14037, м. Чернігів, вул. Гончарова, 4
22 квітня 2009 р. № 2а-8202/09/2570
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., при секретарі Грузновій О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовом дочірнього підприємства "Управління майном" закритого акціонерного товариства "Чернігівоблбут"
додержавноїподаткової інспекції у м.Чернігові
провизначення нечинним рішення
за участю представників сторін:
від позивача
від відповідачаДемшевського В.Ф., Мельникової В.В., довіреність № 1/7 від 02.01.2009року
Ясинчук І.Г., довіреність № 1906/9/10-010 від 18.03.2009 року, Падалки В.Б., довіреність № 1987/9/10-010 від 18.03.2009 року
До Чернігівського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов дочірнього підприємства „Управління майном” закритого акціонерного товариства „Чернігівоблбуд” до державної податкової інспекції у м. Чернігові, в якому позивач просить визнати нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010002323 від 01.10.2008 року, мотивуючи позовні вимоги безпідставністю винесення вказаного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити. Представники відповідача позовні вимоги не визнали повністю з підстав, зазначених у наданому запереченні.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 22.04.2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 28.04.2009 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У період з 26 серпня 2008 року по 15 вересня 2008 року державною податковою інспекцією у м. Чернігові на підставі направлення № 1836 від 26.08.2008 року було проведено позапланову виїзну перевірку фінансово-господарської діяльності дочірнього підприємства „Управління майном” закритого акціонерного товариства „Чернігівоблбуд” з питань дотримання позивачем вимог податкового законодавства за період з 01.01.2006 року по 25.08.2008 року. За результатами перевірки складено акт від 16 вересня 2008 року № 116/23/32946791.
Перевіркою встановлені порушення п.3.4 ст.3, п.п.4.2.1, п.п. «е» п.п.4.2 ст. 4 ; .п.п.6.3.2 п.6.3 ст. 6; п.7.1 ст.7; п.п.8.1.1 п.8.1 ст. 8; п.п.8.7.3 п.9.7 ст. 9; п.п. «а» п.19.2 ст. 19; п.п.20.3.2 п.20.3 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», в результаті чого занижена сума податку з доходів фізичних осіб-579 грн. (в тому числі за 2006 рік в сумі 136,50 грн., за 2007 рік в сумі 277,50 грн., за 2008 рік в сумі 165 грн.). також перевіркою встановлено порушення п.1; п.3 «Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них доходу» зі змінами і доповненнями, який затверджено Наказ ДПА України від 29.09.2003 року № 451, зареєстрованого в МУЮ 22.10.2003 року № 960/8281.
Вибірковою перевіркою дотримання вимог касової дисципліни дочірнього підприємства „Управління майном” закритого акціонерного товариства „Чернігівоблбуд” встановлено порушення п.п.2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637, в частині своєчасного (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковування готівки, що надходить до кас.
За результатами перевірки та на підставі вказаного акту державною податковою інспекцією у м. Чернігові винесене рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 01.10.2008 року № 0010002323 за порушення п.п.2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 на підставі ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” до дочірнього підприємства „Управління майном” закритого акціонерного товариства „Чернігівоблбуд” застосовано штрафні санкції в сумі два мільйони сто п'ятдесят тисяч грн.
Відповідно до п.п.2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватись. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Відповідно до п.п.4.2 п.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображаються у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті.
Згідно п.п. 3.3 п. З Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, приймання готівки в касу проводиться за прибутковими касовими ордерами , підписаними головним бухгалтером або особою , уповноваженою керівником підприємства. Про приймання підприємством готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.
Як вбачається з матеріалів справи, дочірнє підприємство „Управління майном” ЗАТ „Чернігівоблбуд” не оприбутковувало готівку в касі підприємства отриману за продані основні фонди від ПП Єлисєєвої І.В. та ПП Світанок. До каси підприємства надійшли готівкові кошти в сумі 60000.00 грн. 01 лютого 2008 р., в сумі 40000,00 грн. 09 квітня 2008 р., в сумі 170000,00 грн. 10 липня 2008 р. та в сумі 130000,00 грн. 28 липня 2008 р. за продані основні фонди від ПП Єлисєєвої Ї.В. Факт отримання готівки підтверджується квитанціями до прибуткових касових ордерів виданими підприємством ДП „Управління майном” ЗАТ „Чернігівоблбуд” ПП Єлисєєвій І.В. та наданих до перевірки прокуратурою Чернігівської області, вся вказана готівка не була оприбуткована (своєчасно оприбуткована) в касі підприємства, про що свідчить відсутність записів в касові й книзі за ці дні. Також до каси підприємства надійшли готівкові кошти в сумі 10000,00 грн. 11 липня 2008 р., в сумі 10000,00 грн. 14 липня 2008 р., в сумі 10003,00 грн., 15 липня 2008 р. за проданий комплекс нежитлових приміщень від ПП „Світанок”. Факт отримання готівки підтверджується квитанціями до прибуткових касових ордерів виданих підприємством ДП „Управління майном” ЗАТ „Чернігівоблбуд” ПП „Світанок" та наданих до перевірки прокуратурою Чернігівської області, вся вказана готівка не була оприбуткована (своєчасно оприбуткована) в касі підприємства, про що свідчить відсутність записів в касові й книзі за ці дні.
Таким чином в порушення п.п.2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12 2004р. № 637, позивачем не оприбуткована (несвоєчасно оприбуткована) готівка в сумі 430003,00 грн.
Ст.1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12 червня 1995 року № 436/95, встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день; за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми; за витрачання готівки з виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) та інших касових надходжень (крім коштів, отриманих із кас установ банків) на виплати, що пов'язані з оплатою праці (за винятком екстрених (невідкладних) обставин - соціальних виплат громадянам на поховання, допомоги при народженні дитини, одиноким та багатодітним матерям, на лікування в разі хвороби, компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), за наявності податкової заборгованості - в розмірі здійснених виплат; за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум; за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів; за використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням - у розмірі витраченої готівки. Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.
Приписами ч.3 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку про правомірність спірного податкового повідомлення-рішення № 0010002323 від 01.10.2008 року та застосування ним штрафних фінансових санкцій в межах встановленої законодавством відповідальності за несвоєчасне оприбуткування готівки.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, на думку суду, надано вісі необхідні докази правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та прийняття його в межах, що передбачені законами України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги дочірнього підприємства „Управління майном” закритого акціонерного товариства „Чернігівоблбуд” до державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0010002323 від 01.10.2008 року, задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163, 156 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України виготовлення постанови у повному обсязі відкласти на 28.04.2009р
Суддя Ю.О.Скалозуб