73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"27" червня 2006 р. Справа № 7/195-АП-06
м.Херсон, зал судового засідання №324, 10 год. 00 хв.
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Чуприні О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м.Херсон
до Відкритого акціонерного товариства ім.Фрунзе, с.Великі Копані Цюрупинського району
про стягнення 3341 грн. 61 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Саплєва О.В. - гол. спеціаліст, дов. №01-12/5 від 10.01.06р.;
від відповідача: не прибув;
Позивач (Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, далі ХО Фонд) звернувся з позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача 3341 грн. 61коп. штрафної санкції за незабезпечення нормативу для працевлаштування інвалідів у 2005 році.
Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач явку представника не забезпечив, письмові заперечення не надав, з заявою про відкладення справи не звернувся.
Зважаючи на те, що відповідач у встановленому порядку був повідомлений про час і місце розгляду справи, наданих документів достатньо для ухвалення правильного рішення, суд розглядає справу без участі представника ВАТ ім. Фрунзе.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд
Відповідно до ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україна" від 21.03.91р. №875-ХІІ, в редакціях Законів України від 14.10.94р. №204/ВР та від 05.07.01р. №2606-ІІІ (далі Закону), для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Згідно з наданою державною статистичною звітністю, затвердженою Наказом Мінпраці України від 29.12.2004р. №338, (форма №10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік"), встановлений Законом норматив в ВАТ ім. Фрунзе в 2005 році не виконано - при нормативі працевлаштування "5 осіб" фактично працювало 4 інваліда.
Пунктом 5 Положення про робоче місце інваліда і порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995 р. №314 визначено, що підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Таким чином, обов'язок зазначених органів щодо працевлаштування інвалідів виникає дише після надання підприємствами відповідної інформації про наявні робочі місця для інвалдів.
Згідно з інформацією Цюрупинського районного центру зайнятості підприємство надавало звіти за формою №3 - ПН, але графа 4 (інваліди) не заповнювалась.
Проте, до управління праці та соціального захисту населення Цюрупинського району Відповідач протягом 2005 року жодного разу не звертався з питанням про направлення інвалідів для прцевлаштування.
Оскільки результатом працевлаштування є укладення трудового договору між працівником, в даному випадку інвалідом, та власником або уповноваженим ним органом (стаття 21 Кодексу законів про працю України), то безпосереднє працевлаштування здійснює власник або уповноважений ним орган підприємства (об'єднання), установи, організації незалежно від форм власності та господарювання.
У зв'язку з невиконанням встановленого ст.19 Закону нормативу, в силу дії ст.20 зазначеного Закону, п.3, 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого Постановою КМУ від 28 грудня 2001 р. №1767, відповідач був зобов'язаний не пізніше 15 квітня 2006 р. самостійно сплатити в дохід Державного бюджету на рахунок Державного казначейства штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте, інвалідом і складає 3341,61 грн.
Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не пов'язує застосування штрафних санкцій з будь-якими іншими обставинами, що перешкоджали працевлаштуванню інвалідів, оскільки вказана відповідальність є за своєю природою альтернативним зобов'язанням.
Доказів погашення боргу або заперечень по суті позову суду не надано.
Зважаючи на викладене, суд визнав позов обґрунтованим і задовольняє його у повному обсязі.
Судовий збір у розмірі 33 грн. 41 коп. відноситься на відповідача.
За згодою представника позивача у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено сторони про дату і час складення повного тексту постанови - 29 червня 2006р. о 10 год.
Керуючись ст. ст. 94, 98, 158, 160-163, 167, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд
постановив:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ВАТ ім. Фрунзе, Цюрупинський район, с.Великі Копані, вул. Радянська, 12, код 00413593, р.рахунок 37319003001508, МФО 852010:
а) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м.Херсон, пров. 40 років Жовтня, 5-а, одержувач: ВДК по м.Херсону, код 24104230; банк: УДК по Херсонській області, МФО 852010, р/р 31212230600002, *; код ЗКПО підприємства; 50070000; 01; - платежі до Фонду соціального захисту інвалідів, - 3341 грн. 61 коп. штрафної санкції;
б) в доход Державного бюджету, код отримувача 24104230 - Відділення Держказначейства м. Херсон, Банк УДК в Херсонській області, МФО 852010, р/р 31112095600002, символ звітності банку 095, - 33 грн. 41 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.О. Задорожна
Повний текст постанови
складено 29.06.2006р.