16 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1706/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) 06.04.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФ в Чернігівській області) та просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у непроведенні йому перерахунку пенсії, починаючи з 01.07.2012 за довідкою від 29.05.2012 № 101/7840 УМВС України в Чернігівській області, та невиплаті пенсії у перерахованому розмірі;
- зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії, починаючи з 01.07.2012 по 31.12.2015, на підставі довідки від 29.05.2012 № 101/7840 УМВС України в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та виплатити перераховану пенсію з врахуванням раніше проведених виплат.
Позов мотивовано тим, що в 2008 році та 2012 році відповідачем здійснювався перерахунок пенсії відповідно до довідок, наданих УМВС України в Чернігівській області. Однак, під час перерахунку пенсії з 01.07.2012 ГУПФ в Чернігівській області розрахувало пенсію із сум грошового забезпечення станом на 01 січня 2008 року, невключивши до нього збільшення розміру премії до 57,4% та зменшення надбавки за виконання особливо важливих завдань до 48%, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355.
Ухвалою судді від 18.04.2018 відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), та надано відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі на надання відзиву на позов.
Також вказаною ухвалою, за обґрунтованим клопотанням, поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду.
У встановлений ухвалою суду строк представником відповідача надано відзив на позов, в якому він просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог та зазначив, що довідка УМВС України в Чернігівській області від 29.05.2012 № 101/7840 була надана для визначення граничного розміру доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355, а розмір премії 57,40% використовувався виключно для встановлення підвищення по вказаній постанові та фактично не змінював розмір грошового забезпечення позивача.
Крім того, справу просить розглянути за участі сторін, однак, у зв'язку з розглядом даної справи за особливостями статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, вказане клопотання є безпідставним та не підлягає задоволенню.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 має бути відмовлено, враховуючи таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ в Чернігівській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з матеріалів справи в лютому 2018 року, після ознайомлення з матеріалами пенсійної справи, позивач дізнався, що 01.01.2008, на підставі довідки УМВС України в Чернігівській області від 24.03.2008 № 101/7840 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294, органом пенсійного фонду було здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії (а.с. 6-8).
23.04.2012 Кабінетом Міністрів України біло прийнято постанову «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 355, якою установлено, що з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2007 р., N 86, ст. 3148; 2010 р., N 9, ст. 454), за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
У зв'язку з наведеним, УМВС України 29.05.2012 видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 (а.с. 9). У вказаній довідці розмір премії позивача визначено на рівні 57,40%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність складає 48,00%.
Відповідач здійснив ОСОБА_1 з 01.07.2012 перерахунок пенсії на рівні розміру премії - 17,7%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 50% (а.с. 10). Решта складових, зазначених УМВС України в Чернігівській області в довідці від 29.05.2012, залишились незмінними.
Вважаючи, що ГУПФ в Чернігівській області не вірно здійснило перерахунок пенсії 01.07.2012, позивач звернувся до Управління з відповідною заявою (а.с. 26).
Листом від 19.04.2018 за № 2598/03/К-12 відповідач зазначив, що довідка УМВС України в Чернігівській області від 29.05.2012 № 101/7840 була надана для визначення граничного розміру доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355, а сама постанова не змінювала розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Враховуючи наведене, вказав, що пенсія ОСОБА_1 виплачується згідно з чинним законодавством (а.с. 26-27).
Вважаючи вказану відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон; в редакції, чинній в період виникнення спірних правовідносин) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ.
Згідно із частиною третьою статі 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З наведеного вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 07.11.2007, яка набрала чинності 01.01.2008, органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок усіх пенсій призначених відповідно до Закону, з урахуванням підвищення окладів військовослужбовцям, встановлених цією Постановою.
Після 01.01.2008 Кабінетом Міністрів України рішень щодо підвищення розмірів посадових окладів військовослужбовців чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які б призвели до перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону, не приймалося.
23.04.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №355, пунктом 1 якої встановлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23% та з 01.01.2013 року до 35%.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2007 р., N 86, ст. 3148; 2010 р., N 9, ст. 454), за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Пунктом 2 зазначеної Постанови зобов'язано, в тому числі, Міністерство внутрішніх справ України забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців станом на 01.04.2012, у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Аналіз положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, свідчить про те, що зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Зокрема, в постанові Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 йдеться про встановлення відсоткового підвищення розміру пенсій, нею не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.
Подання відповідних довідок мало на меті забезпечити обмеження розміру збільшених пенсій з урахуванням підвищень, встановлених абзацом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не вище розміру пенсій, обчислених з грошового забезпечення військовослужбовців за відповідними посадами станом на 01.04.2012.
З матеріалів справи вбачається, що ГУПФ в Чернігівській області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012, нараховане підвищення до пенсії позивачу, зокрема, з 01.07.2012 на 11% в сумі 165,62 грн., з 01.09.2012 на 345,29 грн. та з 01.01.2013 - 482,63 грн.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що довідка УМВС України в Чернігівській області від 29.05.2012 №101/7840, виготовлена та направлена на адресу відповідача на виконання вимог наведеної постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355, не може бути підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Наведені висновки суду відповідають правовій позиції Верхового Суду України, вкладеній у постановах від 17 березня 2015 року та 21 квітня 2015 року №№ 21-641а14, 21-145а15 відповідно, від 03 листопада 2015 року № 756/2786/14-а.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд погоджується з доводами ГУПФ в Чернігівській області, що 01.07.2012 перерахунок пенсії позивачу здійснений згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355, відповідає вимогам чинного законодавства України, а тому в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення складений 16.05.2018.
Суддя С.В. Бородавкіна