Рішення від 30.07.2018 по справі 813/1976/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа №813/1976/18

30 липня 2018 року

зал судових засідань № 9

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Приватної агрофірми ім. М.Шашкевича про скасування рішення, зобов'язання призначити виплату пенсії за віком на пільгових умовах,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (місце проживання: 80252, Львівська область, с.Вузлове, вул.Заводська, 1) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), в якому просить суд:

- скасувати рішення відповідача №03.23-32/167 від 13.03.2018 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах позивачу;

- зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня подання заяви про призначення пенсії - 30.11.2017.

Ухвалою суду від 18.06.2018 до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватну агрофірму ім.М.Шашкевича.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що рішенням Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 13.03.2018 ОСОБА_3 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанови Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній». Підставою для відмови ОСОБА_3 у призначенні пенсії відповідач зазначає відсутність пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, а саме не підтверджено безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, протягом 20років, що є необхідною умовою для призначення пенсії відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач вважає, що вказані дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах є незаконними, а рішення Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 13.03.2018 підлягає скасуванню, оскільки як вбачається з трудової книжки позивача серії БТ-ІІ №3180058, останній має загальний трудовий стаж 35 років, 3 місяці, 25 днів, з яких понад 35 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, тому на думку позивача він має право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах за п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». На переконання позивача, рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є протиправним, оскільки, на його думку, ним дотримані всі вимоги встановлені законодавством для призначення вказаного виду пенсії. У зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що оскільки стаж роботи позивача на пільгових умовах не підтверджено документально, тому підстави для призначення пенсії на підставі п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відсутні. Враховуючи наведену обставину, відповідач вважає, що відсутні підстави для скасування оскарженого рішення та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії на пільгових умовах позивачу.

Третя особа надала суду пояснення на позову заяву, просила суд задовольнити позов повністю, вважає оскаржуване рішення повністю безпідставним і таким, що підлягає скасуванню. Відповідно до запису в трудовій книжці позивача, ОСОБА_3 почав працювати на посаді тракториста-машиніста колгоспу ім. Галана з 06.08.1982 і працював за основним місцем роботи незмінно до 30.11.2017, тобто 35років та 4 місяці, що відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» надає право позивачу на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, так як загальний стаж позивача більше 30років. Крім цього, прийняття на роботу ОСОБА_3 в серпні 1982року трактористом-машиністом підтверджує належним чином завірена копія протоколу уповноважених членів колгоспу ім.Галана та засідань правління колгоспу за 1982рік. Також, постійний період роботи в рослинництві та тваринництві за весь трудовий стаж підтверджується довідкою ПАФ ім.Шевченка №45 від 29.11.2017, де зазначено відомості про кількість вироблених людино-днів в колгоспному виробництві з 1982року по 2017рік. Визначена вказаною нормою Закону України «Про пенсійне забезпечення» як нормативно-правовим актом вищої юридичної сили виключна та основна умова для призначення пільгової пенсії, а саме наявність визначеного трудового стажу, повністю дотримана на підтверджена належними та допустимими доказами.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просить їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позов, просив у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи. Проте, просив суд розгляд справи проводити без участі його представника.

Заслухавши вступне слово сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_3 розпочав трудову діяльність з 03.07.1979 і працював до 30.11.2017, з яких 35 роки працював трактористом в агрофірмі ім.Ярослава Галана, реорганізованого в агрофірму ім.Шашкевича, СТзОВ ім.Шашкевича, ПАФ ім.Шашкевича та ПАФ «Нестаничі», що підтверджується трудовою книжкою серії БТ № 3180058, виданої на ім'я позивача.

Згідно із змісту архівної довідки трудового архіву виданої на ім'я позивача, останній працював трактористом протягом часу з 06.08.1982 по 30.11.2017 в агрофірмі ім.Ярослава Галана (реорганізованого в агрофірму ім.Шашкевича, СТзОВ ім.Шашкевича, ПАФ ім.Шашкевича та ПАФ «Нестаничі») трактористом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного періоду в рослинництві та тваринництві.

30.11.2017 позивач, маючи стаж роботи більше 35 років та досягнувши віку 55 років, звернувся до Кам'янка- Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке є структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу.

13.03.2018 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом за вих. №03.23-32/167 повідомило позивача про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Вважаючи відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Суд при вирішенні спору по суті виходив з такого.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень. Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням п.«в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в редакції чинній з 01.04.2015, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності загального стажу роботи 30 років у період до 01.04.2024 пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 01.04.2016 по 31.03.2017 - не менше 26 років у чоловіків.

Згідно ч.2 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з матеріалами справи, стаж роботи позивача на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за період з 06.08.1982 по 30.11.2017 в агрофірмі ім.Ярослава Галана (реорганізованого в агрофірму ім.Шашкевича, СТзОВ ім.Шашкевича, ПАФ ім.Шашкевича та ПАФ «Нестаничі»), підтверджується копією трудової книжки та відповідною архівною довідкою.

Водночас, як встановлено судом, відповідно до довідки №55 від 27.12.2017, що видана приватною агрофірмою ім.. ОСОБА_4 за період з 1982 року по 2000 рік нема збережених наказів та первинних документів для підтвердження стажу позивача на роботі тракториста-машиніста.

Суд зазначає, що свідками ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтверджено, що позивач ОСОБА_3 після закінчення школи, тобто з 1979 року і по сьогоднішній день працює трактористом у приватній агрофірмі ім. М.Шашкевича.

Крім того, суд наголошує, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі №687/975/17 від 21.02.2018).

Відтак, враховуючи, що згідно з трудовою книжкою, стаж позивача на роботі трактористом становить 35 років, 3 місяці, 25 днів, з яких понад 35 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, тому позивача право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах за п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тобто є достатнім для призначення пенсії на пільгових умовах.

За наведених обставин, суд приходить до переконання, що дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії є неправомірними, відтак позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст.19 Конституції України).

Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність дій щодо відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджується квитанцією №25 від 08.05.2018.

Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 704,80 грн.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №03.23-32/167 від 13.03.2018 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_3.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня подання заяви про призначення пенсії - 30.11.2017.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (місце проживання: 80252, Львівська область, с.Вузлове, вул.Заводська, 1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704(сімсот чотири) грн. 80коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 01.08.2018.

Суддя Лунь З.І.