30 травня 2018 р. справа № 814/551/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мороза А.О., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54025
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України (далі-відповідача) про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.01.2017 р., зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 73% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб” та Постанови КМУ “Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294” від 28.12.2016 року № 1036 з врахуванням збільшених розмірів посадового окладу - 2300 грн., окладу за спеціальним званням (підполковник) - 130 грн., надбавки за вислугу років (стаж служби) в розмірі 40 %, що становить - 972 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100 %, що становить - 3402 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, що становить 345 грн., надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 50 %, що становить - 1150 грн., премії в розмірі 140%, що становить - 4762,80 грн та встановлення судового контролю за виконанням рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, відповідач протиправно не перерахував пенсію позивача за наявності підстав для її перерахування.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки повідомлення від Пенсійного фонду України про підстави перерахунку відповідно до постанови № 1036 до відповідача не надходило, надана позивачем довідка для перерахунку пенсії без номера та дати, що видана Ліквідаційною комісією Державної пенітенціарної служби України в Миколаївській області (далі - ДПтС), яка не є уповноваженим органом для подання необхідних документів до органів Пенсійного фонду, не може бути взятою до уваги для перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.
Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач є пенсіонером Державної пенітенціарної служби України з 2005 року та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Після звільнення зі служби позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 73% від грошового забезпечення на час звільнення з органів ДПтС.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, постановою від 28.12.2016 року № 1036 внесено зміни до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, зокрема збільшено розмір грошового забезпечення співробітникам ДПтС, у тому числі на посаді, на якій працював позивач.
Постанова № 1036 від 28.12.2016 року набрала чинності з 01.01.2017 року.
Частиною 3 ст. 51 Закону №2262-XII) встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки постанова № 1036, якою підвищено посадовий оклад за посадою, на якій працював позивач, набрала чинності з 01.01.2017, то і перерахунок пенсії позивача відповідач повинен здійснити з 01.01.2017 року, тому посилання відповідача на те, що позовні вимоги до Головного управління ПФУ можуть бути розглянуті лише з 23.08.2017 не приймаються судом до уваги.
Відповідно до п. 1, 3 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджених постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 (далі - Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Позивач надав відповідачу довідку, що була видана державним органом, з якого він був звільнений зі служби.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача про неналежність довідки, наданої позивачем для перерахунку пенсії, так як її видано Ліквідаційною комісією ДПтС України в Миколаївській області, яка не уповноважена для видачі відповідних довідок, оскільки відповідно до постанов КМУ від 18.05.2016 року № 343, 348 Міністерство юстиції є правонаступником Державної пенітенціарної служби, та 30.09.2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи про створення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, адже ч. 2 ст. 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Відтак, наявність в Єдиному державному реєстрі запису про створення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань не свідчить про припинення ДПтС України в Миколаївській області.
Також, суд не приймає до уваги твердження відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, тому що постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” передбачено здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018. У п. 1 Постанови № 103 йдеться про перерахунок пенсій, що має проводитися відповідно до чинних з 01.03.2018 (дата набрання чинності постановою КМУ від 30.08.2017 “ 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”) розмірів окладів за посадою, військовим (спеціальним званням), відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. В даному випадку, як вказано вище, перерахунок мав бути проведений відповідно до складових грошового забезпечення, що передбачалися Постановою № 1294 та були змінені з 01.01.2017 відповідно до Постанови № 1036.
Щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у не проведенні з 01.01.2017 перерахунку пенсії позивачу, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні цієї частини вимог, з огляду на таке.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджених постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 встановлено обов'язок відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача після виконання приписів вказаного порядку іншими державними органами: після прийняття постанови №1036 ДПС повинна була повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Лише після отримання довідки для перерахунку пенсії позивача відповідач повинен здійснити перерахунок. Недотримання вказаного алгоритму, зазначеному у постанові КМУ № 45 від 13.02.2008 іншими суб'єктами владних повноважень не свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
В позовній заяві позивач також просить застосувати судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду у Миколаївській області подати у місячний строк з дня набрання законної сили звіт про його виконання.
Відповідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на вищезазначену статтю, встановлення судового контролю є правом суду, а не обов'язком, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю, а тому відмовляє в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 22.02.2018 р. і з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, судові витрати присуджуються позивачу в розмірі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54025, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (просп. героїв Сталінграду, 19,кв. 54, м. Миколаїв, 54025, ідентифікаційний код НОМЕР_1) у розмірі 73% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови КМУ «Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294» від 28.12.2016 року № 1036 з врахуванням збільшених розмірів посадового окладу - 2300 грн., окладу за спеціальним званням (підполковник) - 130 грн., надбавки за вислугу років (стаж служби) в розмірі 40 %, що становить - 972 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100 %, що становить - 3402 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, що становить 345 грн., надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 50 %, що становить - 1150 грн., премії в розмірі 140%, що становить - 4762,80 грн.
3. У задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) щодо не проведення з 01.01.2017 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 (просп. героїв Сталінграду, 19,кв. 54, м. Миколаїв, 54025, ідентифікаційний код НОМЕР_1) та встановлення судового контролю за виконанням рішення, відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54025, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 352,40 грн.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз