Ухвала від 07.12.2017 по справі 182/3098/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2017 рокусправа № 182/3098/17(2-а/0182/346/2017)

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Божко Л.А., Богданенка І.Ю.,

при секретарі: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Нікопольського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 04 жовтня 2017 року по справі № 182/3098/17 (2-а/0182/346/2017) за позовом ОСОБА_1 до Нікопольського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, зобов'язання виплатити заборгованість,-

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2017 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Нікопольського об'єднаного УПФУ Дніпропетровської області (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку та виплаті пенсії державного службовця, починаючи з 28.09.2011 року з урахуванням у складі заробітної плати витрат, зазначених у довідці від 17.02.2017 року № 23 виданій Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради, виходячи з відсоткового розміру заробітної плати, який встановлено їй при призначені пенсії; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця, починаючи з 28.09.2011 року, з урахуванням у складі заробітної плати виплат, зазначених у довідці від 17.02.2017 року № 23, виданій Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради, виходячи з відсоткового розміру заробітної плати, який встановлено їй при призначені пенсії, з урахуванням нарахованих та раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача виплатити йому заборгованість, що утворилась з 28.09.2011 року та виплатити їй пенсію в перерахованому розмірі.

Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 04.10.2017 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправними дії Нікопольського об'єднаного УПФУ Дніпропетровської області щодо відмови в перерахунку пенсії як державному службовцю в розмірі 90% з урахуванням довідки № 23 від 17.02.2017 року про складові заробітної плати; зобов'язано Нікопольське об'єднане УПФУ Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% з урахуванням довідки № 23 від 17.02.2017 про складові заробітної плати з 01.03.2017 року; виплатити ОСОБА_1 заборгованість, що утворилася з 01.03.2017 року та виплачувати пенсію в перерахованому розмірі.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Нікопольське об'єднане УПФУ Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що матеріальна допомога, сума індексації заробітної плати, носять разовий характер та не є складовими частинами заробітної плати, факт утримання з цих сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та не є підставою для врахування при обчисленні розміру пенсії. Апелянтом зазначено, що Законом України «Про державну службу» чітко було вказано з яких складових складається заробітна плата. Апелянт вказував, що на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, перерахунок пенсії позивача є неможливим у зв'язку з відсутністю нормативного регулювання такого перерахунку.

Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, які беруть участь у її розгляді.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги частково, виходив з того, що сума матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, які виплачувались позивачу, повинні враховуватись під час обчислення пенсії. Суд першої інстанції вказував, що всі суми заробітку, з яких сплачено стразові внески до пенсійного фонду є сумами, які визнаються як складові заробітної плати працівника, у тому числі і державного службовця. Суд першої інстанції вказував, що перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Суд першої інстанції посилався на ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та вказав, що перерахунок призначеної пенсії здійснюється у разі виникнення права на підвищення або зменшення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач отримала уточнену довідку від 17.02.2017 року № 23 про складові заробітної плати, 17.02.2017 року звернулась до відповідача з заявою про перерахування пенсії згідно всіх виплат включених в довідку.

Матеріалами справи встановлено, що з 28.09.2011 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про державну службу», що підтверджується протоколом про призначення пенсії № 82009 від 14.10.2011 року.

Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 від 10.12.2011 року.

Встановлено, 17.02.2017 року ОСОБА_1 отримала нову довідку про складові заробітної плати № 23 від 17.02.2017 року, видану Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради до якої включено індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року, матеріальна допомога на оздоровлення у травні 2010 року склала 2509,65 грн., у травні 2011 року 3089,09 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у грудні 2009 року склала 880,00 грн., у вересні 2010 року 888,00 грн., індексація грошових доходів з вересня 2009 року по серпень 2011 року - 7669,69 грн. У довідці вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 17.02.2017 року звернулася до Нікопольського об'єднаного УПФУ Дніпропетровської області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, відповідно до наданої довідки про заробітну плату № 23 від 17.02.2017 року з урахуванням матеріальної допомоги та індексації за період з 01.09.2009 року по 31.08.2017 року.

Листом від 28.02.2017 року № 2668/05/10 УПФУ повідомило про відмову у перерахунку пенсії, з тих підстав що інші виплати, які значаться в довідці мають разових характер, а отже, не включаються у розмір заробітної платні, з якої вираховується розмір пенсії державного службовця.

Відповідно до ч.2 ст.33, ч.1 ст.35 Закону України «Про державну службу» (дійсного на час виникнення спірних правовідносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Частиною 1 ст.1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, а ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. До структури заробітної плати входять основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата, це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації.

Колегія суддів зазначає, що Нікопольське об'єднане УПФУ Дніпропетровської області необґрунтовано відмовило позивачу у врахуванні інших виплат вказаних у довідці № 23 від 17.02.2017 року. Довідку про складові заробітної плати слід враховувати при визначені розміру пенсії ОСОБА_1

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно п.п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим і Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8773, відтак, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції дійсній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Колегія суддів, проаналізувавши норми, що регулюють спірні правовідносини, зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, суми виплачені до заробітної плати, входять до системи оплати праці державного службовця і повинні враховуватись при призначенні перерахунку пенсій.

На час призначення пенсії, позивач мала право на обрахунок пенсії з урахуванням всіх складових сум заробітної плати. Колегія суддів вважає, що порушене право позивача щодо відмови у перерахунку її пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, підлягає захисту та відновленню після її звернення з відповідною заявою.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримала довідку (уточнюючу) про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» 17.02.2017 року, з заявою про перерахунок пенсії у тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації, які не були враховані пенсійним органом при призначенні пенсії звернулась 17.02.2017 року, тому перерахунок має бути здійснений з 01.03.2017 року.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Нікопольського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області - залишити без задоволення.

Постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 04 жовтня 2017 року по справі № 182/3098/17 (2-а/0182/346/2017) - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України відповідно до ст.ст. 211-212 КАС України.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: І.Ю. Богданенко