Справа№22а-2а\07 Головуючий в суді 1
Інстанції Рябуха Ю.В. Доповідач Свинцова Л.М.
16 січня 2007 року Колегія суддів судової палати у цивільних
справах апеляційного суду Луганської області в складі:
Головуючого судді Свинцової Л.М.,
Суддів Савченко В.О., Карташова О.Ю.,
При секретарі Малошонок О.О.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду Луганської області в місті Луганську апеляційну скаргу Луганського обласного військового комісара на рішення місцевого Жовтневого районного суду міста Луганська від ІНФОРМАЦІЯ_1 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Луганського обласного військового комісаріату про перерахунок призначеної пенсії,
Рішенням місцевого Жовтневого районного суду міста Луганська від ІНФОРМАЦІЯ_1 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені в повному обсязі.
На відповідача покладено обов'язок зробити перерахунок пенсії позивача з урахуванням щомісячної премії 33,3%, як частини грошового забезпечення, з ІНФОРМАЦІЯ_2 року, з урахуванням надбавки за службу у Збройних силах України в розмірі 40% посадового окладу -з ІНФОРМАЦІЯ_3року, з урахуванням надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення відповідної позивачеві категорії військовослужбовців -з ІНФОРМАЦІЯ_4 року, з урахуванням надбавки за безперервну службу у розмірі 90% грошового забезпечення - з ІНФОРМАЦІЯ_5 року до теперішнього часу, в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням перерахунку у збільшеному розмірі щомісячно з ІНФОРМАЦІЯ_8 року, провести виплату сум пенсії, що не отримана позивачем своєчасно з вини посадових осіб у період часу з ІНФОРМАЦІЯ_2 року до ІНФОРМАЦІЯ_6 року. З відповідача на користь держави стягнуто державне мито в сумі 51 грн.
Відповідач не погодився з таким рішенням та ІНФОРМАЦІЯ_7 року, тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження, передбаченого ч.1 ст. 294 ЦПК України, звернувся з апеляційною скаргою на вказане рішення суду.
_ В апеляційній скарзі відповідач просив скасувати це рішення та ухвалити нове, посилаючись на незаконність, необґрунтованість рішення.
У доводах апеляційної скарги апелянт вказав, що суд, ухвалюючи оскаржуване рішення, не звернув уваги, що розмір пенсії військовослужбовця обчислюється з урахуванням тих надбавок, які він отримував під час служби.
Висновки суду першої інстанції щодо врахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 премії 33,3%, яку він отримував у період служби, суперечать діючому законодавству, згідно до якого така премія не є постійним додатковим видом грошового забезпечення й виплату її не пов'язано з кваліфікацією та умовами служби військовослужбовця.
Заперечення на апеляційну скаргу від позивача не надходили.
Розглядаючи по суті дану справу, суд встановив, що після звільнення позивача в запас відповідач всупереч діючому законодавству призначив останньому пенсію без урахування премії у розмірі 33,3%, яка входить до складу грошового забезпечення, надбавки у розмірі 100 % грошового забезпечення, встановленої Указом Президента України від 23.02.2002 року № 173/2002; надбавки у розмірі 90 % за безперервну службу.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови, находить апеляційну скаргу обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню за наступних підстав
Під час винесення рішення у справі суд виходив з того, що при звільненні позивача зі служби в Збройних Силах України в запас , відповідачем йому була нарахована і виплачується пенсія, обчислена у відсотковому відношенні до суми грошового забезпечення, яке виплачувалося йому на день звільнення з військової служби. Проте, при цьому відповідачем не були взяті до уваги щомісячна премія у розмірі 33,3%, надбавки у розмірі 40% і 100% та надбавка за безперервний стаж роботи у розмірі 90%, як складові грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, що підлягають урахуванню при обчисленні пенсії, що і спричинило необгрунтовану щомісячну недоплату пенсії позивачеві.
Також суд виходив з того, що ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців і осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб" в редакції від 04.02.94р. призначені пенсії військовослужбовцям перераховуються у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а відповідно до цієї статті в редакції закону від 16.12.2004р. усі пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому суд не взяв до уваги п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Встановивши дійсні обставини справи, суд надав їм неправильної
юридичної оцінки і поспішно дійшов висновку про необхідність задоволення
вимог позивача.
Так, відповідно до ч.З ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення військовослужбовців дійсно визначається залежно від посади, військового звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов військової служби. Однак відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" та п.7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992р. зі змінами від 08.01.2000р. "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсія обчислюється з окладу за останньою штатною посадою, окладу за військове та спеціальне звання, процентної надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця ( надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). У названій постанові КМУ відсутнє посилання на премію та надбавки за безперервну службу в Збройних Силах України, як додатковий вид грошового забезпечення. Постановою КМУ від 06.04.1998р. № 452 "Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців" також визначено перелік додаткових видів грошового забезпечення, в якому відсутня премія та надбавка за безперервну службу в Збройних Силах України. Цією ж постановою встановлено, що премії не належать до категорії обов'язкових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Відповідно до п.З постанови КМУ № 829 від 22.05. 2000р. "Про грошове забезпечення військовослужбовців" командирам ( начальникам) лише надано право преміювати військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат роботи в межах фонду преміювання. Таким чином, премія, яку отримує військовослужбовець під час проходження служби, не є постійним додатковим видом грошового забезпечення, її виплата не пов'язана з кваліфікацією та умовами служби військовослужбовців, а врахування її розміру при призначенні пенсії не передбачено чинним законодавством.
Крім того законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до ІНФОРМАЦІЯ_9р., не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців, котрі мають право на пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон України "Про внесення змін до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", який набув чинності з
ІНФОРМАЦІЯ_9р., зворотної сили не має. Тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_9р. задоволенню не підлягають. І тільки з ІНФОРМАЦІЯ_10р. в зв'язку з новою редакцією ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" встановлено, що всі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премій.
Судом першої інстанції при прийнятті рішення по справі зазначені вимоги законодавства з питань пенсійного забезпечення прийняті до уваги не були.
З оглядом на викладене вище апеляційний суд вважає необхідним скасувати рішення суду першої інстанції і відповідно до п.9 Прикінцевих та перехідних положень КАС України прийняти з урахуванням положень КАС України постанову про відмову в задоволенні позовних вимог позивача, що не позбавляє останнього права на звернення до суду з самостійним позовом про перерахунок призначеної йому пенсії за період, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_9р., якщо він вважає, що зроблений відповідачем перерахунок є неправильним з викладенням обставин з цього приводу і наданням доказів на підтвердження своїх вимог.
Керуючись ст.198, 202, 205, 207 КАС України, судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області,
Апеляційну скаргу Луганського обласного військового комісаріату задовольнити.
Постанову місцевого Жовтневого районного суду міста Луганська від ІНФОРМАЦІЯ_1 року скасувати
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Луганського обласного військового комісаріату про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної премії 33,3 % та з урахуванням надбавки у розмірі 40%, надбавки у розмірі 100% відповідної позивачеві категорії військовослужбовців, надбавки у розмірі 90% за безперервну службу, про здійснення всіх наступних підвищень розміру пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідній категорії військовослужбовців, що мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців і осіб начальницького і
рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб - відмовити через їх необґрунтованість.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України протягом 1 місяця- з дня її проголошення.