26 квітня 2018 року Справа № 804/1195/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кучми К.С.
при секретарі - Чорній М.В.
за участю:
позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту, -
У лютому 2018 року позивач звернувся до адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому просив винести рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту - рішення Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області №217-14/VІ від 23 грудня 2016 року «Про затвердження складу ОСОБА_3 з моніторингу законності використання землі та перегляду договорів оренди землі на території Курилівської селищної ради».
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він є мешканцем смт.Курилівка Петриківського району Дніпропетровської області. На території Курилівської селищної ради розташований належний йому будинок та інші споруди, внаслідок чого він є землекористувачем. Так, Курилівською селищною радою 23.12.2016 року було прийнято рішення №217-14/VІІ «Про затвердження складу ОСОБА_3 з моніторингу законності використання землі та перегляду договорів оренди землі на території Курилівської селищної ради». Вказаним рішенням було створено дану комісію, координацію та контроль виконання рішення покладено на голову Курилівської селищної ради ОСОБА_4 Рішення Курилівської селищної ради не передбачає строку або терміну дії утвореної комісії, внаслідок чого можна зробити висновок про те, що дана комісія віднесена до категорії постійних. При цьому заступник голови та секретар комісії, а також два члени комісії не є депутатами селищної ради, що також суперечить нормам закону. Таким чином, позивач вважає, що дане рішення не відповідає вимогам як діючого законодавства України, так і законодавства що було чинним на момент його прийняття, а отже підлягає скасуванню, у зв'язку з чим він вимушений був звернутися до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивач пред'явлені позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні пред'явлені позовні вимоги не визнав у повному обсязі та зазначив, що Курилівська селищна рада здійснює свої повноваження виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. З метою виявлення випадків користування землями комунальної власності без правовстановлюючих документів, захисту законних прав та інтересів територіальної громади, здійснення контролю за використанням і охороною земель та природних ресурсів на території смт.Курилівка, рішенням Курилівської селищної ради №217-14/VІІ від 23 грудня 2016 року «Про затвердження складу ОСОБА_3 з моніторингу законності використання землі та перегляду договорів оренди землі на території Курилівської селищної ради», створено ОСОБА_3 з моніторингу законності використання землі та перегляду договорів оренди землі на території смт.Курилівка. ОСОБА_3 за своєю правовою природою є тимчасовою, а її повноваження припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради.
Доводи позивача про те, що ця ОСОБА_3 є постійною, є необґрунтованими. Враховуючи викладене, відповідне рішення сесії було прийняте згідно з вимогами діючого законодавства і не містить ознак протиправності, а тому представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням чотирнадцятої сесії сьомого скликання Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області №217-14/VІІ від 23 грудня 2016 року «Про затвердження складу ОСОБА_3 з моніторингу законності використання землі та перегляду договорів оренди землі на території Курилівської селищної ради» було створено ОСОБА_3 з моніторингу законності використання землі та перегляду договорів оренди землі на території смт.Курилівка.
Позивач вважає, що факт створення на підставі рішення Курилівської селищної ради №217-14/VII від 23 грудня 2016 року ОСОБА_3 з моніторингу законності використання землі та перегляду договорів оренди землі на території Курилівської селищної ради порушує його охоронювані законом права людини та громадянина, а також як власника нерухомого майна та землекористувача.
Правомірність та обґрунтованість рішення Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області №217-14/VІ від 23 грудня 2016 року є предметом позову, який передано на розгляд суду.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення і ліквідації постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій (пункт 2 частини 1 статті 26 цього Закону).
Відповідно до ч.14 ст.46 Закону, не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради. Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. (стаття 47 цього Закону).
Питання створення Тимчасових контрольних комісій ради врегульовано статтею 48 вищезазначеного Закону. Тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Депутати, які входять до складу тимчасової контрольної комісії, та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв'язку з її роботою. Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.
Тобто, постійні комісії є постійно діючими органами ради, які покликані проводити попередній розгляд і підготовку питань, що відносяться до повноважень ради, а питання про регламент їх роботи вирішується не пізніш як на другій сесії, при чому термін дії таких комісій поширюється на весь строк повноважень ради.
Суд критично відноситься до посилання позивача на те, що дана ОСОБА_3 не є тимчасовою, а постійною; що до складу тимчасових комісій не може бути обраний селищний голова; що до складу тимчасової комісії включено осіб, які не є депутатами селищної ради; що секретарем селищної ради неправомірно було підписано Додаток до спірного рішення сесії від 23.12.2016 року; що постійні комісії ради ініціюють питання створення тимчасових комісій ради; що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру є єдиним уповноваженим державним органом, який здійснює нагляд за додержанням земельного законодавства з наступних підстав.
Рішенням №5-1/VІІ від 04 листопада 2015 року «Про утворення постійних комісій селищної ради, затвердження їх складу, обрання голів комісій», чітко визначено перелік постійних комісій, а саме: з питань планування та обліку, бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, регламенту, депутатської діяльності та етики, законності та правопорядку; з питань приватизації, земельних питань, будівництва та благоустрою; з питань прав громадян, соціального захисту населення, зв'язків з об'єднаннями громадян, охорони здоров'я, освіти, культури, спорту.
В силу ч.4 ст.48 вказаного Закону - повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.
Так, в переліку зазначених ОСОБА_3 відсутня ОСОБА_3 з моніторингу законності використання землі та перегляду договорів оренди землі на території Курилівської селищної ради. Будь-яких рішень про внесення змін до переліку постійних комісій Курилівською селищною радою не виносилося, а тому вказана не є постійною. Остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії Курилівською селищною радою не приймалося, а повноваження ради з часу прийняття оспорюваного рішення не припинялися, що означає що діяльність ОСОБА_3 є повністю правомочною. На такі ОСОБА_3 не поширюється заборона щодо участі у них голови селищної ради, а також для участі в їх роботі можуть залучатись спеціалісти, експерти, інші особи.
Так, до складу ОСОБА_3 з моніторингу законності використання землі та перегляду договорів оренди землі на території Курилівської селищної ради дійсно входять особи, які не є депутатами селищної ради. Проте їх залучення та їх діяльність у тимчасових комісіях прямо передбачена Законом. Як видно із Додатка до рішення сесії від 23.12.2016 року №217-14/VІІ, такі особи входять до складу тимчасової комісії виключно за згодою.
Відповідно до п.3 ч.4 ст.42 Закону, селищний голова підписує рішення ради.
Так, рішення сесії від 23.12.2016 року було підписано селищним головою відповідно до норм чинного законодавства, а усі інші додатки до рішень підписує секретар селищної ради.
Відповідно до ч.2 ст.48 Закону, рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.
Тож рішення про створення тимчасової комісії ради приймає виключно рада своїм загальним складом.
Згідно з ст.68 Регламенту Кирилівської селищної ради, жодна постійна комісія не має права виступати від імені селищної ради.
Питання щодо необхідності створення тимчасових комісій ради обговорюється на сесії відповідної ради, а не на постійних комісіях ради.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка регулює повноваження місцевих рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, до повноважень селищної ради відносять повноваження по здійсненню контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Окрім цього, відповідно до ст.189 Земельного кодексу України, самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Таким чином, рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту - рішення Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області №217-14/VІ від 23 грудня 2016 року «Про затвердження складу ОСОБА_3 з моніторингу законності використання землі та перегляду договорів оренди землі на території Курилівської селищної ради» було прийняте згідно з вимогами діючого законодавства і не містить ознак протиправності.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин суд вважає, що у задоволенні позову ОСОБА_1 до Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та нечинним рішення Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області №217-14/VІ від 23 грудня 2016 року слід відмовити повністю з викладених вище підстав.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати у справі покладаються на сторону, проти якої ухвалено рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 264 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Повний текст рішення складений 08 травня 2018 року.
Суддя ОСОБА_5