Постанова від 23.12.2009 по справі 2-а-283/2009

Справа №2-а-283/2009

ПОСТАНОВА

іменем України

23 грудня 2009 року м. Старий Самбір

Старосамбірський районний суд Львівської області у складі головуючої судді Ніточко Л.Й., при секретарі Борковській Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Старий Самбір адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області та управління державного казначейства у Старосамбірському районі Львівської області про визнання неправомірними дій суб"єкта владних повноважень та зобов"язання відповідача вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 25.06.2009 року звернулася до суду із цією позовною заявою, в якій вказує, що 10.12.2008 року народила сина ОСОБА_2 і знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В січні 2009 року звернулась з заявою до управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В результаті розгляду даної заяви, їй було призначено допомогу в розмірі 130 гривень та додатково нараховано 26 гривень відповідно до Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні". Але вона не погоджується з таким розміром призначеної їй допомоги і вважає дії управління праці т а соціального захисту населення протиправними, оскільки вони не відповідають Конституції України та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до яких розмір призначеної їй допомоги не повинен бути меншим від прожиткового мінімуму встановленого законом. У ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» визначено: «Установити у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року», а саме: для працездатних осіб: з 1 січня - 633 гривні, з 1 квітня - 647 гривень, з 1 липня - 649 гривень, з 1 жовтня - 669 гривень. Розмір недоплаченої допомоги становить 2587 гривень 20 копійок.

Просить в изнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області в частині призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130.00 гривень; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської райдержадміністрації перерахувати та виплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не меншому від прожиткового мінімуму встановленого для працездатної особи та стягнути недоотриману допомогу та судовий збір у розмірі 29 гривень 27 копійок; зобов'язати управління державного казначейства у Старосамбірському районі Львівської області забезпечити виплати у вищезазначених сумах та вимогах.

Позивач у судове засідання не з"явилася, проте до суду направила заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але до суду поступило заперечення проти позову від в.о. начальника управління праці і соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Л.Вечорка із проханням вирішити спір у відсутності представника управління із врахуванням викладеного у запереченнні , в якому зазначено, що відповідач не визнає позовних вимог позивача, вважає їх безпідствними та такими, що не підлягають задоволенню. Розміри державних соціальних гарантій на 2007 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму встановлюються відповідними законами - це ст.62 Закону України " Про Державний бюджет України на 2007 рік та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.За допомогою по догляду за дитиною згідно ст. 56 ЗаконуУкраїни "Про Державний бюджет України на 2007 рік" у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками пржиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців позивач не звертався, не подавав довідок та декларації про доходи.

Згідно ст.ст.41-43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими народженням і похованням" встановлено право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка надається у формі матеріального забезпечення і така допомога надається у розмірі, що встановлюється правлінням фонду соціального страхування, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Хоча Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07. №6-рп/2007 визначено ряд положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" такими, що не відповідають Конституції України положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", проте зміни у видаткову частину даного закону не внесені, додаткові кошти на забезпечення виплат допомоги по догляду за дітьми не поступали, то управління праці і соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації, враховуючи положення ст.ст.7, 23 Бюджетного кодексу України, якими передбачено тільки цільове використання коштів та здійснення платежів із бюджету тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, не має можливості задовольнити вимоги позивачки. Крім того, позивач пропустила річний строк для звернення до суду за захистом своїх прав, що є підставою для відмови в адміністративному позові.

Оглянувши та оголосивши документи, суд вважає, що у позовних вимогах позивачки слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Згідно з свідоцтва про народження (а.с.12), позивач має сина, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Як слідує з матеріалів справи і не оспорюється сторонами( згідно довідки (а.с.16,36), заперечення відповідача, яке долучене до справи, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації, належить до застрахованих осіб, отримала у 2009 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як працююча, у таких розмірах: у січні - 15.10 гривень ( з дня призначення), з лютого по травень 2009 року - 156.00 гривень.

З наказу відділу освіти Старосамбірської районної державної адміністрації (а.с.17), виписки з трудової книжки (а.с.14) відомо, що позивач працює вчителем Передільницької загальноосвітньої середньої школи 1-11 ступенів, з 29 січня 2009 року їй надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку - по 10.12.2011 року, має право на гарантії і пільги, встановлені Законом України " Про статус гірських населених пунктів в Україні" (а.с.15).

Згідно з підпунктом 7 пункту 23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. № 107 було внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до яких розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не може бути меншим за 130 гривень на місяць.

З 01.01.2008 року відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною, тобто з 01.01.2008 року право на допомогу за цим Законом мають особи як застраховані, так і не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Проте пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що з 01.01.2008 р. для розрахунку допомоги застосовується 50%, з 01.01.2009 р. - 75%, і лише з 01.01.2010 р. - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001р. (із змінами, внесеними постановою КМ України № 57 від 22.02.2008р.), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01.01.2008р. - 50 відсоткам, з 01.01.2009р. - 75 відсоткам, з 01.01.2010р. - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. не був визнаний неконституційним п.23 Розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Зазначені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" неконституційними не визнавались та на час звернення позивача до суду є чинними, а відповідно ст. 150 Конституції України, вирішення питання про відповідність Конституції України Законів та інших правових актів Верховної Ради України належить до повноважень Конституційного суду України.

Позивачем до суду не надавалось відомостей про те, що різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом її сім'ї, в розрахунку на одну особу, в січні, лютому,березні, квітні, травні, червні 2009 року становить більше 130 грн., а тому відповідачем правомірно в січні (з дня призначення допомоги), лютому, березні,квітні,травні 2009 року допомога по догляду за дитиною позивачу щомісячно виплачувалась у розмірі 156.00 гривень (допомога 130.00 + гірські 26.00 гривень, про що не заперечує у позовній заяві позивач).

В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснювати виплату спірної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на майбутнє, то слід також відмовити, оскільки згідно ст.104 КАС України необхідною умовою для звернення особи до суду є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів особи у сфері публічно-правових відносин. Також судовому захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушене в майбутньому.

Беручи до уваги вищевикладене, керуючись ст.ст. 6-10, 17, 104, 158-160, 162 КАС України, підпунктом 7 пункту 23 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст.ст.13,15, п.3 розділу У111 "Прикінцеві положення" Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми", п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001р. (із змінами, внесеними постановою КМ України № 57 від 22.02.2008р.), рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 по справі N 1-28/2008, Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", ст.6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні", ст.ст. 150 ч.2, 152 ч.2 Конституції України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через Старосамбірський районний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

Дата виготовлення та підписання постанови в повному обсязі - 28.12.2009 року.