05 грудня 2017 рокусправа № 804/5668/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимова Д.В.
за участю:
позивачі: - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
відповідача: - не з'явився
третіх осіб: - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі
апеляційну скаргу Дніпропетровської обласної державної адміністрації
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року
у справі № 804/5668/17
за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
до Дніпропетровської обласної державної адміністрації
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів,: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4,
про скасування розпорядження,-
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4, звернулися до суду з позовом до Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якому з урахуванням уточненого адміністративного позову від 11.09.2017, просили:
скасувати Розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 16 серпня 2017 року № Р-379/0/3-17 «Про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів по формуванню складу громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації»;
зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію видати інше розпорядження зі складом ініціативної групи згідно з протоколом від 24.07.2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядження від 16.08.2017 № Р-379/0/3-17 із списком ініціативної групи у іншій кількості є протиправним, порушує їх право на участь в управлінні державою, закріплене ст. 36 Конституції України. Позивачі зазначають, що відповідачем порушений порядок створення ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу ради через те, що ця група створена без урахування наданих до Дніпропетровської ОДА листів від 26.07.2017, від 14.08.2017 та протоколів №1, №2. Дніпропетровська ОДА мала розпочати процес формування нового складу Громадської ради 11.04.2017 з проведення консультацій з громадськістю, однак пропозицій щодо проведення консультацій від відповідача не надходило.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Суд становив, що у процесі формування ініціативної групи з підготовки установчих зборів по формуванню складу громадської ради при Дніпропетровській ОДА, відповідач застосував порядок, визначений нормами Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації.
Позовні вимоги позивача про скасування Розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 16.08.2017 №Р-379/0/3-17 «Про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів по формуванню складу громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації» визнано такими, що не підлягають задоволенню.
Приймаючи до уваги, що за своєю правовою природою видача розпорядження є дискреційними повноваженнями Дніпропетровської обласної державної адміністрації, зобов'язання відповідача вчинити дії щодо прийняття розпорядження згідно з протоколом від 24.07.2017 виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Одночасно суд першої інстанції для повного захисту прав, свобод та інтересів позивачів відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України вийшов за межі позовних вимог та зобов'язав відповідача повторно всебічно і повно розглянути звернення ОСОБА_1, ОСОБА_5 від 26.07.2017 і звернення ОСОБА_1, ОСОБА_5 від 14.08.2017.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Відповідач зазначає, що тільки після припинення повноважень громадської ради 04.08.2017 і облдержадміністрації виникло право щодо створення ініціативної групи. Також, департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, в межах компетенції, були розглянуті звернення одного з позивачів та третіх осіб та своєчасно надано обґрунтовані відповіді. Проте, позивачі не скористались своїм правом на оскарження вказаних відповідей по підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішення - безпосередньо до суду.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання відповідач повідомлений судом належним чином.
Позивачі, треті особи в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечують, просять залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, внаслідок наступного.
Спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України «Про місцеві державні адміністрації», постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», якою затверджені Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики та Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації.
Відповідно до п.1 вказаного Типового положення громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (далі - громадська рада) є тимчасовим консультативно-дорадчим органом,
утвореним для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики.
Відповідно до п.7 Типового положення склад громадської ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за осіб, які особисто присутні на установчих зборах та кандидатури яких внесені інститутами громадянського суспільства.
Кількісний склад громадської ради визначається установчими зборами та не може становити більш як 35 осіб.
Строк повноважень складу громадської ради - два роки.
До складу громадської ради може бути обрано не більше ніж по одному представнику від кожного інституту громадянського суспільства.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, 09.09.2015 розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 528/0/3-15 відповідно до вимог п. 9 Типового положення на підставі протоколу установчих зборів по формуванню громадської ради від 16.08.2015 затверджено склад громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації.
За правилами п.8 Типового положення для формування складу громадської ради орган виконавчої влади, при якому її утворено (далі - орган), не пізніше ніж за 60 календарних днів до визначеної дати проведення установчих зборів утворює ініціативну групу з їх підготовки за участю інститутів громадянського суспільства (далі - ініціативна група).
Якщо при органі вже утворена громадська рада і її повноваження не були припинені достроково, то ініціативна група утворюється органом не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення її повноважень.
У такому разі кількісний та персональний склад ініціативної групи орган затверджує з урахуванням пропозицій громадської ради.
До складу ініціативної групи входять делеговані члени діючої громадської ради (якщо її повноваження не були припинені достроково), представники інститутів громадянського суспільства, які не представлені у складі громадської ради, представники органу, при якому утворюється громадська рада.
