Рішення від 14.12.2009 по справі 36/422

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 36/422 14.12.09

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремікс»

до 1) Управління з питань комунального майна, приватизації та

підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради;

2) Шевченківської районної у місті Києві ради

про спонукання до проведення аукціону

За зустрічним позовом Шевченківської районної у місті Києві ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремікс»

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління з питань комунального майна, приватизації та

підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради

про визнання права комунальної власності

Суддя Трофименко Т.Ю.

Представники:

Від Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремікс» Сидорченко М.О. по довіреності б/н від 12.08.2009р.

Від Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради Марусиченко В.В. по довіреності № 6/1-161-001/58 від 10.06.2009р.

Від Шевченківської районної у місті Києві ради Пургіна О.В. по довіреності № 258 від 02.03.2009р.

В засіданні приймали участь

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремікс" (позивач) до Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради (відповідача-1) та Шевченківської районної у місті Києві ради (відповідача-2) про зобов'язання відповідача-1 та відповідача-2 провести приватизацію нерухомого майна через продаж на аукціоні нежилого приміщення загальною площею 3030,0 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, бульвар Т.Шевченка, 26/4.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до рішення про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району міста Києва № 500, прийнятого Шевченківською районною у місті Києві радою 02.10.2008 р., спірне нежитлове приміщення підлягає приватизації шляхом продажу його на аукціоні.

Проте, до цього часу відповідачем-1 не виконано рішення відповідача-2 про приватизацію та не проведено аукціон з продажу спірного нерухомого майна.

Представник Відповідача-1 проти задоволення позову заперечував, зазначив, що права позивача не порушено і просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник Відповідача-2 позовні вимоги відхилив, пояснюючи це тим, що станом на дату розгляду справи належним чином не оформлене на територіальну громаду Шевченківського району м. Києва свідоцтво на право власності (правовстановлюючий документ) на спірне нерухоме майно відсутнє, а тому проведення аукціону про продажу вказаного майна та укладання договору купівлі-продажу з майбутнім переможцем аукціону у відповідності до вимог чинного законодавства, зокрема, в частині нотаріального посвідчення цього договору, є неможливе.

В межах розгляду справи № 36/422 Шевченківська районна у місті Києві рада подала зустрічний позов про визнання права комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у м.Києві ради на нежилі приміщення першого поверху з № 1 по № 6 (групи приміщень № 35), з № 1 по № 13 (групи приміщень № 36), сходові клітини № ХIII, ліфт № ХIIIа, коридор № ХIV, підсобне приміщення № ХIVа, підсобне приміщення № ХIVб (в літ.А); другого поверху з № 1 по № 4, з № 4а по № 6, з № 6а по № 10 (групи приміщень № 38), з № 1 по № 4 (групи приміщень № 39), сходові клітини № ХХI, коридор № ХХII, підсобне приміщення № ХХIIа; третього поверху з № 1 по № 12 (групи приміщень № 40), з № 1 по № 13 (групи приміщень № 41), сходові клітини № ХХVIII; четвертого поверху з № 1 по № 9 (групи приміщень № 52), з № 1 по № 7 (групи приміщень № 53), з № 1 по № 13 (групи приміщень № 57), сходові клітини № ХХХIV; п'ятого поверху з № 1 по № 14 (групи приміщень № 55), з № 1 по № 8 (групи приміщень № 56), сходові клітини № ХL, коридор № ХLI, підсобне приміщення № ХLIа, всього загальною площею 1920,50 кв.м., які знаходяться за адресою м. Київ, Шевченка Тараса, 26/4 (літ.А).

Зустрічний позов мотивований тим, що відповідно до рішення Київради від 27.12.2001 №208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва", а також рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 18.06.2002 №40 "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" спірне нерухоме майно є комунальною власністю Шевченківського району м. Києва.

Взаємопов'язаність зустрічного позову із первісним позовом позивач за зустрічним позовом пояснює тим, що позивач за первісним позовом фактично як потенційний учасник аукціону вимагає приватизації об'єкта нерухомості шляхом проведення аукціону, то його вимоги є похідними від визнання права комунальної власності на спірне нерухоме майно за територіальною громадою Шевченківського району м. Києва та реєстрацію цього права комунальної власності в БТІ.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.12.2009р. вказана зустрічна позовна заява прийнята для спільного розгляду з первісним позовом на підставі ст. 60 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.12.2009р. до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Управління з питань комунальної майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради, яке повністю підтримало зустрічний позов.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ремікс" проти задоволення зустрічного позову заперечило, оскільки Шевченківською районною у місті Києві радою прийнято рішення про приватизацію позивачем спірного нерухомого майна, а тому це приміщення належить на праві власності відповідачу за зустрічним позовом.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

По зустрічному позову.

