73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"27" листопада 2009 р.
10 год.20 хв.Справа № 2-а-13277/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Мкртчян А.С.,
за участю: представника позивача Кубатко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області
до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Каховська об'єднана державна податкова інспекція Херсонської області (далі-позивач) звернулася до суду з позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення податкового боргу.
В судовому засіданні представник позивача суду пояснила, що відповідач не виконувала обов'язку платника податку, передбаченого законодавством, не сплачувала у встановлені строки суму податку, а тому станом на 30.09.2009 у неї виник борг зі сплати єдиного податку в розмірі 9 грн. 48 коп. та орендної плати з фізичних осіб в розмірі 286 грн. 87 коп.
Відповідач в судове засідання не з'явився, не повідомив суд про причину неявки, не надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без його участі за наявними у справі доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Шмакова Людмила Анатоліївна зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа 10 лютого 2004 року виконкомом Каховської міської ради народних депутатів, ідентифікаційний код - НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1.
Відповідно до пп. 2.1.4 п. 2.1, пп. 2.3.1 п. 2.3. ст. 2 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (далі- Закон № 2181-ІІІ) контролюючим органом стосовно сплати податків і зборів є податкові органи, які уповноважені здійснювати заходи з погашення податкового боргу.
Відповідно до п. 2 та 5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб"єктів малого підприємництва" від 03.07.1998 року № 727/98 суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Держказначейства України. Суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунів та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування " від 18.02.1997 року № 77/97-ВР до загальнодержавних податків і зборів належить плата за землю (земельний податок).
Статтею 14 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ (далі-Закон № 2535-ХІІ) встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до ст.17 Закону № 2535-ХІІ орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Згідно зі статтею 27 Закону № 2535-ХІІ контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Як вбачається із матеріалів справи, згідно заяви, поданої відповідачем до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області 11.12.2007 року, ОСОБА_1 переведена на спрощену систему оподаткування та зобов'язана протягом 2008 року щомісячно до 20 числа наступного місяця сплачувати єдиний податок.
31.01.2008 року відповідач подала до податкового органу декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, однак не в повному обсязі сплатила податкове зобов"язання.
Таким чином, у приватного підприємця ОСОБА_1 виник податковий борг зі сплати єдиного податку та орендної плати з фізичних осіб в розмірі 296 грн. 35 коп.
Позивач надіслав відповідачу першу податкову вимогу від 06.11.2008 року № 1/379, яка ОСОБА_1. не була вручена, у зв'язку з відсутністю боржниці за зазначеною адресою та другу податкову вимогу від 12.01. 2009 року № 2/5, яку відповідач отримала особисто 25.06.2009 року.
Оскільки станом на 30.09.2009 року відповідач не виконала обов'язку платника податку, передбаченого податковим законодавством, не сплатила у добровільному порядку податковий борг в розмірі 296 грн. 35 коп., а тому дану недоїмку належить стягнути в судовому порядку.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позов Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг в розмірі 296 грн. 35 коп. (двісті дев'яносто шість гривень 35 коп.) на р/р 35216001004442 в ВДК у Херсонській області, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.