Рішення від 30.03.2018 по справі 601/1705/17

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 601/1705/17

30 березня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мандзія О.П.

за участю:

секретаря судового засідання Канюка Н.В.

представника позивача Деркач О.С.

представника відповідача Олексійчук І.Й.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Кременецького районного суду Тернопільської області з позовною заявою до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі - відповідач) про зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.12.2016 року.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 17.10.2017 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 03.01.2018 року адміністративну справу передано за предметно-територіальною підсудністю до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду 26.01.2018 року прийнято до провадження адміністративну справу № 601/1705/17. Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання на 26.02.2018 року.

Ухвалами Тернопільського окружного адміністративного суду, постановленими в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в судовому засіданні 26.02.2018 року розгляд справи відкладено, а в судовому засіданні 15.03.2018 року оголошено перерву до 30.03.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 25.11.2009 року, зі штампом про перереєстрацію від 10.06.1997 року. Проте, на звернення з письмовою заявою від 15.12.2016 року про призначення пенсії із зменшення пенсійного віку на 8 років, протоколом засідання комісії відповідача відмовлено позивачу у призначенні пенсії на підставі відсутності підтвердження документами факту перебування в зоні відчуження 14 календарних днів.

Вказану відмову позивач вважає незаконною та просить суд зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити пенсію із заниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.12.2016 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, наведених в позовній заяві, просив позов задовольнити. Наголосив, що право ОСОБА_1 на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку підтверджено належними доказами, а саме: посвідченням, яке є єдиним документом, який підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильскій АЕС 2 кетегорії та надає право користування пільгами, встановленими Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони №179/1/6117 від 29.06.2016 року та довідкою військової частини №131 від 13.12.2016 року, які підтверджують, що останній у період з 03.04.1987 року по 10.06.1987 року приймав участь у ліквідації аварії.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав викладених у запереченні (а.с.33). Повідомив, що згідно довідки наданої Центральним архівом Міністерства оборони Російської Федерації №2/103526 від 30.09.2016 року позивач перебував в 30 кілометровій зоні відчуження в період з 06.04.1987 року по 07.04.1987 року та з 21.04.1987 року по 30.04.1987 року, що становить 12 днів. У зв'язку із не підтвердженням документами факту перебування в зоні відчуження 14 календарних днів, у позивача відсутнє право на пенсію згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 8 років.

За даних обставин, вважає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши обставини справи у сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, з наступних міркувань.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 25.11.2009 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 10.06.1997 року (а.с.7).

Згідно витягу з протоколу засідання тимчасової комісії Тернопільської обласної державної адміністрації №19 від 10.06.1997 року, підтверджено правильність видачі посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорії 2 після подання довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації про участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в зоні відчуження (а.с.58).

На адресу Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області 15.12.2016 року надійшла заява ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

До заяви додано: копію трудової книжки НОМЕР_2 ; копію паспорта (а.с.5); копію ідентифікаційного коду (а.с.6); копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_1 від 25.11.2009 року 2 категорія (а.с.7); архівні довідки Міністерства оборони Російської федерації №ОГ/64677 від 06.04.2016 року (а.с.13) та 2/103526 від 30.09.2016 року (а.с.14) та Міністерства оборони України № 785/02 від 26.05.2016 року (а.с.12); копії дипломів про навчання № НОМЕР_3 від 16.01.1983 року та №381617 від 13.12.2016 року; довідки про проходження служби в Збройних силах від 13.12.2016 року №130 та №131; архівна довідка №1018 від 09.12.2016 року; витяг з Єдиного державного реєстру фізичних осіб підприємців; витяг з наказів Шумського районного центру зайнятості; довідка про заробітну плату для обчислення пенсії №496 від 22.11.2016 року.

В ході розгляду звернення з'ясовано, що згідно довідки № 131 від 13.12.2016 року, виданої Шумським районним військовим комісаріатом Тернопільської області, ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 03.04.1987 року по 10.06.1987 року.

Однак, згідно архівної довідки №2/103526 від 30.09.2016 року, виданої центральним архівом Міністерства оборони Російської федерації, ОСОБА_1 перебував в 30 кілометровій зоні відчуження в період з 06.04.1987 року по 07.04.1987 року та з 21.04.1987 року по 30.04.1987 року (а.с.14).