Згідно ст. 392 Цивільного кодекс України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 6 Закону України "Про столицю України -місто-герой Київ" визначено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради та їх виконавчі органи.

Шевченківська районна у місті Києві рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади Шевченківського району м. Києва, і виступає суб'єктом права власності комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва.

Відповідно до положень ст. 143 Конституції України та ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежилі приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону, як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою та іншими суб'єктами права власності в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України "Про столицю України -місто герой Київ" Київська міська рада може передавати районним у містах радам у власність або в управління об'єкти комунальної власності міста Києва в порядку, передбаченому законами України.

Судом встановлено, що Київська міська рада своїм рішенням від 27.12.2001 №208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" (додаток 11) передала спірне нерухоме майно по бульвару Т.Шевченка, 26/4 в м. Києві, до комунальної власності Шевченківської районної у місті Києві ради, а остання своїм рішенням від 18.06.2002 №40 "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" прийняла зазначене вище нерухоме майно до комунальної власності Шевченківського району міста Києва.

Таким чином, суд приходить до висновку, що єдиним власником спірного майна є Шевченківська районна у м.Києві рада, яка має право на свій власний розсуд володіти, користуватися та розпоряджатися нежилими приміщеннями в житловому будинку № 26/4 по бульвару Т.Шевченка загальною площею 4233,80 кв.м., в тому числі нежилими приміщеннями площею 3030,00 кв.м..

Жодних інших рішень, які б визначали правовий статус вказаного нерухомого майна, не приймалося.

Як встановлено судом, на підставі вищенаведених норм діючого законодавства України, Шевченківська районна у м. Києві рада прийняла рішення № 500 від 02.10.2008 р. „Про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва” із змінами та доповненнями, відповідно до якого нежилі приміщення, загальною площею 1920,50 кв.м., що розташовані по бульвару Т.Шевченка, 26/4 в м. Києві, включено до переліку об'єктів, які підлягають продажу на аукціоні.

Відповідно до технічного паспорта, виготовленого БТІ м.Києва, станом на 18.05.2009р., площа нежитлових приміщень по бульвару Т.Шевченка, 26/4, що включенні до переліку об'єктів, що підлягають продажу на аукціоні складає 1920,5 кв.м..

За таких обставин, власником спірного нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Київ, бульвар Т.Шевченка, 26/4, є територіальна громада Шевченківського району м. Києва в особі Шевченківської районної у місті Києві ради, яка є суб'єктом права комунальної власності і має право на власний розсуд володіти, користуватись та розпоряджатись зазначеним приміщенням, у зв'язку з чим вимоги зустрічного позову визнаються судом обґрунтованими.

По первісному позову.

Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна, затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності належать до виключної компетенції міської ради, що вирішуються на її пленарних засіданнях.

В залежності від об'єкта, приватизаційний процес регулюється нормами Закону України "Про приватизацію державного майна" та Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)". Під дію Закону України "Про приватизацію державного майна" підпадає, зокрема, продаж цілісних майнових комплексів підприємств, а під дію Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" - продаж окремого індивідуально визначеного майна.

Приватизація об'єктів малої приватизації згідно з положеннями ст. 3 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" здійснюється шляхом викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.

Згідно зі ст. 4 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності, є органи приватизації, створені місцевими Радами.

Рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 25.11.2003 №263 "Про реорганізацію Фонду приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві" реорганізовано з 01.12.2003 Фонд приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві в Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва зі статусом юридичної особи, яке є виконавчим органом Шевченківської районної у м. Києві ради та правонаступником КП УЖГ Шевченківського району в частині орендних відносин.

