Рішення від 19.12.2017 по справі 802/2100/17-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 грудня 2017 р. Справа № 802/2100/17-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Томчука А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.

позивача: не з'явився

відповідача І: ОСОБА_1

відповідача ІІ: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_3

до: Жмеринської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Вінницькій області (відповідач І), Державної казначейської служби України у Шаргородському районі Вінницької області (відповідач ІІ)

про: визнання відмови неправомірною, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся в суд з позовом до Жмеринської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Вінницькій області (далі - Жмеринська ОДПІ, відповідач І), Державної казначейської служби України у Шаргородському районі Вінницької області (далі - відповідач ІІ) про визнання відмови неправомірною, зобов'язання вчинити дії .

В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_3 зазначив, що він є професійним суддею Шаргородського районного суду Вінницької області у відставці та має право на пільги встановлені законодавством України про статус суддів та ветеранів війни. З 23.12.2010р. отримував щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці та його підвищення як учасник бойових дій. З листів УПФ України у Шаргородському районі позивач дізнався, що з 01.07.2014р. з його грошового утримання утримується податок на доходи фізичних осіб в розмірі від 15 до 20 % та військовий збір у розмірі 1%. Будучи незгідним з діями Пенсійного фонду, ОСОБА_3Г звернувся до керівника Жмеринської ОДПІ з заявою про виготовлення висновку про повернення йому з відповідного бюджету помилково утриманих податкових агентом податків з фізичних осіб та військового збору за період з липня 2014 року по червень 2016 року у розмірі 50368,29 грн. Не погоджуючись з відмовою відповідача у формі листа від 22.05.2017р. №2865/10/20-07 позивач звернувся до суду з вимогами:

- визнати відмову та бездіяльність Жмеринської ОДПІ щодо виготовлення висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подачі його для виконання відповідному органові Державного казначейства України неправомірною та такою, що дискримінує його за професійною та соціальною ознаками;

- зобов'язати відповідача І виготовити висновок про повернення сум податку на доходи фізичних осіб в розмірі 15-20% на суму 46691,89 грн. і військового збору на суму 3676, 40 грн.;

- зобов'язати відповідача ІІ повернути помилково утримані суми податку на доходи фізичних осіб в розмірі 15-20% на суму 46691,89 грн. і військового збору на суму 3676, 40 грн. шляхом безспірного списання з відповідного бюджету;

- постанову в частині повернення суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору з утриманого щомісячного (довічного) грошового утримання судді у відставці та його підвищення, як ветерану війни/учаснику бойових дій, в межах місячної виплати допусти до негайного виконання.

В судове засідання позивач не з'явився, на електронну адресу суду надійшла заява-клопотання про розгляд справи за його відсутності. Додатково просив заявлені позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Представник Жмеринської ОДПІ заперечила щодо задоволення адміністративного позову з підстав викладених у письмових запереченнях.

Представник Державної казначейської служби України у Шаргородському районі Вінницької області підтримала позицію відповідача 1, просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників відповідачів, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_3 (1961 р.н.) є суддею у відставці Шаргородського районного суду Вінницької області (посвідчення судді у відставці №01275), ветераном війни учасником бойових дій.

Згідно Протоколу УПФ України у Шаргородському районі №396 від 27.05.2011р. позивачеві як судді призначено довічне грошове утримання (а.с.27).

Листом УПФУ у Шаргородському районі Вінницької області №570/06-31/02 від 03.07.2014р. повідомлено ОСОБА_3, що згідно змін до ст. 164 Податкового кодексу, починаючи з 01.07.2014р. з суми пенсії (включаючи суму індексації, доплат, підвищень) або суми довічного грошового утримання, що перевищує 10000, 00 грн. на місяць будуть проводитись відрахування податку на доходи фізичних осіб (а.с.18).

Листами Пенсійного фонду від 26.06.2015р. №23/Д, від 15.09.2015р. №35/Д на звернення позивача повідомлено, що з 01.07.2017р. УПФУ у Шаргородському районі Вінницької області як податковим агентом з щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та його підвищення, як ветерану війни-учаснику бойових дій утримується податок на доходи фізичних осіб в розмірі від 15 до 20% та військовий збір в розмірі 1%.

В матеріалах адміністративної справи міститься ухвала Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017р. по справі №130/1518/17 за позовом ОСОБА_3 до Жмеринської ОДПІ ГУ Державної фіскальної служби у Вінницькій області, Державної казначейської служби України у Шаргородському районі Вінницької області про визнання неправомірними та такими, що дискримінують за професійною та соціальною ознаками, рішення та бездіяльність суб'єктів владних повноважень щодо повернення помилково утриманих податків і зборів, згідно якої ухвала Жмеринського міськрайонного суду про повернення адміністративного позову у зв'язку з його непідсудністю від 29.06.2017р. залишена без змін (а.с.35-37).

