18 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/6402/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Бруновської Н.В.
суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.
за участю секретаря судового засідання: Бедрій Х.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року у справі № 353/976/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
15.11.2016 р. позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом (з врахуванням заяви про зміну позовних вимог) до Міністерства оборони України в якому просив визнати протиправну бездіяльність щодо не включення його до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Крім того, позивач просив суд, зобов'язати Міністерство оборони України подати до Міністерства соціальної політики інформацію щодо нього як особи, яка має право на отримання грошової допомоги до 5 травня яка передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.04.2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись із даною постановою, апелянт Міністерство оборони України подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права. Зокрема, суд першої інстанції не звернув увагу на ту обставину, що військова частина а не Міністерство оборони України зобов'язаний подавати інформацію в органи соціального захисту щодо позивача який має право на отримання грошової допомоги до 5 травня яка передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Апелянт просить суд, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.04.2017 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в позові.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ч.4 ст.41 КАС України. Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість постанови суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Як видно із матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 від 03.02.2016 року та має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій.
Так, матеріалами справи встановлено, що Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області не проводило виплату позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у 2016 році у зв'язку із неподанням Міністерством оборони України до 01 квітня 2016 року органам соціального захисту переліків осіб, які мають право на одержання грошової допомоги.
Зокрема, із довідки № 405/19-3 від 13.02.2017 року, виданої Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді видно, що виплата грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 у 2016 році як учаснику бойових дій не проводилась у зв'язку з неподанням його військовою частиною НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) в списках осіб, які мають право на одержання грошової допомоги.
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
За змістом частини 2 статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, ґетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 920 гривень (пп.2 п.1 Постанови).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №141 зобов'язано забезпечити подання до 1 квітня 2016р. органам соціального захисту населення таких переліків осіб, які мають право на одержання грошової допомоги, зокрема, Міністерством оборони, - переліку осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України.
Доводи апелянта про те, що за останнім місцем служби військовою частиною не подано персональних даних, необхідних для здійснення нарахування грошової допомоги, колегія суддів не бере до уваги, оскільки обов'язок щодо подання таких даних покладено на Міністерство оборони.
Крім того, при проходженні позивачем військової служби така інформація мала б бути у вільному доступі Міністерства, що виключає необхідність військовослужбовцем повторно її подавати. Відповідачем не доведено вжиття ним заходів щодо повідомлення позивача про необхідність подання таких даних (за відсутності такої інформації у доступі).
За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову оскільки, саме на Міністерство оборони України покладено обов'язок подавати до органів соціального захисту інформацію щодо осіб які мають право на отримання разової грошової допомоги до 05 травня яка передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Висновки колегії суддів узгоджуються з правовою позицією яка викладена в Ухвалі Вищого адміністративного суду України в справі № К/800/9340/17 від 30.03.2017 р.
У відповідності до вимог ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
ст.200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 160, ст.195, ст.198, ст.200, ст.205, ст.206, ст.254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року у справі № 353/976/16-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання ухвалою законної сили.
Суддя Н. В. Бруновська
Суддя Л. П. Іщук
Суддя Т. В. Онишкевич
Ухвала складена в повному обсязі 23.10.2017 року.