Положенням про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва, затвердженим вищевказаним рішенням, передбачено, що Управління, серед іншого, виконує продаж об'єктів приватизації, в т.ч. на аукціоні та за конкурсом; здійснює повноваження власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих рішень; через комісії по приватизації формує цінову політику з питань приватизації, здійснює оцінку комунального майна та укладає договори на проведення робіт по експертній оцінці об'єктів комунальної власності району, що підлягає приватизації (п. 3.1.17, п. 3.1. 18, п. 3.1.26).

Рішенням Шевченківської районної у місті Києві ради № 500 від 02.10.2008 року затверджено Перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні.

Відповідно до пункту 53 затвердженого Шевченківською районною у місті Києві радою Переліку (додаток № 2 до рішення № 500 від 02.10.2008 р. із змінами та доповненнями), спірне нежиле приміщення, площею 1920,50 кв.м. по бульвару Т.Шевченка, 26/4, в м. Києві, підлягає приватизації шляхом його продажу на аукціоні.

Отже, позивач у встановленому законодавством порядку одержав право на участь у аукціоні та на придбання спірного нерухомого майна відповідно до ст.5 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”.

Як встановлено судом, 20.10.2009 р. позивач звернувся з листом № 17 до відповідача-1 з вимогою про проведення аукціону в строк та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.

Листом від 23.10.2009 року № 7/9-296-012/58 Відповідач-1 повідомив, що відсутні правовстановлюючі документи необхідні для проведення аукціону.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Строк підготовки не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об'єктів приватизації.

Підготовка об'єкту до продажу включає в себе визначення ціни продажу об'єкта, підготовку та опублікування інформації про об'єкту у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проведення у разі необхідності реорганізації або ліквідації державного підприємства, замовлення у разі потреби екологічного аудиту.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" ціна продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом продажу на аукціону, визначається шляхом проведення незалежної оцінки.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", Положення про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради, затвердженого рішенням ради від 25.11.2003 № 263, продавцем об'єктів малої приватизації (органом приватизації), що належать на праві власності територіальній громаді Шевченківського району м. Києва, є Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради.

У даному випадку, з врахуванням рішення відповідача-2 № 500 від 02.10.2008 р., відповідач-1 був зобов'язаний в строк до 03.12.2008 р. здійснити приватизаційну підготовку та розпочати проведення аукціону щодо продажу спірного майна відповідно до статей 15-17 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію).

Однак, на момент розгляду спору підготовка об'єкта приватизації шляхом продажу на аукціоні не проведена, зокрема, не здійснено оцінки об'єкта з метою визначення ціни його продажу.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В порушення вимог частин 1 і 2 ст. 8 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію) в двомісячний термін підготовка до приватизації для проведення аукціону щодо спірного майна не відбулася, та аукціон не розпочався. Крім того, суду не було надано доказів від відповідача-1 про те, що інформація щодо продажу на аукціону спірного майна була розміщена у відповідних бюлетенях та місцевій пресі, що є порушенням вимог ч.1 ст.8 наведеного вище Закону.

За таких обставин суд вбачає, що відповідач-1, в порушення ст.4 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію), Положення Про управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м.Києві ради, безпідставно не виконало рішення Шевченківської районної у м.Києві ради № 500 від 02.10.2008 р. про приватизацію майна шляхом продажу на аукціоні.

Частиною 1 ст. 23 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" встановлено, що право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу, який укладається між покупцем та уповноваженим представником відповідного органу приватизації, а також актом приймання-передачі зазначеного майна. Договір купівлі-продажу державного майна підлягає нотаріальному посвідченню та у випадках, передбачених законом, державній реєстрації.

Закон України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» не визначає будь-яких правових підстав для продовження визначеного Законом України про малу приватизацію двомісячного терміну для підготовки об'єкта до приватизації.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оскільки відповідачем-2 прийнято рішення щодо приватизації спірного об'єкта шляхом його продажу на аукціоні та уповноважено відповідача-1 здійснити оцінку даного майна, а також провести аукціон щодо спірного майна та укласти договори купівлі-продажу щодо нього, суд погоджується з твердженням позивача про неправомірність відмови відповідача-1 в проведенні об'єкта приватизації шляхом продажу на аукціоні.. Бездіяльність відповідача-1 порушує права позивача як можливого учасника аукціону щодо продажу об'єкту приватизації та реального покупця об'єкта приватизації.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення первісного позову частково з огляду на те, що відповідач-2 виконав дії, покладені на нього законом, а саме: 02.10.2008 р. прийняв рішення про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва, відповідно до якого нежиле приміщення за адресою м. Київ, бульвару Т.Шевченка, 26/4, загальною площею 3030,00 кв.м., підлягає приватизації шляхом продажу на аукціоні, а органом, який уповноважений проводити підготовку до приватизації та провести аукціон щодо продажу спірного майна та укладати договори купівлі-продажу майна, що перебуває у комунальній власності, є відповідач-1.

