Постанова від 23.10.2017 по справі 803/1228/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2017 року Справа № 803/1228/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

при секретарі судового засідання Столярчук А.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Копка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08.09.2017 Головне управління ДФС у Волинській області видало наказ № 2587 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки СГД ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2)», відповідно до якого призначено документальну планову виїзну перевірку СГД ОСОБА_3 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2016, терміном 10 робочих днів, з 26.09.2017.

Позивач не погоджується із наказом від 08.09.2017 № 2587, оскільки він прийнятий з порушенням вимог пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України (далі - ПК України), з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797-VIII. Крім того, охоплений призначеною згідно із оскаржуваним наказом перевіркою період (з 01.01.2015 по 31.12.2016) виходить за межі 1095-строку, оскільки остання документальна планова виїзна перевірка СГД ОСОБА_3 проводилася податковим органом з 21.12.2015 по 13.01.2016 з аналогічних питань.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Волинській області від 08.09.2017 № 2587 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки СГД ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2)».

В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 03.10.2017 (а. с. 15) представник відповідача Копко О.В. адміністративний позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що з метою виконання плану-графіка проведення документальних перевірок фізичних осіб - платників податків на ІІІ квартал 2017 року Головним управлінням ДФС у Волинській області правомірно видано наказ від 08.09.2017 № 2587. При цьому, вимоги пункту 77.1 статті 77 ПК України порушені не були, формування річного плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків буде здійснюватися у поточному році на 2018 рік та оприлюднюватися на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Крім того, в період з 21.12.2015 по 13.01.2016 податковим органом дійсно була проведена планова документальна перевірка позивача, однак за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, тобто період, який включений у дану перевірку, не був охоплений попередньою перевіркою.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що на виконання листа ДФС України від 09.06.2017 № 14981/7/99-99-13-04-02-17 (а. с. 57-59) до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року, який затверджений в. о. голови ДФС України 27.06.2017 (а. с. 47), було включено фізичну особу - підприємця ОСОБА_3 (а. с. 52).

08.09.2017 Головне управління ДФС у Волинській області видало наказ № 2587 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки СГД ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2)», відповідно до якого призначено документальну планову виїзну перевірку СГД ОСОБА_3 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2016, терміном 10 робочих днів, з 26.09.2017 (а. с. 43).

Як вбачається з акту відмови від допуску до проведення документальної планової перевірки ОСОБА_3 № 385/03-20-13-07 від 27.09.2017 та письмових пояснень ОСОБА_3 від 27.09.2017, позивач відмовив від допуску до початку проведення перевірки, призначеної наказом від 08.09.2017 № 2587, у зв'язку із порушенням 10-денного терміну повідомлення платника податків (а. с. 45-46).

Згідно із пунктом 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач довів правомірність оскаржуваного наказу від 08.09.2017 № 2587, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно із підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Як передбачено пунктом 77.1 статті 77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

За приписами пункту 77.2 статті 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 77.4 статті 74 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Згідно із пунктом 1 розділу І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за № 751/27196 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок № 524), цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік). Річний план-графік складається, починаючи з 2018 року. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування територіальними органами ДФС.

Відповідно до пунктів 4, 5 розділу І Порядку № 524 до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс). Необхідним є врахування також вимог пункту 102.1 статті 102 розділу II Кодексу в частині граничних термінів проведення перевірки та визначення податкового зобов'язання платника податків, а також періоду діяльності платника, який не було охоплено перевіркою, вимог пункту 77.3 статті 77 розділу II Кодексу у частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку на доходи фізичних осіб, та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами. План-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.

За приписами пунктів 1, 2 розділу ІІІ Порядку № 524 формування переліку платників податків до розділів I та II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС. При плануванні на I квартал наступного року враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року, на II та III квартали - за попередній рік, на IV квартал - за перше півріччя поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік. При формуванні річного плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.

Як вбачається із матеріалів справи, позивача у встановленому порядку було включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року, який затверджений в. о. голови ДФС України 27.06.2017, у зв'язку із тим, що позивач підпадає під критерії високого та середнього ступеня ризику (а. с. 51, 56, 67-68). При цьому, дії органів ДФС щодо включення до щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків позивач не оскаржував.

Відтак, оскаржуваний наказ від 08.09.2017 № 2587 відповідає вимогам пункту 77.2 статті 77 ПК України, оскільки виданий відповідно до квартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок.

Відповідно до пункту 42 розділу І Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII (далі - Закон № 1797-VIII), який набрав чинності 01.01.2017, пункт 77.1 статті 77 ПК України доповнено абзацом другим такого змісту: «План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки».

Наказом Міністерства фінансів України від 27.02.2017 № 294, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.2017 за № 368/30236, пункт 1 розділу І Порядку № 524 після абзацу першого доповнено новим абзацом другим такого змісту: «Річний план-графік складається, починаючи з 2018 року. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування територіальними органами ДФС.».

Отже, враховуючи, що Закон № 1797-VIII не має зворотної дії в часі, а зміни, внесені цим Законом до пункту 77.1 статті 77 ПК України, набрали чинності 01.01.2017, відтак річний план-графік документальних планових перевірок складається, починаючи з 2018 року, а його оприлюднення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику повинно бути здійснено до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки (наприклад, на 2018 рік - до 25.12.2017).

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що приписи абзацу другого пункту 77.1 статті 77 ПК України до оскаржуваного наказу від 08.09.2017 № 2587 застосовані бути не можуть.

Крім того, як вбачається із акту Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 19.01.2016 № 106/17-01/НОМЕР_1 про результати документальної планової виїзної перевірки СПД ОСОБА_3 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014 (а. с. 16-40), попередня планова документальна виїзна перевірка позивача була проведена з 21.12.2015 по 13.01.2016 за період з 01.01.2012 по 31.12.2014.

Наказом Головного управління ДФС у Волинській області від 08.09.2017 № 2587 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки СГД ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2)» документальну планову виїзну перевірку позивача призначено за період з 01.01.2015 по 31.12.2016.

Отже, при прийнятті вказаного наказу були враховані вимоги пункту 102.1 статті 102 ПК України в частині граничних термінів проведення перевірки та визначення податкового зобов'язання платника податків, а також правильно визначено період діяльності платника, який не було охоплено попередньою перевіркою (попередня перевірка була проведена за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, а наказом від 08.09.2017 № 2587 перевірка призначена за інший період, з 01.01.2015 по 31.12.2016).

Суд також звертає увагу, що недотримання передбаченого абзацом другим пункту 77.4 статті 74 ПК України 10-денного строку (до дня проведення перевірки для вручення під розписку або надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки) не може бути підставою для скасування наказу про проведення перевірки.

Таким чином, оскільки оскаржуваний наказ Головного управління ДФС у Волинській області від 08.09.2017 № 2587 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки СГД ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2)» відповідає вимогам ПК України та Порядку № 524, тому такий наказ не може бути визнаний судом протиправним з підстав, викладених у позовній заяві, відтак, з наведених вище мотивів у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.

Керуючись статтями 160 - 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя В.М.Валюх

Постанова складена у повному обсязі 27 жовтня 2017 року