Персональний склад ініціативної групи орган оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня її утворення.
Відповідно до п.10-1 Типового положення дострокове припинення діяльності громадської ради здійснюється у разі:
коли засідання громадської ради не проводилися протягом двох кварталів;
невиконання громадською радою без об'єктивних причин більшості заходів,передбачених річним планом її роботи;
прийняття відповідного рішення на її засіданні;
реорганізації або ліквідації органу.
Рішення про припинення діяльності громадської ради оформляється відповідним актом органу.
У разі припинення діяльності громадської ради з підстав, передбачених абзацами другим - четвертим цього пункту, орган утворює протягом 15 календарних днів відповідно до вимог пункту 8 цього Типового положення ініціативну групу з підготовки установчих зборів з метою формування нового складу громадської ради.
Вказаним Типовим положенням визначено функції ініціативної групи, до яких належать:
підготовка та погодження з органом повідомлення про дату, час, місце, порядок проведення установчих зборів, порядок подання заяв для участі в установчих зборах, відомості про склад ініціативної групи та прізвище, ім'я, електронну адресу та номер телефону відповідальної особи;
прийом та розгляд заяв для участі в установчих зборах від інститутів громадянського суспільства.
За результатами перевірки документів, поданих інститутами громадянського суспільства, на відповідність встановленим цим Типовим положенням вимогам ініціативна група складає за сім календарних днів до проведення установчих зборів список кандидатів до складу громадської ради, які братимуть участь в установчих зборах, та список представників інститутів громадянського суспільства, яким відмовлено в участі в установчих зборах, із зазначенням підстави для відмови.
Відповідно до приписів цього ж Типового положення до повноважень органу (в даному випадку обласної державної адміністрації) у процесі формування та забезпечення діяльності громадської ради належать: затвердження складу ініціативної групи для формування складу громадської ради; оприлюднення на офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб підготовленого ініціативною групою повідомлення про дату, час, місце, порядок проведення установчих зборів, порядок подання заяв для участі в установчих зборах, відомостей про склад ініціативної групи та прізвище, ім'я, електронну адресу та номер телефону відповідальної особи та протоколу установчих зборів (п.8 Типового положення);затвердження складу громадської ради на підставі протоколу установчих зборів (п.9 Типового положення); забезпечення секретаріату громадської ради приміщенням, засобами зв'язку, створення умов для роботи ради та проведення її засідань (п.17 Типового положення).
Отже, за змістом Типового положення ініціатива щодо створення ініціативної групи (у випадку існування створеної раніше громадської ради) належить громадській раді, термін повноважень якої закінчується.
Виходячи з наведених норм, приймаючи до уваги, що строк повноважень складу громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації, затверджений розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 09.09.2015 № 528/0/3-15, закінчується 09.09.2017, відповідно, ініціативна група має бути утворена органом не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення повноважень громадської ради (11.07.2017).
З метою отримання пропозицій від діючої громадської ради щодо кількісного та персонального складу ініціативної групи з підготовки проведення установчих зборів, як то передбачено абз.3 п.8 Типового положення, департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Дніпропетровської обласної державної адміністрації направлено лист від 26.06.2017 №758/0/122-17 голові громадської ради при Дніпропетровській облдержадміністрації Джумі Вадимові Петровичу.
Докази надання відповідачу до вказаної вище дати пропозицій щодо кількісного та персонального складу ініціативної групи від діючої громадської ради відсутні.
Судом першої інстанції встановлено, сторонами не спростовано, що позивачами з власної ініціативи проведено відповідні консультації з уповноваженими посадовими особами Дніпропетровської ОДА, за наслідками яких досягнуто згоду щодо персонального складу ініціативної групи в кількості 36 осіб та утворено ініціативну групу.
24.07.2017 відбулись збори представників інститутів громадянського суспільства з утворення ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації, на зборах відповідно до протоколу зборів № 1 від 24.07.2017 вирішено:
створити ініціативну групу по формуванню громадської ради при Дніпропетровській ОДА в складі учасників зборів інститутів громадянського суспільства в кількості 37 осіб (із визначенням персонально);
проінформувати голову Дніпропетровської обласної державної адміністрації про рішення зборів інститутів громадянського суспільства про створення ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації направленням протоколу зборів;
просити голову Дніпропетровської обласної державної адміністрації видати відповідне розпорядження про створення ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації; оприлюднити склад ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації на офіційному вєб-сайті Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Крім того, згідно наявним в матеріалах справи доказам вбачається, що кожна особа із числа присутніх на зборах 24.07.2017 представників від інститутів громадянського суспільства, подала до Дніпропетровської ОДА письмову заяву про включення до ініціативної групи.
