Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення позовної заяви
22 вересня 2017 р. Справа №805/3263/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голошивець І.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Мангушського РВ ГУ ДМС України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення від 25 серпня 2017 року №5,-
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов від ОСОБА_1 (далі - позивач) до Мангушського РВ ГУ ДМС України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 25 серпня 2017 року №5 про примусове повернення в країну походження громадянина Грузії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в частині заборони подальшого в'їзду в Україну терміном на три роки.
Згідно з ч.1 ст.183-7 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Правила предметної підсудності визначені в ст.18 КАС України.
Так, відповідно до ст. 18 КАС України, зокрема місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України; продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України; затримання іноземців та осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні.
При цьому,окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи: 1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам; 2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням. (ч.2 ст.18 КАС України).
Згідно з п.7 ч.1 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З адміністративного позову вбачається, що подана позовна заява стосується рішення Мангушського РВ ГУ Державної міграційної служби України в Донецькій області про примусове повернення до країни походження громадянина Грузії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1. Звідси, згідно з п.6 ч. ст.18 КАС України дана адміністративна справа підсудна відповідному місцевому загальному суду як адміністративному за місцезнаходженням Мангушського РВ ГУ Державної міграційної служби України в Донецькій області.
У Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25.06.2009 №1 "Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні" (зі змінами і доповненнями) вказано, що адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України предметно підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам (пункт 6 частини першої статті 18 КАС України).
За таких приписів судам необхідно враховувати, що адміністративні справи, перераховані в частині першій статті 183-5 КАС України, територіально підсудні також місцевим загальним судам як адміністративним судам за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. (абзац 4 п.3 Постанови).
При цьому, суд зауважує, що Законом України від 19.05.2016 №1379-VIII виключено ст.183-5 КАС України, а Законом України від 12.05.2016 №1356-VIII включено ст.183-7 до КАС України. Зміст цих статей КАС України в частині підсудності адміністративних справ цієї категорії не змінився.
Тому, на переконання судді, незмінним залишається і розуміння їх предметної підсудності місцевим загальним судам як адміністративним.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України суддя повертає позовну заяву, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи вищезазначене, суддя доходить висновку, що позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Також суд зауважує, що разом з адміністративним позовом позивачем було подано клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Мангушського РВ ГУ ДМС України в Донецькій від 25 серпня 2017 року №5.
Враховуючи, що позовна заява підлягає поверненню позивачу, відсутні підстави для розгляду клопотання про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст.18, п.6 ч.1 ст.107, п.6 ч.3 ст.108, 160, 165, 183-7, 185, 186 КАС України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Мангушського РВ ГУ ДМС України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення від 25 серпня 2017 року №5 - повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачу, що вказаний спір повинен вирішуватися у місцевому загальному суді - Першотравневому районному суді Донецької області, як адміністративному суді.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до частини шостої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали
Суддя Голошивець І.О.