Проаналізувавши представлені документи відповідачем констатовано, що час перебування позивача в зоні відчуження складає 12 календарних днів.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №14 від 02.06.2017 року, комісія вирішила в призначені пенсії за віком ОСОБА_1 відмовити. В разі підтвердження документами факту перебування в зоні відчуження 14 календарних днів, рішення про призначення пенсії буде переглянуто. За наявними документами ОСОБА_1 має право на пенсію згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на 5 років (а.с.8-9).

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми, в реакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, згідно п.1 вказаної норми учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсійний вік зменшується на 8 років.

Як передбачено пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року N 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, серед яких, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Згідно із п.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51.

Відповідно до п.3 цього порядку інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.

Як слідує з матеріалів справи, згідно листа департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації від 04.10.2017 року №05-02/4250 (а.с.10) Тернопільською обласною державною адміністрацією в 1993 році ОСОБА_1 було встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видане відповідне посвідчення категорії 2 на підставі довідки про підвищення оплати праці Лановецької ПМК-154 від 09.02.1993 року №4, що є підтвердженням факту його роботи в зоні відчуження у період з 03.04.1987 року по 10.06.1987 року (а.с.16).

Правильність видачі посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорії 2 після подання довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації про участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в зоні відчуження ОСОБА_1 підтверджено засіданням тимчасової комісії Тернопільської обласної державної адміністрації, про що свідчить витяг з протоколу №19 від 10.06.1997 року (а.с.58).

Отже, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, статус якого підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 25.11.2009 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 10.06.1997 року (а.с.7).

Як слідує із в витягу з протоколу засідання комісії Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №14 від 02.06.2017 року, комісія вирішила відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком у зв'язку з не підтвердженням документами факту перебування в зоні 14 календарних днів (а.с.8-9) з огляду на довідку центрального архіву Міністерства оборони Російської федерації №2/103526 від 30.09.2016 року (а.с. 12).

Суд відзначає, що визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій передбачено ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до норм якої до категорії 2, зокрема, належать учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Із наведених законодавчих норм слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Відтак, наданням позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесенням саме до категорії 2 відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 25.11.2009 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 10.06.1997 року, є підтвердженням факту роботи ОСОБА_1 у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів

Серед іншого, згідно даних, що містяться у військовому квитку серії НОМЕР_4 , останній виконував обов'язки із ліквідації наслідків аварії в 30 кілометровій зоні Чорнобильської АЕС в період з 03.04.1987 року по 10.06.1987 року (а.с.11).

Аналогічна інформація про прийняття позивачем участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС міститься у довідці Шумського районного військового комісаріату Тернопільської області, про що відповідачем самостійно зазначено в витязі з протоколу засідання комісії Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №14 від 02.06.2017 року (а.с.8-9).

Разом з тим, довідка центрального архіву Міністерства оборони Російської федерації №2/103526 від 30.09.2016 року не спростовує інших довідок представлених позивачем, а лише додатково підтверджує факт перебування ОСОБА_1 в 30 кілометровій зоні відчуження 12 календарних днів в період з 06.04.1987 року по 07.04.1987 року та з 21.04.1987 року по 30.04.1987 року. У вказаній довідці відмічено, що документи військової частини НОМЕР_5 (до якої мав відношення позивач) на зберігання в центральний архів МО РФ не поступали, а отже данні є не повні. При цьому суд відзначає, що права особи, не можуть ставитись в залежність від існування конкретного документу. Збереження таких відомостей не може контролюватись пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.

Фактично рішення комісії Кременецького об'єднаного УПФУ в Тернопільській області від 02.06.2017 року № 2587/02 спростовує факт роботи позивача в зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів та вказує на безпідставність видачі йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_1 від 25.11.2009 року 2 категорії. Вказану позицію комісії суд вважає необґрунтованою та безпідставною.

Таким чином, з огляду на встановлені в ході судового розгляду обставини, що підтверджують факт роботи позивача в зоні відчуження не менше 14 календарних днів, суд вважає, що ОСОБА_1 досяг відповідного віку та має право на призначення пенсії згідно із ст.55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відтак, суд приходить до переконання, що у даному випадку має місце порушення відповідачем прав позивача, які підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме з 11.12.2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій та рішень.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 47003, Тернопільська область, Кременецький район, місто Кременець, вулиця В.Чорновола, будинок 2, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40377027) призначити ОСОБА_1 (місце знаходження: 47111, Тернопільська область, Шумський район, село Переморівка, РНОКПП НОМЕР_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.12.2016 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03 квітня 2018 року.

Головуючий суддя Мандзій О.П.

копія вірна

Суддя Мандзій О.П.