про повернення позовної заяви
20 жовтня 2017 року справа № 823/1618/17
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гайдаш В.А., розглянувши матеріали позовної заяви приватного підприємства «Антарес» до заступника начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування припису і постанови,
19 жовтня 2017 року до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося приватне підприємство «Антарес» (далі - позивач) до заступника начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 15.09.2017, складений головним спеціалістом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради ОСОБА_2 про зобов'язання ПП «Антарес» привести до вимог чинного законодавства виявлені порушення;
- визнати протиправною та скасувати постанову №41/1002 від 20.09.2017, винесену заступником начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради ОСОБА_3, відповідно до якої ПП «Антарес» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 60624 грн.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя вважає повернути зазначений адміністративний позов, з наступних підстав.
Згідно частин першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 1 частини 1 статті 18 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Пунктом 1 частини 2 статті 18 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Разом з тим, згідно пункту 1 частини 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Таким чином, поданий позов, у якому відповідачем є заступник начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради ОСОБА_3 - має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, проте відповідно до визначеної пунктом 1 частини 1 статті 18 КАС України предметної підсудності адміністративних справ повинен розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним судом із додержанням встановлених статтею 19 цього Кодексу правил територіальної підсудності.
Згідно п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи предметну підсудність адміністративних справ, позивач не позбавлений права звернутись з цим же позовом до місцевого загального суду як адміністративного, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 17, 18, 19, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Позовну заяву приватного підприємства «Антарес» до заступника начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування припису і постанови - повернути позивачеві разом із усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до місцевого загального суду як адміністративного в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.А. Гайдаш