Справа № 2-а-2613-2009
22 вересня 2009 року. Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Тверський С.М.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Артемівську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Артемівського району Донецької області «Про визнання бездіяльності по нарахуванню та виплаті щомісячної доплати до пенсії як дитині війни з 01.01.2006 року - протиправною та про зобов'язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період 2006-2007 роки у сумі 2733.30 гривен», -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівську Донецької області про визнання бездіяльності по нарахуванню та виплаті щомісячної доплати до пенсії як дитині війни з 01.01.2006 року - протиправною та про зобов'язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період 2006-2007 роки у сумі 2733.30 гривен. В обґрунтування позову позивач зазначив, що вона віднесена до категорії дітей війни і відповідач, у порушення вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни», доплату до пенсії позивачу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у 2006-2007р.р. не нараховував і не сплачував, отже, як вважає позивач, вчинив протиправну бездіяльність, чим порушив його права та інтереси.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До початку судового засідання позивачка надала до суду заяву, в якій просить суд розглянути справу за її відсутності. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивача.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав до суду заяву, в якій просив суд розглянути справу в його відсутність, позовні вимоги не визнають, просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
З огляду на зазначені обставини та враховуючи приписи ч.3 ст. 122 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи і дослідивши докази та доводи адміністративного позову, встановив наступне:
ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відноситься до соціальної групи «діти війни», що підтверджується відповідним посвідченням №НОМЕР_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, яка діяла на момент звернення позивача, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 17 статті 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20 грудня 2005 року № 3235-IV, який набрав чинності з 1 січня 2006 року, встановлено, що з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинити на 2006 рік дію абзацу 7 статті 5 та статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 19 січня 2006 року N 3367-IV, який набрав чинності з 2 квітня 2006 року, пункт 17 статті 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було виключено, статтю 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було викладено в наступній редакції: «Установити, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету». При цьому, Порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у 2006 році Кабінетом Міністрів України розроблено не було.
З огляду на те, що положення статті 110 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" Конституційним Судом України до дійсного часу не визнані неконституційними, суд вважає відсутніми законні підстави щодо задоволення позову в цій частині.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 року» від 19.12.2006 року, який набрав чинності з 01.01.2007 року, ст. 111 було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 6- рп від 09.07.2007 року положення ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 року» визнано неконституційним.
На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб що втратили працездатність.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року, був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.
Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.
Враховуючи положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист інвалідів війни», керуючись таким принципом адміністративного судочинства як верховенство права, з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги у їх частині за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно.
Таким чином, враховуючи вимоги вищевказаних законодавчих актів, позивачу повинна бути нарахована надбавка по категорії «Діти війни» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у наступних розмірах:
за липень 2007 року ( з 09 липня) - 406.06 грн. х30% : 100% = 121.82 грн. :31 х 23дней = 90.38 грн.;
за серпень, вересень 2007 року по (406.06 грн. х 30% : 100%=) 121.82 грн.;
за жовтень, листопад, грудень 2007 року по (415.11 грн. х30% : 100% =) 124.53 гривни.
Загальна недоплачена позивачу сума надбавки по категорії «Діти війни» за період з 09 липня 2007 року по 31.12.2007 року становить (90.38 + 121.82 + 121.82 + 124.53 + 124.53+ 124.53 =) 707.61 гривен.
Таким чином, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в частині вимог про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівську Донецької області щодо нарахування і виплати надбавки по категорії «Діти війни» за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та про стягнення коштів за недоотриману надбавку по категорії «Діти війни» в сумі 707.61 гривен.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів і на застосуванні вимог ст. 99 КАС України наполягає відповідач.
В силу ст. 100 ч.1 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Між тим ч.2 ст. 100 КАС України передбачає те, що якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому КАС України.
Суд приймає до уваги похилий вік позивача, його статус, наявність обов'язків держави, що до належної охорони прав позивача і в сукупності цих обставин вважає можливим визнати поважною причиною пропущення строку звернення, що надає суду право розглянути справу і прийняти рішення за суттю заявлений позовних вимог без застосування строків позовної давності, встановлених ч.2 ст. 99 КАС України.
Керуючись ст. ст.19 Конституції України, Законами України «Про соціальний захист дітей війни», «Про державний бюджет України на 2007 рік» та Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07 року № 6-рп, ст. ст. 2, 8, 9, 10, 17-20, 69-72, 86, 87, 94,99, 100, 158-163, 167,185, 186, 254 КАС України суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Артемівського району Донецької області «Про визнання бездіяльності по нарахуванню та виплаті щомісячної доплати до пенсії як дитині війни з 01.01.2006 року - протиправною та про зобов'язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період 2006-2007 роки у сумі 2733.30 гривен» - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівську Донецької області щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року включно - протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Артемівського району Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 707.61 гривен за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до вимог статті 6 Закону України «про соціальний захист дітей війни», в редакції, яка діяла в цей період у розмірі 30% мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України - «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахування встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Стягнути з бюджету Артемівського району Донецької області на користь ОСОБА_1 за рахунок часткового повернення сплаченого судового збору у сумі 01.70 гривен.
В задоволенні інших позовних вимогах відмовити .
Ця постанова набирає законної сили, якщо її не буде оскаржено в строк, передбачений для оскарження останньої.
На постанову може бути подана заява про оскарження до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складенні в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її подано у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову винесено суддею одноособово в нарадчий кімнаті.
Суддя Артемівського
міськрайонного суду С.М. Тверський