"08" грудня 2017 р. справа № 335/10789/17(2-а/335/496/2017)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 26 вересня 2017 рокуу справі № 335/10789/17(2-а/335/496/2017) за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України, в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не здійснення позивачу перерахунку пенсії на підставі заяви від 02.08.2017.
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 30.04.2014, з урахуванням у складі грошового забезпечення таких виплат, зазначених у листі про додаткові види його грошового забезпечення та премії (додаток до грошового атестату №СБ 000178 від 30.04.2014) від 03.07.2017 №59/13-328/33, виданим Управлінням СБ України в Запорізькій області: надбавка за вислугу років, за інформаційно-аналітичну роботу на конфіденційній основі, за виконання спецзавдань, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на вирішення соціальних-побутових питань, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та виплачувати у подальшому пенсію з урахування зазначених витрат.
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити позивачу недоотримані суми пенсії за період з 30.04.2014 на момент перерахунку пенсії на підставі постанови суду по даній справі.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 26.09.2017 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не здійснення ОСОБА_2 перерахунку пенсії на підставі його заяви від 02.08.2017.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.08.2016, з урахуванням у складі грошового забезпечення таких виплат, зазначених у листі про додаткові види грошового забезпечення та премії (додаток до грошового атестату СБ№000178 від 30.04.2014) від 03.07.2017 №59/13-328/33, виданою ОСОБА_3 Служби безпеки України в Запорізькій області: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань ,з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В іншій частині позовні вимоги залишено без задоволення.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В апеляційній скарзі зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 надано офіційне тлумачення положень ч.3 cт.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, на підставі яких підлягають перерахунку пенсії, належать лише надбавки, доплати, підвищення. Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення включає в себе лише надбавки, доплати та підвищення, і він є вичерпним, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не входить до даного переліку, то вони не підлягають включенню до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Крім того відповідач зазначає, що відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Вважає, що пенсія не могла нараховуватися з 01.08.2016 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомога на вирішення соціально-побутових питань. Разом з цим, згідно ст.99 КАС України встановлено шестимісячний строк звернення до суду. Оскільки пенсія є щомісячним платежем, позивач знає про її розмір та складові кожного місяця.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_2 перебуває на обліку у ОСОБА_1 управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсіє за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб. звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
02.08.2017 позивач звернувся до відповідача про перерахунок та виплату пенсії на підставі листа УСБУ в Запорізькій області від 03.07.2017 № 59/к-3-328/33. В заяві позивач зазначив, що при призначенні пенсії не враховані деякі суми коштів (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань). ОСОБА_3 Служби безпеки України в Запорізькій області №59/3-328/33 від 03.07.2017 містить відомості про суми отриманих позивачем додаткових видів грошового забезпечення та премій за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.08.2017 №721/В-9 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що врахування в розмір грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації, доплати за роботу в нічний час чинним законодавством не передбачено.
Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є такими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців. Зазначений висновок узгоджуються із правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 10 березня 2015 року №21-70а15. Оскільки уточнена довідка про розмір нарахованого та виплаченого грошового забезпечення, яка є підставою для проведення перерахунку пенсії, отримана позивачем 03.07.2017, перерахунок пенсії позивачу має бути проведений з 01.08.2016.
Виходячи з фактичних обставин справи, норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про часткове задоволення позову.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої ст.. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» належать до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
В постанові від 10 березня 2015 року № 21-70а15 Верховний Суд дійшов висновку, що «грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія».
Щодо доводів позивача стосовно пропуску позивачем строку звернення до суду, встановленого ст.99 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Вказані положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають пряму дію, тобто безпосередньо регулюють пенсійні відносини, не встановлюючи при цьому жодних інших умов настання перерахунку пенсії (обмеження їх розміру в межах встановлених видатків на утримання військовослужбовців, надання повноважень іншим суб'єктам правового регулювання з цих питань тощо).
Відповідно до додатку до листа УСБУ в Запорізькій області від 22.05.2017 № 59/К-74/33, грошове забезпечення ОСОБА_4 на момент звільнення складалося, у тому числі із сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відтак, неврахування відповідачем цих виплат при обчисленні розміру пенсії позивачеві суперечить наведеним вимогам законодавства.
Уточнена довідка про розмір нарахованого та виплаченого грошового забезпечення, яка є підставою для проведення перерахунку пенсії, отримана позивачем з листом УСБУ в Запорізькій області від 03.07.2017 №59/13/328/33, а до відповідача він звернувся 02.08.2017, тому, з урахуванням зазначених положень ст.. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та позовних вимог позивача, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що перерахунок пенсії позивачеві має бути проведений з 01.08.2016.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції під час розгляду справи по суті правильно вирішив справу, ухваливши законне та обґрунтоване рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Передбачені ст.202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 26 вересня 2017 року у справі №335/10789/17(2-а/335/496/2017) залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.212 КАС України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко