Постанова від 30.11.2009 по справі 13310/09/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" листопада 2009 р.

13 год.35 хв.Справа № 2-а-13310/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Мкртчян А.С.,

за участю: представника позивача - Мігулі А.П.,

представника відповідача - Рогуляк Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

відділу культури та туризму Генічеської районної державної адміністрації

до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Генічеському районі Херсонської області про визнання незаконними дій та стягнення коштів,

встановив:

Відділ культури та туризму Генічеської районної державної адміністрації ( далі-позивач) звернувся до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Генічеському районі Херсонської області ( далі-відповідач, Фонд), у якому просить визнати дії Фонду в частині нарахування страхових внесків незаконними та стягнути з відповідача зайво нараховані внаслідок завищення тарифу страхові внески в розмірі 20855 грн.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, суду пояснив, що відділ культури та туризму Генічеської районної державної адміністрації 18.06.1998 року внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій за рішенням ДПІ у Генічеському районі Херсонської області № 49. У зв'язку з цим позивач має право на нарахування йому пільгового страхового тарифу в розмірі 0,2 %. За результатами перевірки КРУ в Херсонській області складено Акт ревізії фінансово-господарської діяльності установи від 10.04.2009 року за № 03-18/09 за період з 01.10.2005 року до 01.03.2009 року, на підставі якого виявлено зайво нараховані за підвищеним тарифом в 2003-2005 роках - 0,86% , в 2006-2008 роках -0,66% та сплачені до Фонду страхові внески в розмірі 20855 грн. 47 коп., які відповідач відмовляється добровільно повернути, мотивуючи тим, що позивачем не було надано довідок про обсяг реалізованих робіт (послуг) за вказаними видами економічної діяльності та довідки про неприбутковість, витребування яких є незаконним, оскільки Фонд отримав увесь пакет документів для нарахування страхових внесків в розмірі 0,2 % в період з 23.04.2001 року до 24.07.2003 року.

Представник відповідача, заперечивши проти позову, суду пояснив, що пред'явлені вимоги позивача є безпідставними, оскільки у відповідності до чинного законодавства тільки за наявності рішення податкового органу про неприбутковість установи та щорічного його подання відповідачу встановлюється пільговий страховий тариф 0,2%, яке позивач надав до Фонду лише у січні 2009 року.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити за наступних підстав.

Відділ культури та туризму Генічеської районної державної адміністрації зареєстрований як юридична особа Генічеською районною державною адміністрацією 31.12.1997 року, ідентифікаційний код 02230951.

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, затвердженої Наказом Держкомстату України від 01.08.2005 року № 216 установа класифікується за видами діяльності КВЕД , як "75.11.4-управління на рівні районів, міст, внутрішньоміських районів", що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання" від 27 червня 2003 року № 985 відноситься до 1 класу галузей економіки та видів робіт.

Згідно із Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 03.04.2003 року № 660-IV за класом професійного ризику виробництва № 1 страховий тариф складає 0,86% .

Статтею 100 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.2005 року № 3235-IV визначено установити на 2006 рік відповідно до класів професійного ризику виробництва такі страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності: за класом професійного ризику виробництва № 1 страховий тариф (у відсотках до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників) - 0,66%.

Статтею 4 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 22.02.2001 року № 2272-ІІІ визначено, що для бюджетних установ та об'єднань громадян страхові тарифи встановлюються в розмірі 0,2 відсотка від сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", які підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян.

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 року № 1105-XIV страхові тарифи, диференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом.

Згідно п. 4. 9 ст. 4 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 р. № 36 , зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за № 867/14134 (далі-Інструкція) у разі, коли робочий орган виконавчої дирекції Фонду не отримує відомостей, необхідних для віднесення страхувальника до класу професійного ризику виробництва, або отримує їх несвоєчасно і не в повному обсязі, робочий орган виконавчої дирекції Фонду відносить страхувальника до класу професійного ризику виробництва за власною оцінкою.

Відповідно до п. 7.9. Інструкції платники страхових внесків (крім добровільно застрахованих осіб) один раз на рік до 25 січня року, наступного за звітним, разом з Розрахунковою відомістю подають до робочих органів виконавчої дирекції Фонду за місцем обліку відомість розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності за формою згідно з додатком 13.

Пунктом 3.10. ст.3 Інструкції визначено, що платник страхових внесків у разі незгоди з установленим розміром страхового тарифу протягом десяти робочих днів після отримання від робочого органу виконавчої дирекції Фонду страхового свідоцтва та повідомлення про взяття на облік звертається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду з проханням про перегляд розміру страхового тарифу. При цьому платник страхових внесків подає робочому органу виконавчої дирекції Фонду заяву, зазначену у пункті 3.4 цієї Інструкції, у якій вказує основний вид економічної діяльності, та необхідні документи для підтвердження розміру страхового тарифу.

Робочий орган виконавчої дирекції Фонду після отримання заяви страхувальника приймає рішення про віднесення його до відповідного класу професійного ризику виробництва згідно із заявленим основним видом економічної діяльності. Якщо за результатами розгляду заяви змінюється розмір страхового тарифу, то робочий орган виконавчої дирекції Фонду проводить перерахунок нарахованих страхових внесків з дня набуття суб'єктом господарювання статусу страхувальника.

Як вбачається з матеріалів справи, Фондом надіслано позивачу повідомлення про зміну страхових тарифів, вручення якого підтверджується належними доказами, однак відділом культури і туризму Генічеської РДА у передбачений законодавством строк не подано обгрунтованих заперечень щодо збільшення розміру тарифів та не надано Фонду необхідних документів для встановлення пільгового тарифу.

Оскільки позивачем своєчасно не надано Фонду рішення державної податкової інспекції у Генічеському районі про внесення установи до Реєстру неприбуткових установ та організацій (із зазначенням коду неприбутковості), не оскаржено у встановлені законодавством строки встановленої відповідачем суми страхових тарифів за період з 24.07.2003 року по 01.01.2006 року у розмірі 0,86% та за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року у розмірі 0,66%, а тому суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача щодо встановлення страхових тарифів за вищенаведений період у зазначених розмірах.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позов відділу культури та туризму Генічеської районної державної адміністрації є необгрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-

постановив:

Відмовити у задоволенні позову відділу культури та туризму Генічеської районної державної адміністрації до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Генічеському районі Херсонської області про визнання незаконними дій та стягнення коштів.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 04 грудня 2009 р.

Суддя Кисильова О.Й.