Постанова від 18.12.2009 по справі 2-а-651/09

Справа № 2-а-651/2009

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2009 року суддя Рокитнянського районного суду Київської області Литвин О.В., розглянувши у в порядку письмового провадження в смт. Рокитне матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі

про визнання протиправною відмови щодо перерахунку доплат до пенсії та стягнення недоотриманих сум доплат до пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вищеназваним позовом, мотивуючи тим, що він є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи і постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю. Відповідно до ст..39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на щомісячну доплату до пенсії як непрацюючий пенсіонер в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, на щомісячну доплату до пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до положень ст.51 вказаного Закону.

Вважає, що відповідачем порушені його права та просить визнати незаконними дії відповідача у зв»язку з відмовою провести перерахунок та виплату доплат до пенсії та стягнути з останнього недоотримані суми доплат до пенсії в розмірі 4271-75 грн. за період з 01.06.2008 рік по 31.12.2008 року.

Позивач, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з»явився, натомість подав до суду заяву, якою позов підтримав та просив провести розгляд справи у порядку письмового провадження у його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце проведення попереднього судового засідання, свого представника не направив, подавши заяву, якою позов не визнав та просив розглянути справу у відсутності свого представника в порядку письмового провадження. Також подав до суду письмове заперечення проти позову, яким просить у задоволенні останнього відмовити посилаючись на те, що для реалiзацii ст. 39 Закону «Про статус i соцiальний захист громадян, що постраждали внаслiдок Чорнобильськоi катастрофи», була прийнята постанова КМУ N 836 вiд 26.07.1996 року, якою встановлено доплату до neнcii непрацюючим пенсiонерам у зонi посиленого радiоекологiичого контролю у розмiрi 5,20 грн. щомiсяця.

Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України N1 вiд 03.01.2002 передбачалося, що розрахунок додатковоi пенсi'i за шкоду, заподiяну здоров'ю, особам, вiднесеним до категорiй 2, 3, 4, призначеноi вiдповiдно до ст. 51 Закону Украiни „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильськоi катастрофи" провадилася, виходяии з розмiру розрахункової величини 19 грн. 91 коп. 3 01.01.2007 року вiдповiдно до ст. 67 Закону України „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи" проведено пiдвищення додаткової пенсiї 1,2,3,4 категорiй на коефiцiент 1,03825 з l сiчня 2007 р., 1,06842 з 1 квiтня 2007 р. та 1,01232 з 1 жовтня 2007 р., тому i розмiр додаткової neнciї з 2004 по 2006 рiк становив 4,98 грн., а за перiод з 01.01.2007 р. по 31.03.2007 р. -5,17 грн., з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р. --5,51 грн., з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. - 5,57 грн.

3 01.0 1.2008 року Законом України „Про державний бюджет Украiни на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України" внесенi змiни до ст. 51. Так частина друга ст.51: „Пенсiї непрацюючим пенсiонерам, якi проживають на цих територiях,... пiдвищуються у розмiрах, встановлених частиною першою цiei статтi. ..." була замiнена частиною такого змiсту: „Громадянам, якi працюють на територiях радiоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмiрах, встановлених Кабiнетом Мiнiстрiв України". 3 01.01.2008 року пiдвищення пeнcii по ст. 51: „Особам, вiднесеним до категорiї 3, щомiсячна додаткова пенсiя за шкоду, заподiяну здоров'ю, призначається в розмiрi 10 процентiв прожиткового мiнiмуму для ociб, якi втратили працездатнiсть", а саме: з 01.01.2008 р. становила - 47,00 грн., з 01.04.2008 р. - 48,10 грн., з 01.04.2008 р.- 48,20 грн., а з 01.10.2008 р. - 49,80 грн.

Вiдповiдно до п. 3 ст. 1 16 Конституцiї України забезпечення полiтики у сферi соцiального захисту покладено на Кабiнет Мiнiстрiв України.

