Рішення від 29.05.2018 по справі 484/796/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

29 травня 2018 р. № 484/796/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1,Первомайськ,Миколаївська область,55200

до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради, вул. Грушевського, 3, Первомайськ, Миколаївська область, 55213

провизнання незаконною відмову та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради з вимогою визнати протиправною відмову відповідача в присвоєні йому статусу ветерана Війни та зобов'язати відповідача надати йому такий статус.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що є ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи категорії (1), що підтверджується відповідним посвідченням. Відповідно до експертного висновку, наявне захворювання пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. На підставі довідки МСЕК визнаний інвалідом 2 групи. Відповідно до п.9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до інвалідів війни належать особи, які були залучені до складу формувань Цивільної оборони та які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про присвоєння йому статусу інваліда війни, але листом від 01.02.18 відповідач в цьому відмовив, мотивуючи тим, що відсутні документи про залучення ОСОБА_1 до ліквідації аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. У своєму відзиві відповідач мотивував свою позицію тим, що відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Отже, підставами для видачі посвідчення інваліда війни є наявність двох умов: 1) особа повинна бути залучена до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; 2) такій особі повинен бути встановлений статус особи, яка стала інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Як вбачається із заяви ОСОБА_1 він є інвалідом 2 групи та його захворювання пов'язане з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, але позивачем не надано жодного документу, що підтверджує факт його залучення до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС.

24.04.18 в судовому засіданні представник відповідача підтримав свою позицію викладену у відзиві.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає на території м. Первомайська.

Відповідно до посвідчення категорії 1А №083930 від 20.08.97 ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - категорія 1.

Експертним висновком Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісією встановлено, що захворювання ОСОБА_1 пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до довідки МСЕК від 20.02.13 ОСОБА_2 повторно визнаний інвалідом 2-групи, захворювання пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

25.01.18 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради щодо встановлення йому статусу інваліда війни відповідно до п.9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

01.02.18 Управління соціального захисту населення направило на адресу ОСОБА_1 лист за №1220/04.2-04 з відмовою у наданні статусу інваліда війни, з тих підстав, що не підтверджено його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формувань Цивільної оборони, як того вимагає п.9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до п.9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, дійсно для отримання особою статусу інваліда війни за п.9 ст.7 Закону, необхідна сукупність двох умов: 1) участь у ліквідації аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони; 2) отримання інвалідності пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Щодо другою умови, то у позивача є з цього приводу докази. Щодо пов'язаності інвалідності позивача з ліквідацією наслідків на ЧАЕС, не заперечуються також і відповідачем.

Разом з тим, щодо залучення позивача до складу формувань Цивільної оборони, не надано жодного доказу. Взагалі з матеріалів справи не можливо зрозуміти де, коли, у складі яких підрозділів Цивільної оборони, Збройних Сил, МВС або за трудовим договором позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Жодного документу чи пояснень позивачем з цього приводу не надано як до суду, так і під час звернення до відповідача з заявою про встановлення йому статусу інваліда війни.

Позивачем лише додано до позовної заяви копію посвідчення особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи категорія 1. Разом з тим, відповідно до ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до першої категорію відносяться не лише учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а й потерпіли від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.

Тобто, лише з посвідчення неможливо встановити факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони.

Щодо наданої позивачем довідки Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, то вона містить лише роз'яснення законодавства СРСР часів ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та не містить жодної інформації щодо участі безпосередньо позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив у задоволенні заяви позивача про надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни від 25.01.18.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Одночасно з цим, суд вважає за необхідне роз'яснити, що судом не встановлено відсутність права позивача на отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни взагалі. Судом встановлено лише правомірність відмови відповідача у наданні такого статусу на підставі звернення від 25.01.18, оскільки позивачем не було додано жодних доказів про його участь у ліквідації аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони. Не надано було таких документів і до суду. У разі наявності документів, які підтверджують його участь у ліквідації аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони, він не позбавлений можливості повторного звернення до відповідача з відповідною заявою, та у разі необхідності до суду.

Судові витрати відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Первомайськ,Миколаївська область,55200 НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради (вул. Грушевського, 3,Первомайськ,Миколаївська область,55213 03194559) відмовити.

2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Повний текст рішення складено 30.05.18