13 грудня 2017 рокусправа № 310/7188/17(2-а/310/213/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А. суддів: Малиш Н.І. Баранник Н.П. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 25 жовтня 2017 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії.
Постановою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 25 жовтня 2017 року позов задоволено.
Суд постановив визнати протиправними дії Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, щодо припинення з 01 вересня 2017 року виплати пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2017 року.
Постанова обґрунтована тим, що відповідач, припиняючи виплату позивачу пенсії з 1 вересня 2017 року діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, чим порушив конституційне право особи на соціальний захист - право на отримання пенсії.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції, приймаючи оскаржену постанову, порушив норми матеріального права, тобто не прийняв до уваги факт існування ряду спеціальних норм, які розроблені та прийняті законодавцем з метою забезпечення прав осіб, віднесених до категорії внутрішньо переміщених осіб та, відповідно, не застосував їх при прийнятті цієї постанови.
В силу пункту 3 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в Бердянському об'єднаному управління Пенсійного фонду України з 01 липня 2014 року, як внутрішньо переміщена особа.
Позивач був взятий на облік, як внутрішньо переміщена особа управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Бердянської міської ради Запорізької області, про що йому була видана довідка №2306003503 від 28.11.2014р.
У вересні 2017 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради надіслало на адресу Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області інформацію про те, що ними прийнято рішення №352 від 08.09.2017р. про скасування довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, в тому числі довідки ОСОБА_1, на підставі п.3 ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внаслідок отриманої інформації з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України про перетинання особами державного кордону України.
На підставі цієї інформації Бердянське об'єднане управління ПФУ припинило виплату пенсії ОСОБА_1 з вересня 2017 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Судом встановлено, що відповідачем було припинено виплату пенсії позивачу у зв'язку з отриманням рішення засідання комісії з питань щодо призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 352 від 08.09.2017, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - ОСОБА_1
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що припинення виплати пенсії можливе лише на підставі мотивованого рішення територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду.
Відповідачем рішення про припинення ОСОБА_1 виплати пенсії не приймалося.
Колегія суддів зазначає, що рішення засідання комісії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради з питань призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №352 від 08.09.2017, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, не є рішенням про припинення виплати пенсії в розумінні ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
В межах апеляційної скарги підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 25 жовтня 2017 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: А.А. Щербак
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: Н.П. Баранник