Рішення від 26.02.2018 по справі 712/15412/17

Справа № 712/15412/17

Провадження № 2а/712/118/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - ТОКОВОЇ С.Є.

при секретарі - МОГИЛА І.С.

за участю позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що із 28 вересня 2010 року вона перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області, із 04 жовтня 2010 року згідно заяви їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з відсотковим показником у розмірі 81% заробітної плати. Останнім місцем її роботи була посада заступника начальника відділу експлуатації житлово-комунального господарства Управління житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації. 7 листопада 2017 року вона звернулась до відповідача з вимогою перерахувати та збільшити до виплати її пенсію включивши в розрахунок пенсії виплати з матеріальної допомоги та індексації заробітної плати відповідно до довідки № 22 від 02.10.2017 про складові заробітної плати (за період роботи з 10.04.2008 р. по 27.09.2010 р.), що видана Департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації, який призначений правонаступником Управління житлово-комунального господарства ЧОДА за розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 01.12.2015 №612 «Про внесення змін до розпорядження обласної державної адміністрації від 02.1102015 №553». З даної довідки вбачається, що кошти по іншим виплатам, а саме матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, з яких сплачені страхові внески у Пенсійний фонд України, у загальній сумі 7 884, 29 гривень не враховані при розрахунках та виплаті пенсій із 2010 рік по теперішній час. Однак отримала відмову. Потім нею була написана заява щодо переведення на пенсію, яку отримувала раніше за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідачем їй також було відмовлено. Просила суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо не включення матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, що вказані у довідці Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації № 22 від 02 жовтня 2017 року, в загальну суму заробітку(доходу) для нарахування пенсії із наступними діями не проведення відповідачем перерахунку та виплати моєї пенсії, виходячи із всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії із урахуванням всіх виплат заробітку, з яких сплачено страхові внески, включно із матеріальною допомогою на оздоровлення та індексацією заробітної плати, що вказані у довідці Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації № 22 від 02 жовтня 2017 року, із врахуванням при розрахунках діючого на момент виходу на пенсію відсоткового показника у розмірі 81% від заробітної плати, починаючи із 1 грудня 2017 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок пенсії, виходячи із підвищенням розміру заробітної плати та їх складових працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі із врахуванням при розрахунках мого відсоткового показника у розмірі 81% заробітної плати відповідно до довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 21/07-05 від 02.10.2017 р., починаючи з 1 листопада 2017 року.

В судовому засіданні позивач позов підтримала повністю та просила його задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, просила справу розглядати в її відсутність та надала відзив, в якому просила в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

3 28.09.2010 позивач перебуває на пенсійному обліку і з цього часу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 04.10.2010 позивачу згідно заяви призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

07 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з вимогою перерахувати та збільшити до виплати її пенсію включивши в розрахунок пенсії виплати з матеріальної допомоги та індексації заробітної плати відповідно до довідки № 22 від 02.10.2017 про складові заробітної плати (за період роботи з 10.04.2008 р. по 27.09.2010 р.), що видана Департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації, який призначений правонаступником Управління житлово-комунального господарства ЧОДА за розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 01.12.2015 №612 «Про внесення змін до розпорядження обласної державної адміністрації від 02.1102015 №553».

Листом № 369/Ш-10 від 21.11.2017 УПФ України в м. Черкасах Черкаської області дало роз'яснення, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-УІІІ від 10.12.2015 р., який не передбачає перерахунок пенсії непрацюючим державним службовцям, а положення ЗУ «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р. втратили чинність.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Таким чином, прийняття Верховною Радою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 та Закону № 1166-УІІ є чинним, неконституційним не визнавався, а тому в аспекті положень ст. 19 Конституції України є обов'язковим для виконання управлінням ПФУ в м. Черкасах з метою реалізації наданих державою повноважень в частині проведення обчислення, призначення, перерахунку та нарахування пенсійних виплат.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесені зміни в Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стосовно перерахунку призначених пенсій.

Пунктом 4-7 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший , проводиться автоматично, без звернення осіб, переведення пенсії на умовах передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Отже, з 01.10.2017 пенсія позивачу нараховується за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- XII, втратила чинність з 01.05.2016, відповідно до нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII., тобто на дату звернення позивача до управління за перерахунком пенсії дана норма Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3745- XII не чинна.

Постанова Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 № 426 «Про затвердження Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця» мала набрати чинність одночасно з набранням чинності Законом України від 17.11.2011 №4050-VI «Про державну службу».

10 грудня 2015 року Верховною Радою України було прийнято новий Закон України «Про державну службу» №889-VIII, який опубліковано в газеті «Голос України» від 31.12.2015 №250.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким у свою чергу, не передбачено право державних службовців на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшення грошового забезпечення працюючих осіб.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним до 01.01.2015, а саме статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у відповідній редакції, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось і станом на момент звернення позивача до пенсійного органу не регламентувало ані права особи на перерахунок її пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Разом з тим, на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшла на пенсію, та на момент її звернення до відповідача щодо перерахунку її пенсії з цих підстав, законодавство змінилось, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ була викладена в іншій редакції, а потім взагалі втратила чинність, та Постанову № 865 було викладено в іншій редакції, яка не закріплює права особи на перерахунок пенсії з цих підстав, і жодним іншим нормативно-правовим актом також не визначено, ані таке право особи, ані порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати та умов його здійснення.

Аналіз норм КАС України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а у гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.

Суд вважає, що у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позво не підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 5-6, 8-10, 73-78, 241-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, або в порядку, передбаченому ст. 297 КАС України.

ГОЛОВУЮЧИЙ: