16 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1401/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення штрафу,
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - позивач, ГУ ПФУ в Херсонській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (далі - відповідач, УДВС ГТУЮ у Херсонській області), у якому просить скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Огородника Є.І. від 22.06.2018 року по виконавчому провадженню №56493041 про накладення на головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 09.07.2018 року ним отримано постанову головного державного виконавця про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. за невиконання вимог виконавчого листа від 30.03.2018 року, виданого Херсонським окружним адміністративним судом у справі № 821/33/18, яким зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських від 15.05.2017р. №1515/19/01-2017.
Позивач вважає оскаржувану постанову незаконною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства. Зазначає, що рішення суду виконане у добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження, про що повідомлено державного виконавця листом від 02.07.2018 № 6807/03-16, проте відповідачем не було перевірено виконання рішення суду, що зумовило передчасне винесення постанови про накладення штрафу на боржника. Також позивач стверджує, що всупереч вимог ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» постанову про відкриття виконавчого провадження від 01.06.2018 головним управлінням отримано 18.06.2018 року.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню виконавцем у разі фактичного виконання рішення суду згідно з виконавчим документом, в оскільки головним управлінням рішення суду виконане в повному обсязі позивач просить позовні вимоги задовольнити та скасувати постанову про накладення штрафу.
Ухвалою суду від 18 липня 2018 року позов залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків. Ухвала суду виконана, недоліки позову усунуті.
Ухвалою суду від 06 серпня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі. Призначено судове засідання на 15 серпня 2018 року о 10:00 год.
13 серпня 2018 року від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому останній просить в задоволенні позовних вимог відмовити. Свою позицію обґрунтовує тим, що 01.06.2018 року держаним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 56493041 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 821/33/18. Цього ж дня за вих. № 7871/1 копія постанови направлена ГУ ПФУ в Херсонській області до виконання. Оскільки, станом на 22.06.2018 року до відділу не надходило жодних заяв чи клопотань про виконання рішення суду протягом 10 робочих днів, державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 5100 грн.
06.07.2018 року до відділу за вх. № 6122 надійшов від позивача лист, відповідно якого загальний розмір пенсії після перерахунку складає 6189, 76 грн., однак відомостей стосовно виплати даної заборгованості з 01.01.2016 в даному листі не зазначено, а отже рішення суду ГУ ПФУ у Херсонській області виконано частково.
Відповідач зазначає, що відповідно до правової позиції Європейського суду «Кечко проти України» (08.11.2005) органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом України у постановах від 22.06.2010 № 21-39во10, від 07.12.2012 № 21-977во10, від 03.12.2010 № 21-44а10.
14 серпня 2018 року від позивача надійшла заява про приєднання до матеріалів справи копій документів, що підтверджують проведення перерахунку та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 56493041.
15 серпня 2018 року представниками сторін надані клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Частиною 3 статті 194 КАС України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких обставин суд розглядає дану справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 року у справі № 821/33/18, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015 р., ст.ст.51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських від 15.05.2017р. №1515/19/01-2017. Допустити негайне виконання рішення, в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області виплати пенсії ОСОБА_2 у межах одного місяця.
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Херсонській області від 01.06.2018 року відкрито виконавче провадження ВП №56493041 щодо виконання виконавчого листа № 821/33/18 від 30.03.2018 року, виданого Херсонським окружним адміністративним судом про зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських від 15.05.2017р. №1515/19/01-2017. Допустити негайне виконання рішення, в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області виплати пенсії ОСОБА_2 у межах одного місяця.
Пунктом 2 даної постанови позивача повідомлено про необхідність виконання рішення суду протягом 10 робочих днів.
Листом від 02.07.2018 року № 6807/03-16 ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило відповідача про те, що рішення Херсонського окружного адміністративного суду виконано, оскільки ОСОБА_2 проведено перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 року № 1515/19/01-2017 з 01.01.2016 року.
Загальний розмір пенсії після перерахунку складає 6189,76 грн., в тому числі 153,96 грн. доплата до попереднього розміру пенсії.
22.06.2018 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Херсонській області винесено постанову, якою у відповідності до статей 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження", на позивача накладено штраф в сумі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин.
Вирішуючи даний спір суд виходив з наступного.
Відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ) підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VІІІ).
Згідно ст. 5 Закону примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 26 Закону №1404-VІІІ виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З аналізу даних правових норм слідує, що підстави для накладення на боржника штрафу за невиконання рішення суду настають після сплину визначеного в постанові про відкриття виконавчого провадження строку на його виконання (10 робочих днів). При цьому встановити факт невиконання судового рішення повинен державний виконавець за результатами перевірки, провести яку зобов'язаний наступного робочого дня після закінчення строку, наданого боржнику на виконання судового рішення.
Згідно матеріалів справи, постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Огородником Є.І. про відкриття виконавчого провадження від 01.06.2018 р. позивачу надано строк для виконання рішення суду - 10 робочих днів.
Постанову про відкриття виконавчого провадження від 01.06.2018 р. отримано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області 18.06.2018 р., про що свідчить штамп вхідної кореспонденції (а.с.21). Таким чином встановлений законодавством строк (10 робочих днів) для виконання боржником рішення суду спливає 02.07.2018 р. В той же час постанову про накладення на боржника штрафу за невиконання рішення суду винесено державним виконавцем 22.06.2018 р., тобто до закінчення строку наданого позивачу для виконання.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що постанова від 22.06.2018 року у ВП № 56493041 головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Огородника Є.І. про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн. є протиправною та підлягає скасуванню.
Таким чином, позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Огородника Є.І. від 22.06.2018 р. про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 56493041.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст судового рішення виготовлено та підписано 20.08.2018 року.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 11.5