Рішення від 17.05.2018 по справі 623/2590/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2018 р. № 623/2590/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Панова М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Ізюмської міської ради Харківської області, Ізюмського міського голови ОСОБА_3 до Головного державного інспектора Інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області ОСОБА_4 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі, Ізюмська міська рада Харківської області, Ізюмський міський голова ОСОБА_3, звернулись до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просять суд визнати протиправною та скасувати постанову головного державного інспектора Інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області ОСОБА_4 №44/1020-5664 від 05 жовтня 2017 року про накладання штрафу на Ізюмську міську раду Харківської області у розмірі 84200,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що оскаржуване рішення винесено всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що оскаржувана постанова є правомірною та прийнятою з дотриманням вимог законодавства.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.

Згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», для за безпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архі тектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно з Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №294 від 09.07.2014 та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ №553 (порядок №553) від 23.05.2011, основними завданням Держархбудінспекції та її територіальних органів - структурних підрозділів є здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності; здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями, а також особами відповідальними за здійснення авторського та/або технічного нагляду вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві.

Крім того, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є єдиним органом державної влади уповноваженим на встановлення факту готовності об'єкту до експлуатації. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CCI), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація). Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об'єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката.

З матеріалів справи судом встановлено, що головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу № 2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області ОСОБА_4 проводилась перевірка об'єкту «Капітальний ремонт будівлі з впровадженням заходів з енергозбереження Ізюмської загальноосвітньої ніколи І-ІІІ ступеня №5 Ізюмської міської ради, Харківська області по пр. Леніна 57».

На підставі проведеної перевірки складений акт №81/92-А перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 21.03.2017, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 23.07.2016 та наданий припис - 81/92/1-Пр про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт із вимогою зупинити будівельні роботи негайно до усунення порушень.

Департаментом 31.03.2017 винесена постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 11/1020-1990, якою визнано Ізюмську міську раду винною у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Відповідно до пп. 1, 2 п. 11 Порядку №553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.

Ізюмська міська рада Харківської області у 2017 році звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просила суд: визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень інспекційного відділу №2 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області з проведення 23 березня 2017 року позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил дотримання вимог чинного законодавства на об'єкті: Капітальний ремонт будівлі з впровадженням заходів з енергозбереження Ізюмської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня № 5 Ізюмської міської ради, Харківської області по пр. Леніна, 57 у місті Ізюм Харківської області; визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень інспекції відділу № 2 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області з складання Акту перевірки дотримання вимог у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 23.03.2017 № 81/92-А; визнати протиправним та скасувати Акт перевірки дотримання вимог у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил суб'єкта владних повноважень інспекції відділу №2 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області № 81/92-А від 23.03.2017; визнати протиправними дії, суб'єкта владних повноважень інспекційного відділу №2 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області з складання Протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 23.07.2016; визнати протиправним та скасувати Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності суб'єкта владних повноважень інспекції відділу №2 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області від 23.07.2016; визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень інспекційного відділу №2 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області з складання Припису 81/91/1-Пр від 23.03.2017 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеження, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; визнати протиправним та скасувати припис суб'єкта владних повноважень інспекційного відділу №2 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області - 81/91/1-Пр від 23.03.2017 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм містобудівним умовам та обмеження, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень інспекційного відділу № 2 по складанню Постанови №11/1020-1990 від 31.03.2017 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності; визнати протиправною та скасувати Постанову суб'єкта владних повноважень інспекційного відділу №2 Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області № 11/1020-1990 від 31.03.2017 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2017 відмовлено в задоволені адміністративного позову Ізюмської міської ради Харківської області до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області.

Ізюмська міська рада вищезазначене рішення до суду апеляційної інстанції не оскаржувала.

В подальшому, відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з Порядком №553, на підставі Направлення №291-Н від 05.09.2017 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області ОСОБА_5 та головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області ОСОБА_4 проведена перевірка виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №81/92/1-Пр від 23.07.2016 на об'єкті «Капітальний ремонт будівлі з впровадженням заходів з енергозбереження Ізюмської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №5 Ізюмської міської ради, Харківська області по пр. Незалежності 57(колишня адреса пр. Леніна 57)».

За результатом перевірки було встановлено, що вимоги припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №81/92/1-Пр на об'єкті «Капітальний ремонт будівлі з впровадженням заходів з енергозбереження Ізюмської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №5 Ізюмської міської ради, Харківська області по пр. Незалежності 57 (колишня адреса пр. Леніна 57)» про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт не виконані, а саме: вимоги припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівних умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 23.03.2017 №81/92/1-Пр, виданого Ізюмській міській раді на момент здійснення перевірки не виконано.

Відповідно до п. 16 Порядку №553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

Так посадовими особами Департаменту складений Акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт №291/310-А., в якому зазначено, що в м. Ізюмі за вище вказаною адресою знаходиться об'єкт будівництва на якому виконані роботи з ремонту покрівлі замінені віконні рами та дверні блоки, виконуються будівельні роботи з утеплення фасадів.