Статтею 63 Закону закрiплено норму, якою стверджуеться, що фiнансування витрат, пов»язаних з реалiзацiею цього Закону провадиться за рахунок державного бюджету. Виконання цього Закону залежить вiд фiнансових ресурсiв дохiдної частини Державного бюджету України.

Згiдно ч.2 ст. 95 Конституцii Украiни тiльки законом про Державний бюджет України на вiдповiдний рiк визначаються будь-якi видатки держави на загальносуспiльнi потреби, розмiр i цiльове спрямування цих видаткiв.

Згiдно з частиною 3 статтi 2 Кодексу адмiнiстративного судочинства України у справах щодо оскарження рiшень, дiй чи бездiяльностi суб»ектiв владних повноважень адмiнiстративнi суди перевiряють, чи прийнятi (вчиненi) вони: на пiдставi, у межах повноважень та у cпoci6, що передбаченi Конституцiєю та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обrрунтовано, тобто з урахуванням ycix обставин, що мають значення для прийняття рiшення; неупереджено; добросовiсно; розсудливо; з дотриманням принципу рiвностi перед законом, запобiгаючи несправедливiй дискрiминацiї; пропорцiйно, зокрема з дотриманням необхiдного балансу мiж будь-якими несприятливими наслiдками для прав, свобод та iнтересiв особи i цiлями, на досягнення яких спрямоване це рiшення (дiя); з урахуванням прав особи на участь у процесi прийняття рiшення; своечасно, тобто протягом розумного строку.

Як зазначено в частинi 3 статгi 159 КАСУ обrрунтованим є рiшення, ухвалене судом на пiдставi повного i всебiчно з»ясованих обставин в адмiнiстративнiй справi, пiдтверджених тими доказами, якi були дослiдженi в судовому засiданнi.

Пiд час вирiшення судових справ за участю органiв ПФУ про порядок виплати пeнciї та пiдвищень до неї необхiдно враховувати Рiшення Конституцiйного Суду України вiд 22.05.2008р. щодо вiдповiдностi окремих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України». Положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України», визнанi неконституцiйними, втрачають чиннiсть з дня ухвалення Конституцiйним судом Украiни рiшення. Разом з тим рiшення про вiдновлення дii вищезазначених законодавчих актiв Украiни у редакцiї, чиннiй до внесення змiн до них, Верховною Радою України не приймалося. Внаслiдок цього порядок обчислення пенсiй та пiдвищень до них, передбачених вищезазначеними законодавчими актами, залишився неврегульованим. Вiдтак у 2008 році обчислення пенсiй та пiдвищень, передбачених законами України «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи», корегувався постановою и Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28.05.2008р. N 530 «Деякi питання соцiального захисту окремих категорiй громадян».

Забезпечення проведення полiтики у сферi соцiального захисту покладено на Кабiнет Мiнiстрiв (п.3 ст.116 Конституцi~ України), керуючись Конституцiєю України, а саме ст.19 - „Органи державної влади та органи мiсцевого самоврядування, їх посадовi особи зобов"язанi дiяти лише на пiдставi, в межах повноважень та у cпoci6, що передбаченi законодавством", ст.117 - «Кабiнет Мiнiстрiв України в межах своєї компетенцiї видає постанови, розпорядження , якi є обов'язковими до виконання». Тому Управлiння Пенсiйного Фонду України в Рокитнянському районi дiє згiдно iз законодавством i виконує вищезгаданi Закони Украєни та Постанови Кабiнету Мiнiстрiв.

Крім того, наполягає на застосування вимог ст.100 КАС України щодо пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду.

Пунктом 10 ст. 3 КАС України передбачено, що письмове провадження це розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених КАС України.

Пунктом 10 ст. 3 КАС України передбачено, що письмове провадження це розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених КАС України.

