19 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 664/1852/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бойко В.П.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді - Шеметенко Л.П.
судді - Потапчука В.О.
судді - Семенюка Г.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 вересня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просив: визнати бездіяльність відповідача по перерахунку та сплаті позивачу раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 року № 3696/19/01 - 2017 - протиправною; зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 року № 3696/19/01 - 2017, починаючи з 01.01.2016 року; зобов'язати ГУПФ України в Херсонській області сплачувати позивачу щомісячно пенсію у розмірі 95% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 року № 3696/19/01 - 2017 в розмірі 31539,24 грн.; встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у даній адміністративній справі; допустити постанову до негайного виконання в межах стягнення сум за один місяць.
Постановою Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 вересня 2017 року заявлений позов задоволено частково.
Визнано бездіяльність ГУПФ України в Херсонській області по перерахунку та сплаті позивачу раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 року № 3696/19/01 - 2017 - протиправною.
Зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області провести позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 № 3696/19/01 - 2017, починаючи з 01.01.2016 року.
Зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області сплачувати позивачу щомісячно пенсію у розмірі 95% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 року № 3696/19/01 - 2017.
В задоволенні інших вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, неповно з'ясовані всі обставин, що мають значення для вирішення справи, що призвело до неправильного її вирішення та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
З 2014 року позивач перебуває на обліку в ГУПФ України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.08.2015 року по справі № 666/3196/15-а постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 07 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії змінено та викладено резолютивну частину в наступній редакції: «Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по обчисленню призначеної ОСОБА_1 пенсії - протиправними, визнати за ним право на перерахунок та отримання пенсії у розмірі 95% від розміру грошового забезпечення. Зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у розмірі 95% з розміру грошового забезпечення з 11.12.2014 року. В іншій частині позовних вимог відмовити».
Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була виготовлена довідка від 31.05.2017 року № 3696/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення позивача, що прирівняне до грошового забезпечення поліцейських та направлена до ГУПФ України в Херсонській області.
Разом з тим, у червні 2017 року позивач отримав пенсію у попередньому розмірі.
З метою захисту своїх пенсійних прав, в червні 2017 року позивач звернувся до ГУПФ України в Херсонській області із заявою, в якій вимагав поновити його порушені пенсійні права, шляхом здійснення йому перерахунку та виплати пенсії, відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням окладів та інших додаткових видів грошового забезпечення поліцейських.
Згідно листа ГУПФ України в Херсонській області від 25.07.2017 року № 25/Л-99-1 вбачається, що відповідно до п. 2 Порядку ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надало списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 до ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області. Також позивача було поінформовано, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів із Державного бюджету України. При цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії позивача у листі ГУПФ України в Херсонській області від 25.07.2017 року № 25/Л-99-1 не вказана.
За встановлених у справі обставин, суд першої інстанції дійшов висновку про допущення протиправної бездіяльності відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 року № 3696/19/01-2017.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в частині задоволення заявлених вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно із пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Як передбачено пунктом 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (2262-12 ). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку).
Отже, нормами Порядку № 45 визначено чітку процедуру перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: - МВС України у п'ятиденний строк повідомляє ПФУ про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; - ОСОБА_2 управління ПФУ в областях складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх ліквідаційним комісіям УМВС (ГУМВС), які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; - ліквідаційні комісії УМВС (ГУМВС) на підставі списків готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України, які і здійснюють перерахунок пенсії на їх підставі.
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується апелянтом, Управлінням МВС України в Херсонській області була направлена відповідачу довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260.
Проте, судом першої інстанції встановлено, підтверджено під час апеляційного розгляду та не заперечується апелянтом, що отримавши вказану довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не здійснило перерахунок пенсії позивача.
Із дослідженого судом листа ГУПФ України в Херсонській області від 25.07.2017 року № 25/Л-99-1 вбачається, що позивачу фактично було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на здійснення перерахунку пенсії після виділення коштів з Державного бюджету, при цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії позивача не вказана.
Разом з тим, як вірно зазначено судом першої інстанції, ні положення ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а ні ч. 3 ст. 63 цього ж Закону, на підставі яких повинен бути здійснений перерахунок пенсії позивачу, не пов'язують такий перерахунок пенсії з виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України. Вимоги про перерахунок пенсії носять імперативний, безумовний характер та покладаються саме на відповідача - ГУПФ України в Херсонській області.
Крім того, посилаючись на неможливість перерахунку пенсії позивачу з підстав не виділення коштів з Державного бюджету України, відповідачем, як під час розгляду справи в суді першої інстанції, так і під час апеляційного розгляду справи, не надано будь-яких доказів неспроможності виконувати обов'язки по перерахунку пенсій, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Одночасно колегія суддів вважає необґрунтованим посилання апелянта на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії у розмірі 95% грошового забезпечення з огляду на наступне.
З дослідженої судом постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.08.2015 по справі № 666/3196/15-а вбачається, що позивач має вислугу років для призначення пенсії 31 рік 09 місяців 04 дні. Із копії посвідчення серії від 18.09.2006 року вбачається, що позивач є особою, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена до 2 категорії.
Таким чином, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.08.2015 року по справі № 666/3196/15-а встановлено, що розмір пенсії позивача повинен складати 95% від відповідної суми грошового забезпечення.
На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач має право на 95% від суми грошового забезпечення 33199,20 грн., вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 року № 3696/19/01 - 2017.
Разом з цим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення заявленого позову в частині вимог про зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області сплачувати позивачу щомісячно пенсію у розмірі 95% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 року № 3696/19/01 - 2017, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин. Колегія суддів зазначає, що з самого визначення поняття «пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок).
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року у процентному розміру, що визначений до перерахунку пенсії - 95%, на підставі даних довідки про грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача від 31.05.2017 року № 3696/19/01 - 2017.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до ст. 317 КАС України підлягає зміні в резолютивній частині.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 вересня 2017 року - задовольнити частково.
Постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 вересня 2017 року - змінити, виклавши абзаци третій та четвертий її резолютивної частини в наступній редакції:
«Зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року у процентному розміру, що визначений до перерахунку пенсії - 95%, на підставі даних довідки УМВС України в Херсонській області про грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 31.05.2017 року № 3696/19/01 - 2017.».
В іншій частині постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 вересня 2017 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційного інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Судове рішення складено у повному обсязі 19.02.2018 р.
Головуючий, суддя: Л.П. Шеметенко
Суддя: В.О. Потапчук
Суддя: Г.В. Семенюк