ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
23 травня 2018 року № 826/22369/15
Окружний адміністративний суд міста Києва під головуванням судді Келеберди В.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «Імексбанк», третя особа - Публічне акціонерне товариство «Імескбанк», про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в акціонерному товаристві «Імексбанк» Северина Юрія Петровича та просить суд:
визнати протиправними дії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «Імексбанк» Северина Юрія Петровича щодо не включення позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Імексбанк», за договором № 2000006258 про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу (депозиту) від 20 січня 2014 року та за договором № 2000006270 про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу (депозиту) від 20 січня 2014 року, укладених позивачем 26 січня 2015 року з ПАТ «Імексбанк» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Імексбанк» (Северина Ю.П.) включити позивача як вкладника за договорами з ПАТ «Імексбанк» банківського вкладу від 26 січня 2015 року № 2000006258 і № 2000006270 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Імексбанк», за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Ухвалою суду від 19 жовтня 2015 року відкрито провадження у адміністративній справі, яку призначено до розгляду у судовому засіданні.
06 листопада 2015 року через канцелярію суду надійшла заява позивача про уточнення (зміну) позовних вимог в якій позивач прохав:
зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію в АТ «Імексбанк» (Северина Ю.П.) включити позивача як вкладника за договорами з ПАТ «Імексбанк» банківського вкладу від 26 січня 2015 року № 2000006258 і № 2000006270 до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Імексбанк», за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем через наявність нікчемного договору не включено позивача до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в АТ «Імексбанк» за рахунок Фонду.
В судовому засіданні позивач підтримав уточнені позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідачі проти позову заперечили з підстав, викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.
Виходячи з положень частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній на час вчинення процесуальної дії), у судовому засіданні судом ухвалено про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 01 грудня 2015 року зупинено провадження у справі до вирішення Конституційним судом України питання конституційності Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Разом з тим, 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Таким чином, з дня набрання чинності нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України, тобто з 15 грудня 2017 року, адміністративне судочинство здійснюється за правилами цієї редакції Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно зі статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Частиною восьмою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.
21 лютого 2018 року через канцелярію суду надійшло клопотання позивача про поновлення провадження у справі та призначення справи до розгляду.
Ухвалою суду від 26 лютого 2018 року поновлено провадження у справі зі здійсненням розгляду у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Одночасно встановлено відповідачам строк для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та для надання відзиву на позовну заяву чи заяви про визнання позову та позивачу строк для подання відповіді на відзив.
12 березня 2018 року через канцелярію суду надійшла заява позивача про заміну відповідача та уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить:
замінити неналежного відповідача - Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в АТ «Імексбанк» на належного - Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію в АТ «Імексбанк» (Матвієнко Андрія Анатолійович);
зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «Імексбанк» (Матвієнка А.А.) подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб доповнення до переліку (додаткову інформацію) про ОСОБА_1, як вкладника за договором з ПАТ «Імексбанк» банківського вкладу від 26 січня 2015 року № 2000006270, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Імексбанк» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - включити позивача в Загальний реєстр вкладників.
Від відповідача упродовж наданого судом строку відзиву на позовну заяву не надходило, заяв та клопотань не подано.
Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
26 січня 2015 року між публічним акціонерним товариством «Імексбанк» в особі начальника відділення № 432 у місті Миколаєві та ОСОБА_1 укладено:
Договір № 2000006258 про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу (депозиту) від 20 січня 2014 року із вкладом у сумі 33 891,00 гривень, з процентною ставкою 17,00% річних, по 29 квітня 2015 року, відкриті поточний і вкладний рахунки зазначені у Договорі 1, на який перерахована сума визначеного вкладу у повному обсязі;
Договір № 2000006270 про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу (депозиту) від 20 січня 2014 року із вкладом у сумі 7000,00 доларів США, з процентною ставкою 6,00% річних, по 29 квітня 2015 року, відкриті поточний і вкладний рахунки зазначені у Договорі 2, на який перерахована сума визначеного вкладу у повному обсязі.