За викладеного, суд ухвалив провести розгляд спору по суті у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується з вимогами ст.122 КАС України.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Рокитнянському районі Київської області як непрацюючий пенсіонер, отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», що сторонами на оспорюється, є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3, та є зареєстрованим і постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, яке згідно постанови КМ України від 23.07.1991 за №106 (додаток №1) віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до положень ст..39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю і що має місце у випадку з позивачем, провадиться доплата до основної пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи і що визнав відповідач, позивачу така доплата провадиться в значно меншому розмірі з огляду на законодавчо встановлені розміри мінімальної заробітної плати, яка становила в межах строку позовних вимог: з 01.04.2008 року 525-00 грн., з 01.10.2008 року 545-00 грн., з 01.12.2008 року 605-00 грн., з 01.01.2009 року 605-00 грн., з 01.04.2009 року 625-00 грн., з 01.07.2009 року 630-00 грн.

Відповідно до положень ст.51 ЗУ »Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 3, має виплачуватися щомісячно додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається в розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком.

ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, який дорівнює розміру мінімальної пенсії за віком, становив: з 01.04.2008 року - 481-00 грн., з 01.07.2008 року - 482-00 грн., з 01.10.2008 року - 498-00 грн.. На 2009 рік ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розмір такого прожиткового мінімуму встановлений в сумі 489-00 грн. Проте відповідачем, як вбачається з матеріалів справи, такі вимоги закону в цій частині прав позивача не дотримувалися.

Розділом ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст..ст.39, 51 ЗУ »Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було викладено в новій редакції, зміст яких виключав вказані вище права позивача і що було визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року.

Частина перша статті 9 КАС України визначає, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України.

Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України - є нормами прямої дії.

Відповідно до ст.92 ОСОБА_2 України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина ( п.1) та основи соціального захисту ( п.6).

Статтею 113 ОСОБА_2 України передбачено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується ОСОБА_2 України та Законами України.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_2 України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до положень ОСОБА_2 України, найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права та свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений ( статті 3, 21, 22).

У відповідності до ч.5 ст.55, ч.1 ст.57, ч.1 ст.68 ОСОБА_2 України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Кожному гарантується право знати свої права і обов»язки.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 102 КАС України передбачено поновлення пропущеного з поважних причин процесуального строку, встановленого законом. Поважними визнаються лише ті обставини, які є об»єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов»язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Як вбачається з доводів позивача і що не оспорюється відповідачем та не викликає сумнівів у суду, про порушення свого права він дізнався з листа відповідача від 18.11.2009 року, яким останній відмовив йому у проведенні перерахунку та виплати пенсії та доплати до пенсії.

Відповідач просить застосувати строк позовної давності до спірних правовідносин, тоді як позивач просить поновити такий строк. Зважаючи на викладене та у відповідності до положень ч.2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту порушеного права позивача суд приходить до висновку, що причина пропуску строку звернення до суду позивача є поважною та приймає рішення про поновлення позивачу строку звернення до суду, починаючи з 22.05.2008 року, тобто з дня прийняття Конституційним Судом України рішення № 10-рп, яким визнано неконституційними положення п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст.ст. 39, 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, доплати до пенсії відповідно до положень ст.ст.39, 51 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 22.05.2008 року, є протиправними, оскільки не відповідають вимогам вказаних норм та вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю та доплати до пенсії із вказаної дати в законодавчо визначених розмірах з врахування раніше отриманих сум таких виплат.

Вимога про стягнення з відповідача недоотриманих сум пенсії не може бути задоволена судом, оскільки в компетенцію суду не входить проведення перерахунків пенсії та перевірки правильності їх нарахування.

За викладеного позов підлягає до часткового задоволення.

Позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, як потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 17, 89, 99, 100, 158-163 КАС України, ст.ст. 3, 8, 21, 22, 46, 92 ОСОБА_2 України, ст.ст. 39, 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 58, 59 ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі про про визнання протиправною відмови щодо перерахунку доплат до пенсії та стягнення недоотриманих сум доплат до пенсії задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 , як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та доплати до пенсії відповідно до вимог ст.ст.39, 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії у відповідності до положень ст.39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до положень ст. 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22.05.2008 року з врахуванням раніше виплачених сум таких виплат.

В задоволенні решти частин позовних вимог відмовити.

Від сплати судового збору сторони звільнити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Рокитнянський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Суддя