Справа № 2-а-6707/09/1570
06 травня 2009 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Марина П.П.,
при секретарі Юрченко Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Біляївського районного центру зайнятості Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 4 815,48 грн. ,-
Біляївський районний центр зайнятості Одеської області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» заборгованості по сплаті страхових внесків у розмірі 4 815,48 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням товариством з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000р. N 1533-III.
Представником позивача в процесі розгляду справи позовні вимоги були підтримані у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві .
Представник відповідача в процесі розгляду справи не заперечував проти наявності заборгованості перед Біляївським районним центром зайнятості Одеської області, однак просив розстрочити виплату заборгованості, у зв'язку з важким фінансовим становищем підприємства .
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, суд встановив наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду.
Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, зокрема: ведуть реєстр платників страхових внесків; провадять збір страхових внесків; контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття; представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” джерелом формування коштів Фонду є, зокрема страхові внески страхувальників - роботодавців, застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами.
Як було встановлено в процесі розгляду справи, 20.09.2005р. Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області було зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» за №1 531 105 0004 000462 за юридичною адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Градениці, вул. Леніна, 87. (а. с. 11).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» зареєстровано у Біляївському районному центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з 21.09.2005р. за реєстраційним № 150704109. (а.с. 13).
Згідно ч.3 ст.17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг).
Відповідно до п.2 ч.2 ст.35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Згідно ч.2 ст.34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” Фонд зобов'язаний, зокрема, забезпечувати збір страхових внесків; контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» від 1 березня 1991 року N 803-XII державна служба зайнятості має право, зокрема, стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до ч.1 ст. 38 вищезазначеного Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність реєстрації як платник страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Відповідно до п.8.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженної Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 N 339 та з ареєстрованної в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 р.за N 30/5221, (далі по тексту Інструкція ) роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Як вбачається з матеріалів справи, за товариством з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» рахується недоїмка по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове страхування на випадок безробіття у сумі 4 815,48 грн., що підтверджується актом перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття №53 від 03.03.2009 року, яка не оспорюється відповідачем по справі. (а.с. 8).
Згідно ст.39 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги невиконання товариством з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» зобов'язань перед позивачем, порушення ним вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000р. N 1533-III ., Інструкції, Біляївський районний центр зайнятості звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» заборгованості по страховим внескам у розмірі 4 815,48 грн .
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу “Підстави для звільнення від доказування”.
Даних щодо оплати зазначеної заборгованості на дату розгляду справи відповідачем до суду не надані.
На думку суду, наявність та розмір заборгованості товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» перед Біляївським районним центром зайнятості підтверджується обґрунтованим розрахунком суми заборгованості, доданим до позовної заяви . Доказів виконання зобов'язань перед позивачем товариством з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро», з дотриманням приведених вище вимог ст.ст. 69 - 71 КАС України, під час розгляду даної справи до суду представлено не було.
Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого Біляївським районним центром зайнятості позову та наявності підстав для його задоволення.
У відповідності до п. 4 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів, у зв'язку з чим з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» слід стягнути на користь Біляївського районного центру зайнятості заборгованість по страховим внескам до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в сумі 4 815,48 грн.
Керуючись ст.ст. 17, 34, 35, 38, 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року N 1533-III, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Біляївського районного центру зайнятості Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 4 815,48 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнатурагро» /р/р 2600555743, код банку 380805, ООД Райффайзен банк Аваль м. Київ, код ЄДРПОУ 33176890/ на користь Біляївського районного центру зайнятості Одеської області заборгованість по сплаті страхових внесках у сумі 4 815,48 гривень /3477,85 грн. на р/р 37179301900111, Код платежу 50040100;01, МФО 828011, Банк ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 20948971; 1337,63 грн. на р/р 37178302900111, код платежу 50040100;02, МФО 828011, Банк ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 20948971/.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя П.П.Марин