Постанова від 04.09.2017 по справі 382/1205/17

Яготинський районний суд Київської області

Справа № 382/1205/17

Пр. 3/382/331/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 вересня 2017 року суддя Яготинського районного суду Київської області Л.І. Литвин розглянувши матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки у Київській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, директора Панфильської дослідної станції ННЦ «Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України»,

за ч.1 ст. 172 - 6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, обіймаючи посаду директора Панфильської дослідної станції ННЦ “Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України”, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 даного Закону, пункту 2 частини першої Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 року № 958/29088 із змінами внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 року № 1153/29283, без поважних причин не подав щорічну декларацію за 2016 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Дійшовши такого висновку, до уваги необхідно прийняти наступне.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 дав пояснення, що він неодноразово намагався подати декларацію, але лише у двох випадках система дала можливість заповнити таблиці, проте фіксація та відправлення внесених даних не відбулись.

Разом з тим, згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичної особи публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з положеннями частини другої статті 81 Цивільного кодексу України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.

Відповідно до відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником Панфильської дослідної станції ННЦ “Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України” є Національна академія аграрних наук України, яка створена Указом Президента України від 06.01.2010 року № 8, є правонаступницею Української академії аграрних наук, яка заснована ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 22.09.1990 року № 279.

ОСОБА_1 згідно своїх посадових обов'язків, які викладені в посадовій інструкції директора підприємства, він наділений та виконує організаційно-розпорядчі функції, в тому числі щодо здійснення керівництва трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників відділу, тощо.

Отже, ОСОБА_1, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайгі Національного агентства декларацію особи, уповноваженої.на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Верховною ОСОБА_2 України 23 березня 2017 року прийнято Закон № 1975 VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб». Закон набирав чинності ЗО березня 2017 року. Відповідно до цього Закону продовжено до 01 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше.

Отже, ОСОБА_1, станом на 01 січня 2017 року будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, подаючи вперше декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування був зобов'язаний подати таку щорічну декларацію за 2016 рік до 01 травня 2017 року.

Відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування оприлюдненого на офіційному сайті (HTTPS://PORTAL.NAZK.GOV.UA) ОСОБА_1 своєчасно не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями до системи подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто не своєчасно та без поважних причин.

Судова практика виходить із того (лист ВССУ 23.05.17), що під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв"язку із хворобою, перебування особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, повені, пожежі, землетрус), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуання м відомостей, необхідних для внесення в декларацію перебуванням, триманням під вартою тощо.

ОСОБА_1 мотивує поважність причин неподання декларацї технічним збоєм офіційного веб-сайту. Разом з тим, в матеріалах справи є відповідь Національного агентства з питань запобігання корупції від 19 липня 2017 року, (а.с.37-38), з котрого вбачається, що останній переіод неналежного функціонування ІТС Реєстр Державного підприємства (Українські спеціальні системи) закінчувався 28 березня 2017 року та станом на 14 липня 2017 року офіційних звернень від суб"єктів декларування про факти неподання чи несвоєчасного подання декларацій на адресу Національного агентства не надходило.

Таким чином, причина неподання декларації ОСОБА_1 є неповажною. При накладенні адміністративного стягнення, з урахуванням вчиненого правопорушення, особи правопорушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, має позитивну характеристику по місцю роботи, на даний час подав декларацію, вважаю, що стягнення у вигляді штрафу відповідає вимогам ст. ст. 23, 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення і є домірним скоєному.

Керуючись ч.1 ст.172 - 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п"ятдесят ) гривень.

Стягнути із ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, судовий збір на користь держави у розмірі 320 (триста двадцять) грн.(р/р 31212206700666, отримувач: УДКСУ Яготинського району, банк отримувача ГУ ДКСУ в Київській області, м. Київ, код класифікації доходів бюджету 22030001, МФО 821018, код за ЄДРПОУ: 37341116).

ОСОБА_2 може бути оскаржена до Апеляційного суду Київської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Литвин Л.І.