Рішення від 26.07.2018 по справі 813/2188/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2188/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Михайленко Б.С.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за позовом Городоцької місцевої прокуратури Львівської області в інтересах держави до Мужиловицької сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Городоцької місцевої прокуратури Львівської області(далі позивач) звернувся в інтересах держави до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Мужиловицької сільської ради Яворівського району Львівської області(далі відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Мужиловицької сільської ради Яворівського району Львівської області щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту - села Мужиловичі Яворівського району Львівської області та подальшого затвердження такої;

- зобов'язати Мужиловицьку сільську раду Яворівського району Львівської області виконати вимоги чинного законодавства України щодо виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту - села Мужиловичі Яворівського району Львівської області та, в подальшому, на засіданні сесії сільської ради вирішити питання про затвердження такої та оприлюднити рішення ради у встановленому ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що прокуратурою встановлено, що на засіданні Мужиловицької сільської ради 21.01.2011 року було прийнято рішення №50 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки населеного пункту Мужиловичі». Згідно з положеннями ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту - села Мужиловичі, повинна була проводитись не пізніше ніж через 5-7 років, однак така проведена не була. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, внаслідок чого звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою суду від 01.06.2018 року було відкрито спрощене провадження в адміністративній справі з викликом сторін.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав викладених у позовній заяві та просила суд позов задовольнити повністю.

Відповідач в судове засідання не з'явився та правом на подання відзиву не скористався, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Від відповідача надійшло клопотання про відкладення судового засідання.

Відповідно до ч.ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, окрім випадків визначених цією статтею.

Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що IV сесією VI скликання Мужоливцької сільської ради Яворівського району Львівської області прийнято рішення № 50 від 21.01.2011 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки населеного пункту Мужиловичі». Згідно з положеннями ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту - села Мужиловичі, повинна була проводитись не пізніше ніж через 5-7 років. ХХХ сесією VI скликання Мужиловицької сільської ради Яворівського району Львівської області було прийнято рішення № 465 від 03.03.2015 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с.Мужиловичі», в п. 2 якого передбачено, що виготовлену та погоджену технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Мужиловичі необхідно подати на затвердження сесії сільської ради. Як вбачається з листа № 143від 02.05.2018 року відповідачем не була розроблена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Мужиловичі у зв'язку з браком коштів у місцевому бюджеті сільської ради.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до п. 3 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з частиною 3 статті 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII “Про прокуратуру” прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування та інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ч. 2 ст. 60 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Чинним законодавством України не визначено органу, який наділений повноваженнями щодо звернення до суду з позовом до Мужиловицької сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Згідно положень ч. 1 вказаної статті органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

За змістом статті 23 закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 5 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ч. 2 статті 18 закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів визначена Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про оцінку земель», за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, що підлягає державній експертизі відповідно до закону.

Оцінка земель проводиться для порівняльного аналізу і прогнозу ефективності використання землі як природного ресурсу та основного засобу виробництва, а також при здійсненні цивільно-правових угод (стаття 38 Закону України «Про землеустрій»).

Згідно із частиною третьою статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Відповідно до постанови Верховного суду України від 13.03.2017 року № 6-2195цс-16 нормативна грошова оцінка - конкретна вартісна характеристика, яка містить низку етапів, передбачених чинним законодавством. Зокрема, це прийняття уповноваженим органом влади рішення щодо проведення нормативної грошової оцінки земель, розробка технічної документації грошової оцінки спеціальною установою, погодження технічної документації органами влади, прийняття відповідною радою рішення про затвердження технічної документації.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України в постанові від 11 травня 2016 року у справі №6-824цс16 дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати та земельного податку до місцевого бюджету у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового врегулювання безпосередньо належить до інтересів держави, помилково вважати факт непроведення нормативної грошової оцінки, у порядку встановленим законодавством, суто формальним порушенням.

Відповідно до рішення № 465 від 03.03.2015 року , яке було прийняте на ХХХ сесії VI скликання Мужиловицької сільської ради Яворівського району Львівської області сесія Мужиловицької сільської ради надала дозвіл на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Мужиловичі .

У відповіді на запит Заступника керівника Городоцької місцевої прокуратури голова Мужиловицької сільської ради повідомив, що технічна документація станом на 02.05.2018 року проведена не була у зв'язку з браком коштів в місцевому бюджеті сільської ради.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з листа № 111/18 від 14.06.2018 року технічна документація з нормативної грошової оцінки с. Мужиловичі подана на проходження державної землевпорядної експертизи у Головне управління Держгеокадастру у Львівській області.

За таких обставин суд доходить до висновку, що відповідач визнав необхідність розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки землі с.Мужиловичі і така перебуває у процесі розробки.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Мужиловицької сільської ради Яворівського району Львівської області щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту - села Мужиловичі Яворівського району Львівської області та подальшого затвердження такої.

Зобов'язати Мужиловицьку сільську раду Яворівського району Львівської області виконати вимоги чинного законодавства України щодо виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту - села Мужиловичі Яворівського району Львівської області та, в подальшому, на засіданні сесії сільської ради вирішити питання про затвердження такої та оприлюднити рішення ради у встановленому ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 31.07.2018.

Суддя Сакалош В.М.