Замовником в ході проведення перевірки була надана декларація про початок виконання будівельних робіт №ХК 083161520350 від 31.05.2016, був наданий проект по Капітальному ремонту будівлі з впровадженням заходів з енергозбереження Ізюмської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №5 Ізюмської міської ради, Харківської області по пр. Леніна, 57, Том 1 загальні положення 13/15-П-ПЗ з архітектурними рішеннями 13/15-П-АР виготовлена закритим акціонерним товариством «ЛПГ», та том 2 Вентиляція (робочі креслення марки ОВ, ЕМ), том 3 Індивідуальний тепловий пункт (робочі креслення марки ТМ, ЕМ), зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва шифр; 124-ПД/15, виготовлені товариством з обмеженою відповідальністю «Слобожанщина Интерм». Технічний висновок виготовлений закритим акціонерним товариством «Лі 11», експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації експертної організації ТОВ “Експертиза ЗО” №1008/15 від 27.02.2015, договір №124-ПД/15 від 26.26.2015 щодо виготовлення проектно-кошторисної документації, наказ про призначення головного інженера проекту №1 від 16.08.2001, наказ про призначення відповідальної особи з авторського нагляду №1 від 16.03.2016, контрактна угода №IZ 1 від 24.02.2016 з підрядною організацією ТОВ “Променергобуд Україна” на виконання робіт з капітального ремонту журнали загальних робіт та з авторського нагляду.

За результатами перевірки, яка проводилась у період з 15.03.2017 по 23.03.2017, було встановлено, що надана Ізюмською міською радою (далі - Замовник) проектна документація не відповідає вимогам містобудівного законодавства, вихідним даним, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, чим порушено ч. 1 ст. 31 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, п. 9 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 №45, а саме: проектна документація розроблена без наявності інженерних вишукувань та інструментального обстеження конструкцій в які безпосередньо передбачено втручання, чим не дотримано вимоги п. 4.1 ДБН А.2.2-3-2014 “Склад та зміст проектної документації на будівництво”. Враховуючи викладені порушення Замовнику був наданий припис про зупинення будівельних робіт від 23.03.2017 №81/92/1-Пр з вимогою зупинити будівельні роботи до усунення виявленого порушення. Під час проведення перевірки у період з 06.09.2017 по 21.09.2017 Замовником не надано інженерні вишукування по об'єкту або проектну документацію розроблену з урахуванням інженерних вишукувань. Тобто Замовник допустив ведення будівельних робіт на Об'єкті без усунення вищевказаних порушень.

Згідно п. 17 Порядку №553 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис). У приписі обов'язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

Посадовими особами Департаменту, на виконання п. 17 Порядку №553 був складений Протокол про адміністративне правопорушення від 21.09.2017 та наданий відповідний припис - 291/310-Пр/1 про зупинення підготовчих та будівельних робіт з вимогою виконати вимоги припису від 23.03.2017 №81/92/1-Пр шляхом приведення проектної документації у відповідність до вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил в термін до 20.10.2017.

Таким чином, на підставі проведеної перевірки посадовими особами Департаменту був складений акт, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та наданий відповідний припис.

Відповідно до п. 9 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Суд зазначає, що при складанні Протоколу уповноваженій особі було повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 05.10.2017 о 13:50 годині у приміщенні Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області за адресою: м. Харків, вул. Космічна, 21-А, 12 поверх.

Проте, на розгляд справи уповноважена особа Ізюмської міської ради не з'явилась, заяву про перенесення справи не подавала.

Департаментом 05.10.2017 винесена постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №44/1020-5664, якою визнано Ізюмську міську раду винною у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а саме: невиконання приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил - у розмірі п'ятнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб; зупинення підготовчих та будівельних робіт - у розмірі п'ятдесяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а саме, накладено штраф у сумі 84200,00 грн.

Відповідно до п. 22 Прядку №553 постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.

У зв'язку із тим, що уповноважена особа Ізюмської міської ради не була присутня при винесені постанови, Департамент на виконання вимог п. 22 порядку №553 Постанова №44/1020-5664 від 05.10.2017 була надіслана поштою (Харківська дирекція УД11І13 «Укрпошта» відділення поштового зв'язку № 58 від 06.10.2017 №6105808017952), яку 10.10.2017 отримано за довіреністю (згідно інформації з офіційного сайту Укрпошти).

Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Отже, враховуючу вищевикладене, суд вважає, що інспектор при проведенні перевірки та притягненні до відповідальності позивача діяв в межах своєї компетенції, керувався Конституцією та законами України, ухвалив Постанову відповідно до діючого законодавства, а тому підстави для скасування Постанови відсутні.

Таким чином, позовні вимоги Ізюмської міської ради Харківської області та Ізюмського міського голови ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Ізюмської міської ради Харківської області (пл. Центральна, буд. 1, м. Ізюм, Харківська область, 64309, ЄДРПОУ 26201641), Ізюмського міського голови ОСОБА_3 (пл. Центральна, буд. 1, м. Ізюм, Харківська область, 64309) до Головного державного інспектора Інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області ОСОБА_4 (вул. Космічна, 21-а, Харків, 61145) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 18 травня 2018 року.

Суддя М.М.Панов