За вказаними договорами проценти на суми вкладів Банком не виплачувались.
По закінченню строку дії договорів позивачу відмовлено у поверненні вкладів.
13 червня 20015 року позивач отримав листа за підписом Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Імексбанк» Северина Ю.П. від 03 червня 2015 року № 298, в якому повідомлялося про те, що 26 січня 2015 року Правлінням Національного банку України прийнято постанову № 50 «Про віднесення ПАТ «Імексбанк» до неплатоспроможних.
На підставі вказаної постанови Виконавчою дирекцією Фонду 26 січня 2015 року прийнято рішення №16 «Про запровадження тимчасової адміністрації у АТ «ІМЕКСБАНК», згідно з яким в ПАТ «Імексбанк» з 27 січня 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію, призначено уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Імексбанк» - Северина Юрія Петровича.
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду №84 від 23 квітня 2015 року строк проведення тимчасової адміністрації в ПАТ «Імексбанк» та повноваження уповноваженої особи Фонду продовжено до 26 травня 2015 року включно.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 21 травня 2015 року № 330 у Публічного акціонерного товариства «Імексбанк» відкликано банківську ліцензію та запроваджено процедуру ліквідації Банку з 27 травня 2015 року.
Посилаючись на пункт 3 статті 38 та підпункт 3 пункту 2 статті 37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» повідомлено про тимчасове зупинення відповідних виплат з коштів Фонду.
Одночасно, з метою прискорення процесу встановлення всіх обставин та підтвердження характеру «звичайності» проведених ним в період до моменту запровадження тимчасової адміністрації, позивачу запропоновано надати письмові пояснення та додаткові документи, що відсутні в установі АТ «Імексбанк» та які сприятимуть досягненню вказаної мети.
Позивач зауважує, що договори 1, 2 банківського вкладу від 26 січня 2015 року він укладав до прийняття правлінням Національного банку України постанови та її офіційного оприлюднення, а укладені ним договори не містять визначених пунктом 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» підстав, які могли б свідчити про нікчемність правочинів.
За таких обставин, позивач вважає, що йому безпідставно не відшкодовано кошти за Договором 1 суму вкладу у розмірі 33 891,00 гривень та за Договором 2 - 111 297,20 гривень (з розрахунку 7000,00 доларів США Х 15,8996 гривень - офіційний курс Національного банку України станом на 27 січня 2015 року, тобто на день запровадження тимчасової адміністрації), а загалом - 145 188,20 гривень основного боргу.
07 липня 2015 року позивач звернувся до Національного банку України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із вимогою про включення до Переліку та Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та здійснення відшкодування коштів за вкладами позивача.
20 липня 2015 року позивач отримав листа Національного банку України № 20-06008/50560 про відсутність правових підстав для втручання у діяльність Фонду та роз'яснення права на звернення до суду.
27 липня 2015 року позивач отримав лист № 4678 за підписом Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію в АТ «Імексбанк» Северина Ю.П., в якому повідомлялося, що на виконання приписів пункту 2 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Уповноваженою особою проведено перевірку укладених Банком протягом року до дня запровадження тимчасової адміністрації договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних/карткових рахунків), а також обставини зарахування грошових коштів на вказані рахунки, і що результати проведеної перевірки виступають предметом досудового розслідування, порушеного СУ ГУ МВС України в Одеській області (№12015160000000273) та СУ ГУ МВС України у місті Києві (№ 42015100000000154191) на предмет встановлення в діях посадових осіб Банку та, можливо, клієнтів ознак протиправних діянь.
Водночас зауважено, що у зв'язку із запровадженням процедури ліквідації питання виплати сум гарантованого відшкодування, у тому числі внесення тих чи інших вкладників до Загального реєстру вкладників згідно поданих Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Імексбанк» списків, є виключною прерогативою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та лежить виключно в площині його компетенції.