15.05.2017р. ОСОБА_3 звернувся з заявою до керівника Жмеринської ОДПІ ГУ ДФСУ у Вінницькій області щодо виготовлення висновку про повернення йому з відповідного бюджету помилково утриманих податковим агентом податків з фізичних осіб та військового збору за період з липня 2014 року по червень 2016 року включно у розмірі 50368,29 грн., з яких податок на доходи фізичних осіб - 46691,89 грн. та військовий збір - 3676, 40 грн.

Листом від 22.05.2017р. №2865/10/20-07 повідомлено позивача про відсутність підстав у податкового органу для підготовки висновку щодо повернення помилково утриманих податків, у зв'язку з тим, що в особі податкового агента виступає УПФУ у Шаргородському районі Вінницької області (а.с.16-17).

Не погоджуючись з даною позицією податкового органу ОСОБА_3 звернувся до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Статтею 67 Конституції України визначено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

В силу пункту 14 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються судоустрій, судочинство, статус суддів.

Згідно частини 4 статті 43 Закону України "Про статус суддів" (далі в редакцій чинній на момент виникнення спірних правовідносин) судді, який пішов у відставку, за наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу". Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді.

Призначення і виплата щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці здійснюється органами Пенсійного фонду за рахунок коштів державного бюджету.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства ( п.п. 1.1. статті 1 Податкового кодексу України).

Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VIІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" Податковий кодекс України доповнений новим підпунктом 164.2.19 такого змісту: "64.2.19. суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять тисяч гривень на місяць, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати".

Відповідно до Прикінцевих положень Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VIІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" вказані зміни набрали чинності з 1 липня 2014 року.

Отже, з 1 липня 2014 року підпункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України визначає, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять тисяч гривень на місяць, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Положення Закону України від 27 березня 2014 року № 1166-VIІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", якими були внесені зміни до статті 164 Податкового кодексу України нечинними у встановленому законом порядку не визнавалися, а рішення про визнання їх такими, що не відповідають Конституції України, Конституційним Судом України не приймалося.

Крім того, відповідно до п. 16 1. Розділу ХХ Підрозділу 10 "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.

В контексті даної спірної ситуації, суд зважає на те, що в даній справі позивачем звернено вимоги про виготовлення висновку щодо та про повернення сум податку на доходи фізичних осіб і військового збору до податкового органу та Державної казначейської служби.

Пунктом 43.1 статті 43 ПК України визначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п.п. 43.3 статті 43 ПК України).

Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п.п. 14.1.39. п.14.1 статті 14 ПК України).

Так, п.п.164.2.19 п.164.2 статті 164 ПК України визначено, що суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять тисяч гривень на місяць, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Статтею 168 ПК України визначено, що оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку здійснюється податковим агентом.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок (п.п. 168.1.1 п.168.1 статті 168 ПК України).

Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (п.п. 14.1.180 п.14.1 статті 180 ПК України).

Враховуючи наведене, податковим агентом при виплаті фізичній особі пенсії або щомісячного довічного грошового утримання є органи Пенсійного фонду України.

Пунктом 176.2. ст. 176 Податкового кодексу України визначено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані, зокрема, своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України) (п.168.3 статті 168 ПК України).

В ході судового розгляду даної справи, встановлено, що ОСОБА_3 до органів Пенсійного фонду України як податкового агента (що здійснює виплату фізичній особі пенсії або щомісячного довічного грошового утримання) з відповідною заявою щодо незаконного, на його думку, утримання сум податків з довічного грошового утримання та щодо перерахунку виплати такого утримання, не звертався.

Таким чином, враховуючи вищенаведені норми суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог до податкового органу про визнання відмови та бездіяльності Жмеринської ОДПІ щодо виготовлення висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подачі його для виконання відповідному органові Державного казначейства України неправомірною та такою, що дискримінує його за професійною та соціальною ознаками; підготовки висновку про повернення сум податку на доходи фізичних осіб і військового збору з відповідного бюджету, оскільки в даному випадку заявлені вимоги слід звертати до Пенсійного фонду України як податкового агента щодо утримання податків з доходу (довічного грошового утримання).

Щодо решти вимог заявлених до Державної казначейської служби України у Шаргородському районі Вінницької області, суд зазначає, що вони є похідними від вимоги щодо визнання відмови та бездіяльності Жмеринської ОДПІ щодо виготовлення висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подачі його для виконання відповідному органові Державного казначейства України неправомірною та такою, що дискримінує його за професійною та соціальною ознаками; підготовки висновку про повернення сум податку на доходи фізичних осіб і військового збору з відповідного бюджету, а тому задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено).

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що мотивація та докази, на які посилається позивач, не дають суду підстави для постановлення висновків, які б спростовували доводи відповідачів, а встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог.

Враховуючи відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_3 (вул.Коцюбинського, 37, м.Шаргород Вінницької області, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_1)

Жмеринська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби України у Вінницькій області (вул. Б.Хмельницького, 18, м.Жмеринка Вінницької області, код ЄДРПОУ 3946929)

Управління Державної казначейської службу України у Шаргородському районі Вінницькій області (вул. Героїв Майдану, 250, м.Шаргород Вінницької області, код ЄДРПОУ 37337796)

Суддя Томчук Андрій Валерійович