15 березня 2018 року справа № 185/5815/17(2-а/185/334/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Малиш Н.І.,
суддів: Баранник Н.П. Щербака А.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 листопада 2017 року (суддя 1-ї інстанції Бондаренко В.М., місце складання м. Павлоград, дата прийняття 17.11.2017р.) у справі № 185/5815/17(2-а/185/334/17) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У липні 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просила суд визнати протиправними дії Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку та виплаті їй пенсії до встановленого законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; зобов'язати Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії та виплачувати їй, починаючи з 21 січня 2017 року, пенсію у розмірі не меншому встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 листопада 2017 року позов задоволено.
Відповідачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Відповідач, зокрема, зазначив, що згідно ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Загальний стаж позивача становить 21 рік 06 місяців 18 днів. Таким чином, у позивача недостатньо страхового стажу для призначення пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, у зв'язку з чим позивач має право на призначення пенсії пропорційно наявному страховому стажу.
Пунктом 2 постанови КМУ від 26.03.2008 року №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у п.1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 грн., таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Таким чином, пенсія позивачу призначена та виплачується відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суду апеляційної інстанції відповідачем подано клопотання про заміну відповідача правонаступником - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та надано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яке відповідно до ст. 52 КАС України підлягає задоволенню.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на такі підстави.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Павлоградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з 18 липня 2016 року, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію позивачу було обчислено з урахуванням страхового стажу - 21 рік 6 місяців 18 днів.
29 червня 2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив перерахувати пенсію до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 1247 грн.
Листом від 17 липня 2017 року №М/177 відповідач повідомив позивача про те, що пенсію розраховано вірно у відповідності до вимог чинного законодавства. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 визначено, що у разі якщо щомісячний розмір пенсійних виплат в осіб, окрім інвалідів ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, окрім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 грн., таким особам надається щомісячна державна адресна допомога в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Частиною 2 ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що у разі якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2017 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає з 01 січня 2017 року 1247 грн., з 01 травня 2017 року 1312 грн.
Крім того, ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що з 01 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач порушив право позивача на отримання пенсії в розмірі не нижчому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлений законом.
З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення не вбачається.
Керуючись ст. ст. 52, 308, 311, 315, 316, 321,322 КАС України, суд, -
Допустити заміну відповідача його правонаступником - на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 листопада 2017 року у справі № 185/5815/17(2-а/185/334/17) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.
Постанова складена і підписана 15.03.2018р.
Головуючий суддя: Н.І. Малиш
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: А.А. Щербак