Рішення від 17.05.2018 по справі 825/1735/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2018 року Чернігів Справа № 825/1735/18

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та з урахуванням довідок від 15.11.2012 та 28.12.2012, починаючи з 15.11.2012.

Позов мотивовано тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 позивач має право на підвищення та на перерахунок пенсії. Проте, звернувшись до відповідача із відповідною заявою, останнім було протиправно відмовлено йому у перерахунку пенсії, що на його думку, є звуженням його прав.

Ухвалою від 19.04.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представником відповідача подано відзив на позов, в яких останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що дії Управління відповідно до ст.ст.6, 19 Конституції України вчинені виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є не обгрнутованими та задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 в серпні 2001 року був звільнений зі служби за вислугою років та станом здоров'я з органів державної податкової адміністрації, де проходив службу у податковій міліції. До виїзду за кордон, за місцем його проживання, йому була призначена пенсія, яку він отримував до лютого 2002 року, оскільки позивач в цьому місяці виїхав на постійне місце проживання за кордон. Починаючи з 10.05.2011 виплата пенсії позивачу була поновлена.

У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", вважаючи що позивач має право на підвищення та на перерахунок пенсії він звернувся до Головного Управління ДФС у Чернігівській області із заявою про надання інформації та копій документів на підставі яких йому повинен проводитися перерахунок пенсії (а.с.13, 15).

У відповідь на його запити, ГУ ДФС у Чернігівській області було надано письмові відповіді (а.с.14, 16) та надані копії відповідних довідок (а.с.11, 12).

Виходячи з отриманої інформації, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою (а.с.23), в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.11.2012 та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 28.12.2012 та виплатити різницю з 15.11.2012.

Оскільки відповідач, листом від 26.03.2018 №2030/03/Б-12 відмовив у перерахунку пенсії (а.с.24-26), ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб, здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262), постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі - постанова КМУ №393), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та ін.

Відповідно до ст.1-1 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За правилами Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

В свою чергу, відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 до 23% та з 01.01.2013 до 35%.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців.

Тобто, вказаним пунктом чітко визначено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень встановлених п.1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №1294.

Для визначення граничного розміру доплати, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №355, Державною податковою службою в Чернігівській області були надані довідки від 15.11.2012 та від 28.12.2012, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в них, відповідачем проводилось збільшення розміру пенсії у відповідності до п.1 цієї постанови.

Тобто, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводилось підвищення до пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не її перерахунок у відповідності до ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Верховний Суд України неодноразово доходив до висновку, що постановою Кабінету Міністрів України №355 не приймалося жодних рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а довідки надана на виконання цієї постанови не можуть бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки видані з метою встановлення граничних розмірів надбавок, а не з метою відображення фактичної зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 та 21.04.2015, 03.11.2015 (№№ 21-641а14, 21-145а15, 756/2786/14-а відповідно).

Враховуючи наведене, суд вважає, що правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області немає, а отже, в даному випадку відсутні достатні та необхідні правові підстави для задоволення даного адміністративного позову, оскільки на думку суду, дії відповідача - суб'єкта владних повноважень, повністю відповідають вимогам чинного законодавства і є правомірними.

Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення суду складено 17 травня 2018 року.

Суддя Л.О. Житняк