Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"01" грудня 2009 р. № 2а- 36965/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Зінченко А.В.,
При секретарі -Король Д.О,
за участю представника позивача -Бречка С.М.,
представників відповідача -Гога В.М., Бабіна Т.І.
розглянувши в судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування з вадами розумового розвитку про зобов'язання виконати вимогу, -
Позивач, Контрольно-ревізійне управління в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування з вадами розумового розвитку, в якому після уточнення позовних вимог суд просить зобов'язати відповідача виконати вимогу від 19.08.2008р. №031-21/6099, а саме: забезпечити повернення до обласного бюджету за кодом бюджетної класифікації 24060300 на рахунок №31413544700001 зайво сплачених внесків до державних цільових фондів з виплат, передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту»в сумі 3878,04 грн. та вартість продуктів харчування, які отримані за ціною більшою, ніж передбачено тендерною документацією на суму 47122,95 грн.
Свій позов він обґрунтував тим, що Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області з 12.06.2008р. по 29.07.2008р. проведено планову ревізію використання та збереження бюджетних коштів та майна, достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності, виплати на реалізацію положень Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту»педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів»у спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті для дітей -сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування з вадами розумового розвитку смт. Високий, Харківського району Харківської області за період з 01.05.2005 р. по 01.06.2008р., в ході якої виявлені порушення законодавства з питань збереження і використання активів на загальну суму 411532,00 грн.
За результатами ревізії складено акт від 05.08.2008р. №031-11/43, який підписано директором школи-інтернату без заперечень.
За результатами ревізії директору школи-інтернату пред'явлено вимогу від 19.08.2008р. №031-21/6099 про усунення виявлених порушень законодавства з фінансових питань в строк до 15.09.2008р.
Відповідач частково усунув порушення, тому не усунутими залишились порушення в сумі 51000,99 грн.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, обґрунтувавши це тим, що вимога Контрольно-ревізійного управління в Харківській області є необґрунтованою та такою, що не підлягає виконанню. Свою позицію обґрунтували тим, що в акті ревізії позивачем не встановлено порушень, а тому вимогу вважають необґрунтованою та незаконною.
Суд, вислухавши сторін та дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області з 12.06.2008р. по 29.07.2008р. проведено планову ревізію використання та збереження бюджетних коштів та майна, достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності, виплати на реалізацію положень Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту»педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів»у спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті для дітей -сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування з вадами розумового розвитку смт. Високий, Харківського району Харківської області за період з 01.05.2005 р. по 01.06.2008р.
За результатами ревізії складено акт від 05.08.2008р. №031-11/43.
На підставі Акту ревізії директору спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування з вадами розумового розвитку Гозі В.М. було направлено вимогу про усунення фінансових порушень, виявлених ревізією від 19.08.2008 року №031-21/6099, в якій серед іншого зазначено, що згідно з вимогами статей 224, 228 Господарського кодексу України забезпечити повернення до обласного бюджету за кодом доходів бюджетної класифікації ї 24060300, відповідно до наказу Міністерства Фінансів України від 27.12.2001 №604 на рахунок № 31413544700001 коштів, а саме: зайво сплачених внесків до державних цільових фондів з виплат, передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту»в сумі 3878,04 грн. та вартість продуктів харчування, які отримані за ціною більшою, ніж передбачено тендерною документацією на суму 47122,95 грн.
Також судом встановлено, що спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування з вадами розумового розвитку (код ЄДРПОУ -14107285) є установою комунальної власності та отримує фінансування за рахунок коштів обласного бюджету.
Статтею 4 Господарського кодексу України прямо встановлено, що не є предметом регулювання цього Кодексу:
- майнові та особисті немайнові відносини, що регулюються Цивільним кодексом України;
- земельні, гірничі, лісові та водні відносини, відносини щодо використання й охорони рослинного і тваринного світу, територій та об'єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря;
- трудові відносини;
- фінансові відносини за участі суб'єктів господарювання, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів;
- адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Контрольно-ревізійне управління є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” та Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою КМУ №550 від 20.04.2006 року.
Відповідно до ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
А згідно ст. 228 ГК України учасник господарських відносин, який відшкодував збитки, має право стягнути збитки з третіх осіб у порядку регресу. Державні (комунальні) підприємства за наявності підстав зобов'язані вжити заходів щодо стягнення в порядку регресу збитків з інших суб'єктів господарювання або стягнути збитки з винних працівників підприємства відповідно до вимог законодавства про працю.
В даному випадку між сторонами існує публічно-правовий спір щодо належного використання бюджетних коштів.
Але суд зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2006р. № 492 затверджено Порядок зменшення бюджетних асигнувань та повернення коштів у разі нецільового використання бюджетних коштів у поточному та минулому роках. П.6 даного порядку передбачено, що у разі встановлення факту нецільового використання бюджетних коштів контролюючий орган протягом десяти робочих днів з дати реєстрації акту подає до Мінфіну (місцевого фінансового органу, головного розпорядника бюджетних коштів) засвідчену підписом керівника контролюючого органу копію акту, що скріплений печаткою такого органу для зменшення бюджетних асигнувань.
КРУ у встановлений законом спосіб своє право не реалізувало, щодо зменшення бюджетних асигнувань у встановленому порядку не зверталось.
Проте, КРУ в Харківській області всупереч Постанові Кабінету Міністрів України від 13.04.2006р. № 492, яким затверджено Порядок зменшення бюджетних асигнувань та повернення коштів у разі нецільового використання бюджетних коштів у поточному та минулому роках, та всупереч вимогам Господарського кодексу України, який взагалі не регулює фінансові відносини за участі суб'єктів господарювання, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів просить суд зобов'язати Відповідача виконати вимогу, яка не є законною та протирічить вищезазначеним нормативним актам.
А згідно до ч.1 та ч.2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними, нормативно не обґрунтовані, а тому не підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 71, 160-163, 167, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування з вадами розумового розвитку про зобов'язання виконати вимогу -відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова в повному обсязі виготовлена 04.12.2009 року.
Суддя А.В. Зінченко