26.07.2017 за дорученням ініціативної групи до Дніпропетровської ОДА ОСОБА_12 та ОСОБА_5 направлено звернення ініціативної групи Дніпропетровської ОДА про її утворення разом з означеними вище протоколом зборів № 1 і заявами на ім'я голови Дніпропетровської ОДА про включення до складу ініціативної групи у кількості 36 осіб.
Цим листом ініціативна група по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській ОДА просила видати відповідне розпорядження про створення ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській ОДА; оприлюднити склад ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації на офіційному веб-сайті Дніпропетровської ОДА.
На вказане звернення відповідач надав відповідь листом від 02.08.2017, в якому з посиланням на п. 8 Типового положення повідомив, що рішення зборів представників інститутів громадянського суспільства з утворення ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській ОДА не може бути враховано, оскільки вказане не передбачено приписами Типового положення. Також, відповідачем зазначено, що представники інститутів громадянського суспільства, які не представлені у складі діючої громадської ради, можуть увійти до складу ініціативної групи за пропозиціями керівних органів цих інститутів.
04.08.2017 головою Дніпропетровської обласної державної адміністрації видано розпорядження № Р-363/0/3-17, яким з метою створення умов для реалізації громадянами конституційного права на участь в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, сприяння врахування органом виконавчої влади громадської думки під час формування та реалізації державної політики достроково припинено повноваження громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації та визнано таким, що втратило чинність, розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 09.09.2015 «Про затвердження складу громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації».
Внаслідок вказаних обставин, відповідач згідно приписів п.10-1 Типового положення мав протягом 15 календарних днів утворити відповідно до вимог п. 8 цього Типового положення (не пізніше ніж за 60 календарних днів до визначеної дати проведення установчих зборів) за участю інститутів громадянського суспільства ініціативну групу з підготовки установчих зборів з метою формування нового складу громадської ради.
В даному випадку відповідно до абз.4 п.8 Типового положення до складу ініціативної групи входять представники інститутів громадянського суспільства, які не представлені у складі громадської ради, представники органу, при якому утворюється громадська рада.
11.08.2017 створена зборами від 24.07.2017 (протокол № 1 від 24.07.2017) ініціативна група провела збори в присутності 29 членів ініціативної групи, що оформлено протоколом № 2, і за наслідками зборів ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській ОДА прийнято рішення:
- схвалити пропозицію ОСОБА_13 щодо наступного плану роботи ініціативної групи: після затвердження головою Дніпропетровської ОДА складу ініціативної групи оприлюднити її склад на офіційному веб-сайті Дніпропетровської ОДА, оголосити про початок прийому документів на участь в установчих зборах формування Громадської ради при Дніпропетровській ОДА, прийняти документи від всіх інститутів громадянського суспільства, перевірити на відповідність до вимог Постанови КМУ від 03.11.2010 року № 996, у разі, якщо будуть недоліки, надати час на усунення, затвердити склад учасників в установчих зборах, а також не допущених до установчих зборів з посиланням на причини недопущення, оприлюднити ці списки, підготувати та провести установчі збори з формування Громадської ради при Дніпропетровській ОДА у встановлені Постановою КМУ № 996 строки.
Листом від 14.08.2017, на ім'я голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації, ініціативна група по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації направила, для розгляду і прийняття відповідного рішення, пакет документів згідно з рішенням зборів ініціативної групи від 11.08.2017, а саме:
- звернення ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації з повідомленням про початок роботи ініціативної групи і проханням затвердити склад ініціативної групи та підтримати ініціативу інститутів громадянського суспільства щодо сприяння початку роботи ініціативної групи та оприлюднити на офіційному веб-сайті Дніпропетровської ОДА інформацію про початок формування нового складу Громадської ради при Дніпропетровській ОДА;
- протокол № 2 зборів ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації від 11.08.2017;
- список членів ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації, затверджений зборами інститутів громадянського суспільства 24.07.2017.
На вказане звернення відповідач надав відповідь (лист вих.№ 1140/0/122-17 від 14.09.2017), яким повідомив, що у зв'язку із достроковим припиненням діяльності громадської ради (розпорядження голови облдержадміністрації від 04.08.2017 № Р363/0/3-17), відповідно до п. 10-1 Типового положення № 996, Дніпропетровська облдержадміністрація утворила ініціативну групу з підготовки установчих зборів по формуванню складу громадської ради. Персональний склад ініціативної групи був оприлюднений на офіційному веб-сайті облдержадміністрації 16.08.2017.
