Постанова від 12.06.2018 по справі 805/1160/18-а

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2018 року справа №805/1160/18-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Компанієць І.Д., Міронової Г. М., розглянувши апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року у справі № 805/1160/18-а (головуючий І інстанції - Смагар С.В.) за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

16 лютого 2018 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - відповідач, Управління) про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугу років, починаючи з 01.01.2016 року та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, а також в подальшому вплачувати її відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та від 18 листопада 2015 року № 947 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 28” в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, то деяких інших осіб”, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 5 травня 2017 року № 515 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та надбавок, доплат і премій у відсотковому розмірі які були враховані при призначенні пенсії, а саме надбавка за особливо важливі завдання 52% та премія 12% від грошового забезпечення, зобов'язання відповідача провести індексацію донарахованих виплат призначеної пенсії, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 5 травня 2017 року № 515, починаючи з 1 січня 2016 року (а.с. 4-11).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 за вислугу років, починаючи з 1 січня 2016 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії, починаючи з 1 січня 2016 року, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 5 травня 2017 року № 515.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_2 індексацію донарахованих виплат призначеної пенсії, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 5 травня 2017 року № 515, починаючи з 1 січня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат (а.с. 35-40).

Відповідач із таким рішенням суду першої інстанції не погодився, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги, що при застосуванні висновків Верховного суду у зразковій справі № 820/6514/17 від 15.02.2018 року необхідно було врахувати, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій повинні бути отримані з дотриманням постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та повинні бути чинними, а в даному випадку, довідка, на яку посилається позивач у позові є нечинною. Апелянт звертає увагу суду апеляційної інстанції на лист Пенсійного фонду України від 03.03.2018 року № 7-111/02-23, яким Головне управління повідомлено про відсутність підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнено з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» у відповідності до листа Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 року № 2900/05/22-2018, яким передбачено, що на адресу Головного управління будуть направлені нові довідки. Крім того, апелянт зазначає, що фінансування пенсій військовослужбовців здійснюється з Державного бюджету України (а.с. 43-44).

Судом апеляційної інстанції розглянуто в порядку письмового провадження.

На підставі ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній доказами в межах та доводів апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.

Позивач, ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що не заперечується відповідачем у справі та не є спірним.

Головним управлінням ВМС України в Донецькій області складено довідку № 515 від 05.05.2017 року на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначено, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою старший дільничний інспектор міліції ОУИМ Краматорського ГО УМВД України в Донецькій області/ старший дільничний офіцер поліції управління, відділу (відділення) поліції становить: посадовий оклад - 2500 грн, оклад за військовим (спеціальним званням) майор міліції - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби (30%) - 1350,50 грн, премія (0,68 %) - 39,78 грн, усього - 5889,78 грн (а.с.19).

03 січня 2018 року позивач звернувся до начальника ГУПФУ в Донецькій області із запитом на отримання публічної інформації, в якій просив надати наступну інформацію:

1. Чи отримало ГУПФУ в Донецькій області від ліквідаційної комісії УМВС України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ? Якщо отримано - то коли?

2. Чи проведено ГУПФУ в Донецькій області по отриманню вищезгаданої довідки перерахунок пенсії згідно вимог ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” в порядку, передбаченому постановою КМУ відІЗ.02.20088 року №45 “Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”?

3. Якщо перерахунок пенсії не здійснено, просив виконати вимоги діючого законодавства та провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року та повідомити про розмір нарахованої після вказаного перерахунку пенсії.

4. Вищевказану довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії просив надіслати на його адресу (а.с. 16-17).

За результатами розгляду запита позивача, відповідач, листом від 09.01.2018 року за вих. № 229/03-1 повідомив, серед іншого, про те, що фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Додатково, відповідач повідомив, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надійшла до Управління 17.05.2017 року за вх. № 1624/03-1, а також про надіслання копії довідки ліквідаційної комісії головного управління Міністерства внутрішній справ України в Донецькій області (а.с. 18).

Оскільки у передбачені ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” строки перерахунок пенсії не проведено, позивач звернувся до суду із вказаним позовом, вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо перерахунку та виплати перерахованої пенсії та порушив його конституційне право на пенсійне забезпечення.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року, задовольнивши позовні вимоги в цій частині, однак відмовив позивачу у задоволенні вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, посилаючись на те, що встановлення відповідного судового контролю не є обов'язком суду, а також на те, що позивачем не наведено обґрунтованих підстав щодо намірів відповідача не виконувати рішення суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Спірним питанням у даній справі є правомірність дій ГУПФУ в Донецькій області щодо відмови позивачеві в перерахунку пенсії за вислугою років на підставі статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.”.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Наведені положення законодавства набрали законної сили з 1 січня 2016 року.

Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11 листопада 2015 року №988 (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

За приписами абз.2 п.15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (стаття 102 Закону №580).

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Відповідно до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

За приписами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За приписами п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Матеріали справи свідчать, що Головним управлінням МВС України в Донецькій області направлено на адресу відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, тобто, ГУ МВС України в Донецькій області дотримано порядок здійснення перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.

Слід зазначити, що згідно ст. 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Таким чином, суд апеляційної інстанції зазначає, що обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на перерахунок пенсії на 01.01.2016 року.

Вищезазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у рішенні від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи №Пз9901/8/18, правові висновки якої, відповідно до ч.4 ст.291 КАС України, мають враховуватись судом.

Посилання апелянта на те, що довідка № 515 від 05.05.2017 року, на яку посилається позивач є нечинною, звертаючи, при цьому увагу на лист Пенсійного фонду України від 03.03.2018 року № 7-111/02-23, яким Головне управління повідомлено про відсутність підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнено з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» у відповідності до листа Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 року № 2900/05/22-2018, яким передбачено, що на адресу Головного управління будуть направлені нові довідки судом апеляційної інстанції до уваги не приймається, оскільки, по-перше вищевказані документи носять рекомендований характер, а по-друге, вищезазначені зміни, в даному випадку, не стосуються спірних правовідносин, оскільки Постанова КМУ України № 103 прийнята 21.02.2018 року, а бездіяльність відповідача щодо не здійснення позивачу перерахунку його пенсії виникла ще у 2017 році.

На час звернення позивача до Пенсійного органу довідка була чинна.

Суд апеляційної інстанції не приймає також до уваги довід апелянта про те, що фінансування пенсій можливо здійснювати лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки вказана обставина не впливає на наявність права у позивача на перерахунок пенсії та на обов'язок відповідача провести такий перерахунок.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, згідно рішень ЄСПЛ “Сук проти України”, “Кечко проти України” та Бурдов проти Росії” державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.

Рішення суду в частині відмови у задоволенні вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду не оскаржувалось.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень процесуального права при вирішенні питання не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Згідно ч. 1 ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Повний текст постанови складений 12 червня 2018 року.

Керуючись ст. 283, 311, 315, 316, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року у справі № 805/1160/18-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Л.В. Ястребова

Судді:. ОСОБА_3

ОСОБА_4