Рішення від 17.08.2018 по справі 2140/1311/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1311/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

09 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) щодо невиплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) нарахованої йому пенсії з 01 січня 2016 року по 31.12.2019 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України №900-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) негайно усунути порушення конституційного права на отримання належної пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) шляхом виплати нарахованої йому пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року з дотриманням вимог Закону України (2050-14) "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків їх виплати".

Ухвалою від 16.07.2018р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

Приписами частини третьої статті 263 КАС України визначено, що у даній категорії спорів заявами по суті справи є позов та відзив. При цьому, відповідно до частин 5 та 8 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами та досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Відповідно до змісту позовної заяви позивач вказані вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до ст. 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01.01.2016 р. отримав право на перерахунок пенсії, проте, вважаючи, що органом пенсійного фонду України не виконується обов'язок щодо виплати перерахованої суми пенсії в повному обсязі, позивач 06.06.2018 р. звернувся до відповідача із заявою, у якій вимагав негайно та в найкоротший термін сплатити недоплачену пенсію в порядку, передбаченому постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 103. На вказану заяву позивач отримав відповідь ГУ ПФУ в Херсонській області від 20.06.2018 р., з якою він не згоден, оскільки вважає що запропонований відповідачем спосіб виплати недоплаченої суми пенсії відповідно до вказаної постанови КМУ від 21.02.2018 р. № 103 суперечить його інтересам та призводить до інфляційних втрат, у зв'язку з чим вважає за необхідне вимагати від органу пенсійного фонду компенсації втрати частини доходу. При цьому позивач вказує на те, що порядок виплати пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 р. № 103 є незаконним та звужує його конституційні права та гарантії, порівняно із тими, що існували до прийняття даної постанови. Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати нарахованої йому пенсії згідно із Законом України № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" ст.ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

01 серпня 2018 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить в задоволенні позову відмовити з наступних підстав. 21.02.2018 року Кабінетом міністрів України прийнято Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою встановлено порядок та механізм перерахунку пенсій відповідної категорії осіб. Постановою № 103 визначено обов'язок відповідача проводити виплату перерахованих з 01.01.2016 пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2018р. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 обчислюється органами Пенсійного Фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх Фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному Постановою № 103 з 01.01.2019. Щодо вимоги позивача про зобов'язання виплатити недоплачену пенсію з урахуванням індексації та компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати нарахованої пенсії, вказує на те, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України висловленою у постанові від 08.07.2014р. (№ рішення в ЄДРСР 39891909). Дана позиція повністю узгоджуються з положеннями постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, ти деяким іншим категоріям осіб". Відповідно до положень Закону України від 19.10.2000 №2050-ХІУ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Але обов'язок по нарахуванню та виплати пенсії Позивачу у головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області виник лише після набрання чинності Постановою КМУ №103. Головним управлінням перерахунок та виплата нарахованої пенсії здійснюється своєчасно, тому, вказана вимога позивача є не обґрунтованою і такою, що не підлягає задоволенню.

Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вказує про наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області.

06.06.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із листом, яким вимагав негайно та в найкоротший термін сплатити йому пенсію за законом, яка була недоплачена йому в період з 01.01.2016 року по теперішній час, без жодних застережень та посилань на відсутність фінансування, з дотриманням вимог Закону України №2050-14 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".

Листом від 20.06.2018 р. № 135/Б-99-1 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у відповідь на заяву позивача повідомило, що Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 р. прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб. Перерахунок здійснено на підставі довідки про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. При цьому проведена доплата між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2018 р. по 30.04.2018р. у сумі 5023,88 грн. Сума 32 996,76 грн. перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017р. обчислюється в наступному порядку: з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. щомісяця окремою сумою у розмірі 687,43 грн., із 01.01.2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 1374,87 грн. до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Не погоджуючись з вказаною відповіддю ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Як вбачається зі змісту позову, то за позицією позивача протиправна бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області полягає у не виконанні постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" в частині невиплати нарахованої йому пенсії з 01 січня 2016 по 31.12.2019 року одним платежем, а не в порядку, визначеному частиною першою пункту 3 цієї постанови, вважаючи таку відстрочку виплати до 2020 року порушенням його права, передбаченого ч. 3 ст.52 Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ.

Надаючи оцінку вказаним доводам позивача та вирішуючи спірні правовідносини по суті, суд враховує наступне.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

29.12.2015 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015 р.

Цим Законом внесені доповнення в ст.63 Закону № 2262-ХІІ, а саме, ст.63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 392 в редакції на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1, 4 Порядку № 45 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

21.02.2018 року Кабінетом міністрів України прийнято Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою встановлено порядок та механізм перерахунку пенсій відповідної категорії осіб.

Абзацом другим пункту 3 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 передбачено порядок виплати перерахованих відповідно до частини першої пункту 3 цієї постанови підвищених пенсій, а саме:

"…Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми".

Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Враховуючи, що на момент розгляду даної справи постанова КМУ від 21.02.2018 року № 103 є чинною, а позивачем не надано доказів зворотного, тому вказаний нормативно - правовий акт є обов'язковим до виконання, в даному випадку для відповідача.

При цьому, суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Даний висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 02.05.2018 по справі №818/1076/18.00

З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в частині заявлених позивачем вимог, оскільки вчинені відповідачем дії щодо виплати позивачу пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 узгоджуються з нормами матеріального права.

Відсутність протиправної бездіяльності або протиправних дій відповідача, вчинених відносно позивача в межах даних спірних правовідносин, свідчить про відсутність його порушених прав чи охоронюваних законом інтересів, а тому у суду відсутні підстави для їх захисту.

Щодо вимоги позивача про нарахування компенсації на донараховану пенсію за період з 1 січня 2016 по 31.12.2017 року, суд відмічає наступне.

Частиною 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 для реалізації згаданого Закону.

Відповідно до приписів ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушенням встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією в даному випадку (органом УПФУ) добровільно чи на виконання рішення суду.

Враховуючи, що вказані норми чинного законодавства пов'язують право особи на отримання такої компенсації безпосередньо з фактичним перерахунком та виплатою пенсії, що не було встановлено судом під час розгляду даних спірних правовідносин, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені передчасно.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (місце знаходження 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд. 6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Дубровна В.А.

кат. 10.2.4