Справа № 569/2945/18
29 березня 2018 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області у складі:
головуючого судді Першко О.О.,
секретар судового засідання Прокопчук Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «РІВНЕАЗОТ» про стягнення заборгованості по заробітній платі, компенсації втрати частини доходів у зв'язку з невчасною виплатою заробітної плати,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «РІВНЕАЗОТ» (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість по нарахованій, але не виплаченій заробітній платі в розмірі 28 627 грн. 84 коп. та компенсацію втрати частини доходів в зв'язку з невчасною виплатою заробітної плати в сумі 2 791 грн. 19 коп. Також просить суд допустити негайне виконання рішення в частині стягнення місячного заробітку у сумі 5 790 грн. 10 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що працює на посаді начальника бюро технагляду служби директора з капітального будівництва ПрАТ «РІВНЕАЗОТ». В період лютий - червень 2017 року відповідач не у повному обсязі та несвоєчасно виплачував йому заробітну плату. Так, на даний час відповідач не виплатив йому за цей період та заборгував 28 627 грн. 84 коп. Посилаючись на вимоги статті 115 КЗпП України та положення Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ (далі Закон № 2050-ІІІ), просить суд стягнути з відповідача не виплачену заробітну плату та компенсацію втрати частини доходів в зв'язку з невчасною виплатою заробітної плати.
В судове засідання позивач не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. 29 березня 2018 року представник позивача ОСОБА_2 подала до суду відповідь на відзив, в якому просила позов задовольнити частково та стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по нарахованій, але не виплаченій заробітній платі в розмірі 21 305 грн. 07 коп. та компенсацію втрати частини доходів в зв'язку з невчасною виплатою заробітної плати в сумі 2 105 грн. 98 коп., та подала заяву, в якій просила справу розглядати за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення. 29 березня 2018 року представник відповідача ОСОБА_3 подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати у його відсутність, позов визнав в частині стягнення заборгованості по нарахованій, але не виплаченій заробітній платі в розмірі 21 305 грн. 07 коп.
Дослідивши докази, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працює на посаді начальника бюро ПрАТ «РІВНЕАЗОТ».
В період лютий-червень 2017 року відповідач не у повному обсязі та несвоєчасно виплачував позивачу заробітну плату. Так, на даний час відповідач не виплатив позивачу за вказаний період та заборгував 21 305 грн. 07 коп. заробітної плати, у тому числі: за лютий 2017 року - 5 067 грн. 66 коп.; березень 2017 року - 2 735 грн. 10 коп.; квітень 2017 року - 4 744 грн. 81 коп.; травень 2017 року - 4 099 грн. 42 коп.; червень 2017 - 4 658 грн. 08 коп.
Вказані обставини відповідачем не заперечуються та підтверджуються довідкою про суми, які належать до виплати від 21 березня 2018 року №1124.
Відповідно до вимог частини першої статті 115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Статтею 34 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Порядок нарахування та виплати компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати встановлено Законом № 2050-ІІІ.
Статтею 1 Закону № 2050-ІІІ встановлено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до вимог статті 2 Закону № 2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться), що передбачено статтею 3 Закону № 2050-ІІІ.
Згідно наданого відповідачем розрахунку, з яким погоджується позивач, розмір компенсації втрати частини доходів заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати за лютий-червень 2017 року становить 2 105 грн. 98 коп.
Оскільки такий розрахунок проведений відповідачем у відповідності до вимог статті 3 Закону № 2050-ІІІ та з урахуванням індексів інфляції в період невиплати заробітної плати, він приймається судом до уваги при вирішенні спору.
За таких обставин, з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення 21 305 грн. 07 коп. заборгованості по нарахованій, але не виплаченій заробітній платі, та 2 105 грн. 98 коп. компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, тому позов підлягає до задоволення частково.
Керуючись статтями 3, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 354, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд
Позов ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «РІВНЕАЗОТ» про стягнення заборгованості по заробітній платі, компенсації втрати частини доходів у зв'язку з невчасною виплатою заробітної плати задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "РІВНЕАЗОТ" на користь ОСОБА_1 21 305 (двадцять одну тисячу триста п'ять) гривень 07 копійок заборгованості по нарахованій, але не виплаченій заробітній платі, та 2 105 (дві тисячі сто п'ять) гривень 98 копійок компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «РІВНЕАЗОТ» в дохід держави судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Допустити негайне виконання рішення в частині присудження виплати заробітної плати у сумі 5 067 (п'ять тисяч шістдесят сім) гривень 66 копійок.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області до Апеляційного суду Рівненської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Відповідач - Приватне акціонерне товариство "РІВНЕАЗОТ", місцезнаходження: м. Рівне-17, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємства і організацій України 05607824.
Повне судове рішення складено 29 березня 2018 року.
Суддя О.О. Першко