З матеріалів справи вбачається, що в порядку, визначеному нормами Типового положення, відповідачем утворено ініціативну групу з підготовки установчих зборів з метою формування нового складу громадської ради, про що прийнято розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 16.08.2017 №Р-379/0/3-17 «Про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів по формуванню складу громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації».
Склад ініціативної групи визначений в Додатку до вказаного розпорядження.
З приводу посилання відповідача, що порядок відбору представників інститутів громадянського суспільства при включенні останніх до складу ініціативної групи жодним чином не врегульований чинним законодавством та Положенням про громадську раду при Дніпропетровській облдержадміністрації у зв'язку з відсутністю останнього, апеляційний суд зазначає наступне.
За змістом наведених вище норм п.п.8, 10-1 Типового положення обов'язок утворити ініціативну групу з підготовки установчих зборів громадської ради у разі припинення діяльності громадської ради з підстав, передбачених абз.2-4 п.10-1 Типового положення покладається на орган, при якому її утворено. При цьому обов'язковою умовою утворення ініціативної групи є участь інститутів громадянського суспільства.
Представники інститутів громадянського суспільства мають входити до складу ініціативної групи.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, Порядком проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 №996, визначено основні вимоги до організації і проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики (п.1 Порядку), встановлено, що консультації з громадськістю проводяться з метою залучення громадян до участі в управлінні державними справами, надання можливості для їх вільного доступу до інформації про діяльність органів виконавчої влади, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності зазначених органів (п. 2 Порядку).
Результати проведення консультацій з громадськістю враховуються органом виконавчої влади під час прийняття остаточного рішення або в подальшій його роботі (п.4 Порядку).
Втім, з наявних в матеріалах справи доказів не вбачається, яким чином та за яким принципом (порядком) відповідач сформував певний склад ініціативної групи за наявності на час прийняття розпорядження від 16.08.2017 пропозицій представників інститутів громадянського суспільства з утворення ініціативної групи по формуванню Громадської ради при Дніпропетровській обласній державній адміністрації: листи-звернення до Дніпропетровській ОДА від 26.07.2017 (з письмовими заявами відповідних осіб) та від 14.08.2017.
Жодну з кандидатур запропонованих у цих зверненнях, розпорядженням від 16.08.2017 № Р-379/0/3-17 включено до складу ініціативної групи з підготовки установчих зборів по формуванню складу громадської ради при Дніпропетровській ОДА не було.
При цьому наведені відповідачем, зокрема, у листі-відповіді від 02.08.2017 доводи не ґрунтуються на жодній нормі права, дають підстави вважати недотриманим принцип відкритості та прозорості діяльності органів виконавчої влади, свідчать про обмеження участі інститутів громадянського суспільства при прийнятті рішення про створення ініціативної групи.
Разом з тим, стосовно вимог позивачів про зобов'язання відповідача видати інше розпорядження зі складом ініціативної групи згідно з протоколом від 24.07.2017, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що видача такого розпорядження є дискреційними повноваженнями Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
У випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб'єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру. Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична/юридична особа виконала всі приписи закону, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
Відповідно до Рекомендацій № К(80)2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року термін «дискреційне повноваження» означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.
Отже, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з'ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
За таких обставин, з огляду на те, що відповідач наділений дискреційними повноваженнями з питань прийняття розпоряджень, зокрема, в частині рішення про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів громадської ради (визначення складу ініціативної групи), суд не вправі перебирати на себе функції вказаного суб'єкта владних повноважень, а відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача видати інше розпорядження зі складом ініціативної групи згідно з протоколом від 24.07.2017.
Частиною 2 статті 11 КАС України встановлено, що суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За загальним правилом суд не може виходити за межі позовних вимог, тобто не може застосовувати інший спосіб захисту, ніж зазначив позивач у позовній заяві.
Як роз'яснив Верховний Суд України у п. 3 постанови Пленуму № 14 від 18.12.2009 «Про судове рішення», вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З огляду на визначений в межах даної справи спір, апеляційний інстанції погоджується з судом першої інстанції, що в даному випадку належним способом захисту порушеного права позивачів є зобов'язання Дніпропетровської ОДА повторно всебічно і повно розглянути звернення ОСОБА_1, ОСОБА_5 від 26.07.2017 та звернення ОСОБА_1, ОСОБА_5 від 14.08.2017, вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано застосував положення ч.2 ст.11 КАС України та вийшов за межі позовних вимог в цій частині з метою повного захисту прав та інтересів позивачів.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
З огляду на викладене, передбачені ст. 202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Дніпропетровської обласної державної адміністрації залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року у справі № 804/5668/17 залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, може бут оскаржена в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко