Рішення від 02.04.2018 по справі 766/324/18

Справа № 766/324/18

н/п 2-а/766/707/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2018 року Суддя Херсонського міського суду Майдан С.І. у м.Херсоні, розглянувши одноособово у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління держпродспоживслужби в Херсонській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення,

встановила:

Позивач 05.01.2018 року звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить скасувати постанову про адміністративне правопорушення від 26.12.2017 року №06-3-10/72-1 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн. Позовні вимоги обгрунтовує, що 26.12.2017 року вона отримала постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області у справі про адміністративне правопорушення від 26.12.2017 року №06-3-10/72-1 про накладення адміністративного стягнення у розмірі 340 грн. за порушення вимог ст.188-37 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Зазначила, що позивача не було повідомлено про зазначену перевірку за десять днів до дня здійснення цього заходу. ТОВ «Епіцентр К» не отримував повідомлення про здійснення перевірки, як того вимагає закон. У зв'язку з недопуском до проведення перевірки працівниками Держпродспоживслужби 13.12.2017 року було складено протокол про адміністративне правопорушення №06-3-10/72 від 13.12.2017 року про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 188-37 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 26.12.2017 року без належного повідомлення позивача про розгляд справи була винесена постанова №06-3-10/72-1, якою накладено штраф у розмірі 340,00 грн. Вважає, що постанова винесена неправомірно, є незаконною та необгрунтованою, та такою, що складено з порушенням норм КУпАП.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 11.01.2018 року за вказаним позовом було відкрито провадження та вирішено розглядати зазначені позовні вимоги в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Вищевказана ухвала суду про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам, у якій відповідачу було надано 15-денний строк для подання відзиву на позов та роз'яснено наслідки його неподання без поважних причин.

Представником відповідача подано 13.02.2018 року письмовий відзив на адміністративний позов, який не визнає в повному обсязі. За змістом відзиву відповідач просить відмовити у задоволені позовних вимог, вказуючи на правомірність дій перевіряючи та зазначаючи, що дії, спрямовані на проведення перевірки відносно позивача, проводилися у відповідності до норм чинного законодавства, а викладені в адміністративному позові обставини не відповідають дійсності. Таким чином, відповідач вважає позов необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню.

На підставі ст.262 КАС України, розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до частини 2 cт.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 cт.1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Частиною 1 ст.4 наведеного Закону передбачено, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Згідно ч.5 cт.10 вищезазначеного Закону повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюються цим Законом, законами України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами України.

Згідно п.4 ч.1 cт.11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування).

Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки (ч.ч.3-4 cт.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

Відповідно до п.1 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.

Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.

Протягом планового періоду здійснення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) не допускається.

Органи державного нагляду (контролю) щороку визначають перелік суб'єктів господарювання, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) у плановому періоді, та не пізніше 15 жовтня року, що передує плановому, забезпечують внесення відомостей про таких суб'єктів господарювання до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) для автоматичного виявлення нею суб'єктів господарювання, які підлягають комплексним плановим заходам державного нагляду (контролю).

Проект плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) формується інтегрованою автоматизованою системою державного нагляду (контролю).

У разі виникнення потреби у внесенні змін до сформованого проекту плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) щодо узгоджених між органами державного нагляду (контролю) інших дат початку та строків здійснення комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органи державного нагляду (контролю) звертаються письмово з відповідними пропозиціями не пізніше 1 листопада року, що передує плановому, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, який має право вносити такі зміни до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю).

План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період для всіх органів державного нагляду (контролю) затверджує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті та вносить відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 15 листопада року, що передує плановому.

Річні плани здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період з урахуванням узгоджених дат початку та строків здійснення визначених у плані здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) затверджують органи державного нагляду (контролю), оприлюднюють на своїх офіційних веб-сайтах та вносять відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому.

Вимоги до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), внесення змін до них та звіту щодо їх виконання визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності.

Комплексні планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.4 cт.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

12.12.2017 року до Будівельно-господарського гіпермаркету «Епіцентр К» м.Херсон ТОВ «Епіцентр К» прибули працівники Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з наміром здійснення планової перевірки щодо дотримання вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції». В якості підстави для здійснення планової перевірки надано копію направлення від 07.12.2017 року №949.

Працівниками Дерпродспоживслужби було складено протокол про адміністративне правопорушення №06-3-10/72-1 від 13.12.2017 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, за порушення передбачене ст.188-37 КУпАП.

26.12.2017 року начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області ОСОБА_4 розглянувши протокол №06-3-10/72 від 13.12.2007 року виніс постанову по справі про адміністративне правопорушення №06-3-10/72-1 від 26.12.2017 року, якою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.188-37 КУпАП та накладено на неї штраф у розмірі 340 грн.

Статтею 188-37 КУпАП встановлена відповідальність, за невиконання законних вимог посадових осіб органів ринкового нагляду та їх територіальних органів щодо проведення перевірки, ненадання їм передбаченої законодавством інформації чи надання недостовірної інформації, створення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків.

Відповідно до вимог ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

В порушення вказаної статті у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено суті адміністративного правопорушення, які саме перешкоди для виконання посадовими особами своїх повноважень здійснено позивачем.

Статтею 20 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, що ринковий нагляд здійснюється відповідно до секторальних планів ринкового нагляду, які щорічно затверджується органами ринкового нагляду відповідно до сфер їх відповідальності.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які підтверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому. План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 № 902 «Деякі питання проведення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» затверджено Порядок складення та затвердження плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю).

Мінекономрозвитку України наказом від 30.11.2015 року №1553 затверджено План комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2017рік та до якого внесені зміни наказом Мінекономрозвитку від 15.11.2016 №1909, а також розміщено на офіційному веб-сайті зазначеного Міністерства.

План перевірок з ринкового нагляду на 2017 року, який розмішено на офіційному веб-сайті Держспоживінспекції України, суперечить Комплексному плану Мінекономрозвитку України на 2017 рік.

Відповідно до вимог пункту 8, частини 1 ст.15 закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право вимагати від посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців припинення дій, які перешкоджають здійсненню заходів ринкового нагляду, а в разі їх відмови від припинення таких дій - звертатися до органів внутрішніх справ за допомогою у здійсненні законної діяльності з ринкового нагляду.

Жодних вимог від відповідача про припинення дій, які перешкоджають здійсненню заходів ринкового нагляду до ОСОБА_1 не надходило, в матеріалах справи відсутні відомості про наявність вимог про припинення таких дій від представників інспекції.

Відповідачем не доведено в правомірність проведення планової виїзної перевірки у ввіреному позивачу магазині, як того вимагає ч. 2 ст.77 КАС України, та що підставою для складання протоколу відносно позивача, а тому з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що постанова по справі про адміністративне правопорушення від 26.12.2017 року відносно ОСОБА_1 №06-3-10/72-1 про накладення адміністративного стягнення на нього у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. підлягає скасуванню.

Таким чином, розглянувши адміністративну справу у межах заявлених вимог, з'ясувавши усі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Керуючись ст.ст.241, 243, 246, 250 КАС України, суддя

вирішила:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління держпродспоживслужби в Херсонській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити.

Скасувати постанову про адміністративне правопорушення від 26.12.2017 року №06-3-10/72-1 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: С.І.Майдан