Крім того, позивач зазначає, що вклад за договором банківського вкладу від 26 січня 2015 року № 2000006258 ним отримано.
Вважаючи безпідставним не включення до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлюються Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон).
Законом також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Відповідно до пункту 3 статті 2 Закону вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката (пункт 4 статті 2 Закону).
Згідно з пунктом 14 статті 2 Закону реєстр учасників Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - реєстр учасників Фонду) - реєстр, який ведеться Фондом та містить відомості про участь банку в системі обов'язкового гарантування вкладів фізичних осіб.
Система гарантування вкладів фізичних осіб - сукупність відносин, що регулюються цим Законом, суб'єктами яких є Фонд, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, банки та вкладники (пункт 15 статті 2 Закону).
Пунктом 17 статті 2 Закону передбачено, що уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
Відповідно до частин першої та другої статті 3 Закону Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні. Фонд є суб'єктом управління майном, самостійно володіє, користується і розпоряджається належним майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії, що не суперечать законодавству та меті діяльності Фонду.
Згідно з частиною першою статті 1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Відповідно до частин першої-третьої статті 1068 ЦК України Банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка.
Банк зобов'язаний зарахувати грошові кошти, що надійшли на рахунок клієнта, в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не встановлений договором банківського рахунка або законом.
Банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.
Пунктом 1.8 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою Постановою правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2003 року за №1172/8493 передбачено, що Банки відкривають своїм клієнтам за договором банківського рахунку поточні рахунки, за договором банківського вкладу - вкладні (депозитні) рахунки.
Поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.
Зі змісту письмових заперечень представника АТ «Імексбанк» та Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації АТ «Імексбанк» від 19 листопада 2015 року вбачається, що на виконання приписів пункту 2 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» наказом Уповноваженої особи Фонду від 05 лютого 2015 року № 34-в було створено комісію та призначено проведення перевірки укладених Банком протягом року до дня запровадження тимчасової адміністрації договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних/карткових рахунків), а також обставин зарахування грошових коштів на вказані рахунки.
Метою проведення перевірки було встановлення фактів штучного створення правових підстав для отримання вкладниками/клієнтами Банку виплат сум гарантованого відшкодування з коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а також виявлення правочинів, що можуть містити ознаки нікчемності та підпадати під критерії нікчемності, наведені у пункті 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
За наслідками проведеної перевірки було виявлено ряд правочинів, обставини вчинення яких свідчать про штучність та фіктивність створення правових підстав для отримання клієнтами Банку сум гарантованого відшкодування з коштів Фонду.
Вказані правочини передбачали вчинення дій, що підпадають під наведені критерії, зокрема: проведення банківських операцій в період застосування обмежень, встановлених постановою Правління Національного банку України від 15 січня 2015 року № 16/БТ «Про віднесення банку до категорії проблемних».
На підставі зазначеної постанови АТ «Імексбанк» віднесено до категорії проблемних та з метою стабілізації діяльності Банку і відновлення його фінансового становища запроваджену певну низку обмежень, у тому числі і заборону здійснювати проведення будь-яких операцій за чинними договорами, що призводять до збільшення гарантованої суми відшкодування з боку Фонду.
З урахуванням викладеного, в установі Банку 16 січня 2015 року було видано наказ № 20-в про дотримання встановлених обмежень.
Фактично всім філіям і відділенням АТ «Імексбанк» з 15 січня 2015 року було заборонено приймати депозитні вклади та/або здійснювати поповнення існуючих депозитних рахунків.
Відповідач стверджує, що приписи зазначеного наказу та встановлені Національним банком України обмеження, відділенням банку № 432 у місті Миколаєві, щодо операцій за банківськими рахунками ОСОБА_1 не дотримано, та укладено два договори банківського вкладу, за якими Банк прийняв від позивача на вкладні (депозитні) рахунки грошові кошти у сумі 33 891,00 гривень та у сумі 7000,00 доларів США.
