачені позивачем платіжним дорученням від 28.02.2011 року.

- по рентній платі за газовий конденсат - станом на 20.01.2011 року по особовому рахунку позивача рахувалася переплата в розмірі 3436325 грн. 65 коп., яка утворилася в зв'язку зі сплатою грошових зобов'язань платіжним дорученням № 75 від 10.01.2011 року. Окрім того у відповідності до п. 254.6 ст. 254 Податкового кодексу позивачем проведено, часткову, сплату грошових зобов'язань по рентній платі за газовий конденсат в розмірі 8956391 грн. 47 коп. платіжним дорученням № 184 від 28.01.2011 року. Сума ж податкового боргу в розмірі 821752 грн. 97 коп., яка утворилася в зв'язку з несплатою грошового зобов'язання за грудень 2010 року, погашена відповідачем 28.02.2011 року в зв'язку з надходженням коштів, які сплачені позивачем платіжним дорученням від 28.02.2011 року.

Враховуючи несвоєчасну сплату грошового зобов'язання по рентній платі за нафту, газ та газовий конденсат за грудень 2010 року до позивача, у відповідності до п 126.1 ст. 126 Податкового кодексу згідно якого в випадку коли платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу застосовано штрафні санкції у розмірі 10 %.

З огляду на вищевикладене, враховуючи докази наявні в матеріалах справи, пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень приймаючи оскаржувані податкові повідомлення - рішення № 0000271550, № 0000281550 та № 0000291550 якими до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання по рентній платі за нафту, природний газ та газовий конденсат за грудень 2010 року в розмірі 10 % діяв в межах Конституції України та чинного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 9, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст.ст.185-187 КАС України.

Суддя І.А. Качур