Таким чином, відповідачем-2 не порушено права та охоронювані законом інтереси щодо приватизації майна, яке перебуває у комунальній власності, а отже, відсутні підстави для зобов'язання відповідача-2 проводити приватизацію.

Враховуючи вищевикладене, первісний позов підлягає задоволенню частково, по відношенню до відповідача-1, а зустрічний позов - задоволенню повністю.

З огляду на приписи п. 29, п. 30 Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України №15 від 22.04.1993, державне мито з позовної заяви про визнання права власності визначається з урахуванням вартості спірного майна. Відповідно до рішення Київської міської ради від 27.12.2001 №208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" (додаток 11, таблиця 7, розділ 1.1.а, позиція 2) та рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 18.06.2002 №40 "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" (п. № 2 таблиці 7 додатку 1 до рішення), залишкова вартість жилого будинку з нежилими приміщеннями загальною площею 5732,28 кв.м. по бульвару Т.Шевченка, 26/4 в м. Києві становить 307 900,00 грн. Отже, розмір державного мита за зустрічною позовною заявою про визнання права власності з урахуванням ставок державного мита передбачених Декретом Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 та загальної площі спірного приміщення -1920,5 кв.м., становить 1 603,20 грн., в той час як позивач за зустрічним позовом сплатив 85,00 грн. державного мита.

Враховуючи положення ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та усну заяву позивача за первісним позовом, судові витрати за первісним позовом у розмірі 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача за первісним позовом.

Судові витрати за зустрічним позовом в розмірі 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача за зустрічним позовом на користь позивача за зустрічним позовом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 82-87 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

Первісний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві Ради (01030, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 26/4, ідентифікаційний код 21532540) виконати рішення Шевченківської районної у м. Києві Ради № 500 від 02.10.2008р. шляхом проведення приватизації через продаж на аукціоні нежилих приміщень в жилому будинку, загальною площею 1 920,5 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Київ, бульвар Шевченка Тараса, 26/4.

В іншій частині первісного позову відмовити.

Зустрічний позов задовольнити повністю.

Визнати право комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у місті Києві ради (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 24, ідентифікаційний код 26077632) на нежилі приміщення першого поверху з №1 по №6 (групи приміщень №35), з №1 по №13 (групи приміщень №36), сходові клітини №ХІІІ, ліфт №ХІІІа, коридор №ХІV, підсобне приміщення №ХІVа, підсобне приміщення №ХІVб (в літ. А); другого поверху з №1 по №4, з №4а по №6, з №6а по №10 (групи приміщень №38), з №1 по №14 (групи приміщень №39), сходові клітини №ХХІ, коридор №ХХІІ, підсобне приміщення №ХХІІа; третього поверху з №1 по №12 (групи приміщень №40), з №1 по №13 (групи приміщень №41), сходові клітини №ХХVІІІ; четвертого поверху з №1 по №9 (групи приміщень №52), з №1 по №7 (групи приміщень №53), з №1 по №13 (групи приміщень №57), сходові клітини №ХХХІV; п'ятого поверху з №1 по №14 (групи приміщень №55), з №1 по №8 (групи приміщень №56), сходові клітини №XL, коридор №XLI, підсобне приміщення №XLIа, всього загальною площею 1920,50 (одна тисяча дев'ятсот двадцять цілих і п'ятдесят сотих) кв.м., які знаходяться за адресою: м. Київ, бульвар Шевченко Тараса, №26/4 (літ. А).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремікс»(01010, м. Київ, вул. А.Іванова, 10, п/р 26003000115037 в ВАТ КБ «Хрещатик»м. Києва, МФО 300670, код ЄДРПОУ 32208444) на користь Шевченківської районної у м. Києві ради (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 24, п/р 35416001002447 в УДК у м. Києві, МФО 820019, ідентифікаційний код 26077632) 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита, 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Суддя Трофименко Т.Ю.