Рішення від 18.01.2018 по справі 806/3438/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2018 року м.Житомир справа № 806/3438/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

13.12.2017 позивач звернувся до суду із позовом до Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив:

- зобов'язати Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України надати до Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію та документи про зміни у грошовому забезпеченні, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 чергового помічника начальника державної установи "Житомирська установа виконання покарань №8" з урахуванням нового посадового окладу та інших видів грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 01.06.2001 звільнений зі служби у кримінально-виконавчій системі на пенсію за вислугою років, з посади чергового помічника начальника Житомирської тюрми №8. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 22 роки 8 місяців 10 днів, у пільговому обчисленні 32 роки. 25.10.2017 позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, де він отримує пенсію, інформацію та документи відносно ОСОБА_1 про грошове забезпечення чергового помічника начальника державної установи "Житомирська установа виконання покарань №8" з урахуванням нового посадового окладу та інших видів грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2017 у зв'язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №1036 від 28.12.2016 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294". Із відповіддю Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, яка за змістом є відмовою у поданні такої інформації та документів, позивач не погоджується та просить суд зобов'язати відповідача виконати вимоги заяви.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду на 20.12.2017 на 09 год. 30 хв.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2017 розгляд справи було відкладено на 18.01.2018 на 10 год. 00 хв. у зв'язку з неприбуттям у судове засідання представників відповідача та третьої особи (а.с.19).

Під час судового розгляду справи 18.01.2018 о 10:26 судом оголошено перерву до 14 год. 00 хв. того ж дня для надання позивачем додаткових документів (а.с.42).

Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції від 15.12.2017.

Відповідно до п.10 Розділу VII "ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ" КАС України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Враховуючи зазначене, справу слід розглядати відповідно до норм КАС України в редакції від 15.12.2017.

Після перерви, у судове засідання 18.01.2018 позивач не з'явився, через канцелярію Житомирського окружного адміністративного суду подав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, у заяві вказав, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити, також просив долучити до матеріалів справи копії трудової книжки та пенсійного посвідчення (а.с.44).

Представник відповідача у судове засідання 18.01.2018 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.30). 17.01.2018 електронною поштою надіслав заперечення на адміністративний позов у якому позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. У запереченні зазначив, що на даний час Кабінетом Міністрів України не приведено у відповідність до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, якою затверджений порядок проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1030, відсутній. У зв'язку із чим у Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України на даний час не має законодавчих підстав для надання позивачу довідки для перерахунку пенсії, призначеної Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», тому позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що просить суд відмовити у позові повністю (а.с.33-35).

Представник третьої особи у судове засідання 18.01.2018 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.32). 26.12.2017 електронною поштою надіслав відзив на адміністративний позов у якому позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. У відзиві зазначив, що хоча постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294», внесено зміни щодо посадових окладів для осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби, при цьому, даною Постановою не визначено умов, порядку та розмірів перерахунків пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення. За умови визначення умов, порядку та розмірів перерахунків пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення колишнім працівникам Державної пенітенціарної служби України та надходження документа про грошове забезпечення від належного органу, перерахунок пенсії буде здійснено у визначених чинним законодавством порядку та строків (а.с.24-26).

Зважаючи на неявку сторін та керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з питань виконання покарань, про що свідчить копія пенсійного посвідчення №06086 (а.с.45).

Як вбачається із копії трудової книжки позивача, яка наявна у матеріалах справи, відповідно до наказу №15о/с начальника Житомирської тюрми управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Житомирській області (№8) від 01.06.2001 чергового помічника начальника державної установи "Житомирська установа виконання покарань №8" ОСОБА_1 було звільнено зі служби у кримінально-виконавчій системі у зв'язку із виходом на пенсію за вислугою років (а.с.46-47).

Вислуга років на день звільнення позивача у календарному обчисленні становить 22 роки 8 місяців 10 днів.

З довідки про грошове забезпечення від 12.12.2017 №9033/03-21 вбачається, що у пільговому обчисленні вислуга років позивача становить 32 роки (а.с.40).

25.10.2017 позивач звернувся до Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із заявою, в якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію та документи відносно нього про грошове забезпечення чергового помічника начальника державної установи "Житомирська установа виконання покарань (№8)" з урахуванням врахуванням нового посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України №1036 від 28.12.2016 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294» для перерахунку його пенсії з 01.01.2017 (а.с.10-11).

15.11.2017 відповідачем за результатами розгляду звернення позивача надано відповідь у формі листа за №4.3-182217/Т-1212 про відмову у наданні довідки для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з тих мотивів, що відсутні законодавчі підстави для надання такої довідки у зв'язку з тим, що Кабінетом Міністрів України не приведено у відповідність до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» Постанову Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" (а.с.12).

Не погоджуючись із вказаною відмовою відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України №2262-XII) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з положеннями ч.3 та 4 ст.63 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з положеннями п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із змінами та доповненнями внесеними відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1036 від 28.12 2016 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294" (далі - Постанова №1036) затверджено схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23.

При цьому, Постановою №1036 змінено посадові оклади осіб начальницького складу установ виконання покарань. Зокрема, у схемі зміни посадових окладів, змінено розмір окладу чергового помічника начальника установи (а.с.14).

У той же час, п.2 Порядку №45 визначено, що на підставі зазначеного у пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Аналіз правових норм свідчить на користь того, що Постанова №45 визначає загальний порядок перерахунку раніше призначених пенсій у разі внесення будь-яких змін до посадових окладів відповідно до постанов Кабінету Міністрів України.

Також у ході розгляду справи судом встановлено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про ліквідацію територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби та утворення територіальних органів Міністерства юстиції" №348 від 18.05.2016 Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України є правонаступником територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби.

У свою чергу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної пенітенціарної служби" №1062 від 20.10.2011 управління Державної пенітенціарної служби в Житомирській області є правонаступником управління Державного департаменту з питань виконання покарань у Житомирській області.

Управління Державного департаменту з питань виконання покарань у Житомирській області з якого ОСОБА_1 було звільнено у відставку, утворено відповідно до Указу Президента України «Про утворення Державного департаменту України з питань виконання покарань» №344/98 від 22.04.1998.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів перед судом законність своїх дій.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.382 КАС України суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250-251 КАС України, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (10003, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України (04071, м.Київ, вул.Воздвиженська, 2, код ЄДРПОУ 40867327), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.О.Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Зобов'язати Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію та документи про зміни у грошовому забезпеченні, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О.В. Єфіменко