Вказана обставини, на думку відповідача, свідчить про штучність та фіктивність спірного правочину і створених правових підстав для отримання клієнтами Банку сум гарантованого відшкодування за проведеними операціями та їх нікчемність, а крім того та обставина, що всі операції проводились у час, коли Банк вже мав значну кількість невиконаних грошових зобов'язань перед іншими клієнтами - кредиторами Банку та не міг своєчасно і в повному обсязі виконувати їх грошові вимоги.
Факт нездатності Банку належно виконувати прийняті на себе зобов'язання перед іншими клієнтами підтверджується, зокрема, постановою Правління Національного банку України від 15 січня 2015 року № 16/БТ «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Імексбанк» до категорії проблемних, де зазначено, що окрім допущення інших порушень, у тому числі існуючих нормативів, залишок коштів на кореспондентському рахунку Банку в Національному банку України є критично низьким і становить лише 25 млн. грн, в той час як зобов'язання Банку становлять 9 942 млн грн, в тому числі перед фізичними особами - 5 411 млн грн. Недостатній розмір високоліквідних активів свідчить про високий рівень невиконання Банком зобов'язань перед Національним банком та іншими кредиторами. До Національного банку надходять численні скарги від клієнтів про неповернення Банком вкладів, відсотків за вкладами, невиконання розрахункових документів. З початку 2014 року до Національного банку України від клієнтів Банку надійшло 416 скарг. Невідповідність активів Банку за строками погашення до 1-го місяця станом на 11 січня 2015 року становить 1 351 млн грн..
На думку комісії Банку, наведені операції було вчинено з наданням окремим кредиторам-клієнтам Банку нічим не обумовленої переваги, порівняно від інших кредиторів з аналогічними вимогами, а також про можливе вчинення цими особами - клієнтами Банку спроби здійснити замах на заволодіння коштами Фонду.
Разом з тим, суд не приймає до уваги посилання відповідача на наявність постанови Правління НБУ №16/БТ, якою АТ «Імексбанк» віднесено до категорії проблемних, оскільки будь-яких доказів щодо доведення змісту вказаної постанови до співробітників АТ «Імексбанк» суду надано не було.
Окрім того, відповідно до пункту 2 частини другої та частини третьої статті 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання правочину недійсним. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до частин першої та другої статті 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.
Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 06 листопада 2009 року № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними", передбачено, що правочином є правомірна, тобто не заборонена законом, вольова дія суб'єкта цивільних правовідносин, що спрямована на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків. Правомірність є конститутивною ознакою правочину як юридичного факту. Презумпція правомірності правочину закріплена у статті 204 ЦК України та може бути спростована насамперед нормою закону, яка містить відповідну заборону.
Відповідно до статті 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі статтею 321 ЦК України, право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Право особи на мирне володіння майном знайшло своє відображення і у Рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Золотас проти Греції» (№ 66610/09, 29/01/2013), згідно якого особа, яка розмістила грошову суму в банку, передавала йому право використання цієї суми, банк був зобов'язаний зберігати її, і в разі використання з метою отримання прибутку він повинен був повернути еквівалентну суму вкладнику після припинення дії угоди; отже, власник рахунку сумлінно міг вважати, що його вклад у банку знаходиться в безпеці, особливо при отриманні відсотків; власник рахунку правомірно вважав, що буде повідомлений про ситуації, що загрожує суті угоди з банком і його фінансовим інтересам, щоб він міг завчасно вчинити дії відповідно до закону і зберегти право на захист свого майна.
Разом з тим, відповідачем не надано доказів наявності підстав визначених частиною третьою статті 38 Закону, внаслідок яких правочин позивача з AT «Імексбанк» є нікчемним. Жодних рішень суду чи інших документів Уповноваженою особою Фонду щодо визнання правочинів нікчемними суду надано не було.
Долучені відповідачем до матеріалів справи документи та надані заперечення не можуть свідчити про нікчемність укладеного правочину.
Окрім того, правомірність укладених правочинів, підтверджено самим відповідачем, який здійснив виплату коштів за одним із договорів банківського вкладу від 26 січня 2015 року № 2000006258 у розмірі 33 891,00 гривень. Тоді як виплату за іншим договором банківського вкладу від 26 січня 2015 року № 2000006270 у розмірі 111 297,20 гривень (з розрахунку 7000,00 доларів США х 15,8996 гривень - офіційний курс Національного банку України станом на 27 січня 2015 року, тобто на день запровадження тимчасової адміністрації) здійснено не було.
Відповідно до частини четвертої статті 26 Закону Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка є пов'язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних; 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах; 11) розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду.
Однак, будь-яких підстав відповідно до статті частини четвертої статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» для відмови у відшкодування позивачу коштів судом не встановлено.
Враховуючи, що доводи відповідача про нікчемність правочину позивача не знайшли підтвердження під час вирішення справи, отже ОСОБА_1 протиправно не включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Статтею 27 Закону визначено, що Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Отже, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію наділена повноваженнями щодо формування повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії, на підставі якого Фонд гарантування вкладів фізичних осіб формує Загальний реєстр вкладників.
Відповідно до пункту 12 розділу II Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 передбачено, що протягом процедури здійснення тимчасової адміністрації в банку уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників, яким необхідно здійснити виплати за рахунок цільової позики.
Пунктом 6 розділу III Положення № 14 передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно, зокрема: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників. Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.
Протиправність не включення ОСОБА_1 до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в AT «Імексбанк» вказує на наявність правових підстав для зобов'язання відповідача подати до Фонду інформацію щодо позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в AT «Імексбанк».
Відповідно до частини першої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
При цьому, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань (частини четверта статті 55 Конституції України).
Таким чином, особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачений нормою матеріального права або може скористатися можливістю вибору між декількома способами захисту, якщо це не заборонено законом.
Надаючи правову оцінку належності обраного позивачем способу захисту, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Тобто, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02)).
Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Відповідно до частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, можу здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Серед повноважень суду відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено також, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Із системного аналізу вищевикладеного суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача шляхом зобов'язання відповідача вчинити дії.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 КАС України).
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Суд не може витребувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову, що є підставою для задоволення позовних вимог та зобов'язання відповідача подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію стосовно збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування коштів за вкладами в акціонерному товаристві «Імексбанк» за рахунок включення до їх числа ОСОБА_1.
З огляду на задоволення позовних вимог та згідно з вимогами статті 139 КАС України судові витрати позивача у сумі 487,20 гривень, сплачені згідно з квитанцією від 09 жовтня 2015 року № 09102015154113, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 143, 243-246, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_3) до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17, код ЄДРПОУ 21708016), Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «Імексбанк» (01133, м. Київ, вул. Л.Первомайського, 4, код ЄДРПОУ 21705124), третя особа - Публічне акціонерне товариство «Імескбанк» (01133, м. Київ, вул. Л.Первомайського, 4, код ЄДРПОУ 21705124) про зобов'язання вчинити певні дії.
2. Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «Імексбанк» подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію стосовно збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування коштів за вкладами в акціонерному товаристві «Імексбанк» за рахунок включення до їх числа ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_3) за договором банківського вкладу від 26 січня 2015 року № 2000006270, що підлягає відшкодуванню в розмірі 111 297,20 гривень (з розрахунку 7000,00 доларів США х 15,8996 гривень - офіційний курс Національного банку України станом на 27 січня 2015 року, тобто на день запровадження тимчасової адміністрації).
3. Присудити на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_3) за рахунок бюджетних асигнувань Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «Імексбанк» сплачений позивачем судовий збір у розмірі 487,20 гривень.
Відповідно до частини першої статті 293 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 255 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.І. Келеберда