Постанова від 04.09.2017 по справі 377/602/17

ПОСТАНОВА

іменем України

Справа №377/602/17

Провадження №2-а/377/64/17

04 вересня 2017 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючої - судді Теремецької Н.Ф.,

при секретарі Щуковській А.М.,

з участю:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Потапенко Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

01 серпня 2017 року позивачем до суду подано названу позовну заяву з наступними вимогами:

-визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області щодо обрахунку йому пенсії із застосуванням показника середньої плати (доходу) за 2013 рік;

-зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області провести обрахунок йому пенсії у відповідності до статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачувати пенсію в обрахованому розмірі з 16.09.2015 року;

-стягнути з управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області на його користь судові витрати по оплаті судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовувалися тим, що позивачу з 23.04.2014 року призначено пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після досягнення пенсійного віку він набув право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з 16.09.2015 року почав отримувати пенсію за віком. Отримавши листа від УПФУ у м. Славутичі Київської області № 54/м-03 від 30.06.2017 року, позивач дізнався, що всупереч діючому законодавству, при призначенні йому пенсії у 2015 році було застосовано показник середньої заробітної плати за 2013 рік, а не показник середньої заробітної плати в цілому в Україні, за три календарні роки, які передували року звернення про призначення пенсії за віком, що суперечить ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою від 03 серпня 2017 року відкрито скорочене провадження у адміністративній справі.

Відповідач подав письмові заперечення, мотивовані тим, що позивач до звернення за призначенням пенсії за віком перебував на обліку в ГУ ПФУ в Київській області та отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262. У позивача в період отримання пенсії за законом № 2262 виникло право на пенсію за законом № 1058. Таким чином, реалізувати своє право на пенсію за віком на пільгових умовах на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 та Закону № 1058 можливо лише шляхом переведення з однієї пенсії на іншу пенсію, оскільки пенсія за віком на пільгових умовах не є первинною для позивача. Отже, відповідно до ч. 3 ст. 45 закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Така практика застосування середньої заробітної плати при переведенні на пенсію згідно Закону № 1058 військовослужбовців є загальноукраїнською, застосовується з 01.10.2011 року та схвалена Пенсійним фондом України.

У зв'язку з цим ухвалою від 08 серпня 2017 року справу призначено до судового розгляду на загальних підставах.

Ухвалою суду від 30 серпня 2017 року позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області в частині позовних вимог щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області проведення йому обрахунку пенсії у відповідності до ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплати в обрахованому розмірі з 16.09.2015 року по 31.01.2017 року залишено без розгляду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити пославшись на те, що при призначенні йому пенсії у 2015 році відповідачем було застосовано показник середньої заробітної плати за 2013 рік, а не показник середньої заробітної плати в цілому в Україні, за три календарні роки, які передували року звернення про призначення пенсії за віком. В зв'язку з цим, такі дії відповідача призвели до нарахування йому пенсії в менших розмірах.

Представник відповідача позов не визнала, посилаючись на обставини, викладені в запереченнях.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, оглянувши пенсійну справу № 112156, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 23 квітня 2014 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років згідно п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII), обчислена за формулою, передбаченою для цього Закону (без застосування показника середньої заробітної плати по Україні), яку він отримував по вересень 2015 року. Після призначення цієї пенсії ОСОБА_1 продовжував працювати.

Досягнувши пенсійного віку, з 16 вересня 2015 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ у м. Славутичі Київської області як одержувач пенсії за віком, призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058- IV. Пенсію призначено зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788 (далі Закон № 1788) та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Управління ПФУ, провівши переведення на інший вид пенсії та перерахунок розміру пенсії, при розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 застосувало показник середньої заробітної плати за 2013 рік, посилаючись на частину третю статті 45 Закону № 1058-IV.

Вважаючи порушенням своїх прав з боку УПФУ в м. Славутичі Київської області та з метою їх відновлення ОСОБА_1 звернувсь за захистом до суду.

Оцінюючи дії відповідача УПФУ в м. Славутичі Київської області з точки зору їх відповідності Конституції України та Законам України, нормативно-правовим актам, прийнятим відповідним органом в межах повноважень та у спосіб, що передбаченими ними, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За змістом ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Як зазначено у ч. 1 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Як зазначено у п. 1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до п.2. Положення управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Згідно п. 3 Положення одним з основних завдань Управління є призначення (перерахунок) пенсій.

Статтею 1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-XIIвійськовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XIIта Закону № 1058-IV, призначається одна пенсія за її вибором; при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону № 2262-XII, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону № 1058-ІV, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону № 1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп ? Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25цього Закону.

За правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Водночас ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

Крім того, після звільнення зі служби ОСОБА_1 продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

У випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058-ІV, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058-ІV такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Така позиція щодо застосування частини третьої ст. 45 Закону № 1058-ІV була висловлена Верховним Судом України у справі № 21-612а14.

Доводи представника відповідача не ґрунтуються на положеннях закону, а тому до уваги судом не приймаються.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що УПФУ в м. Славутичі Київської області необхідно позивачу обчислити пенсію за віком відповідно до вимог ст. 27, ст. 40 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, та виплачувати її в обрахованому розмірі з 01.02.2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням наведеного, стягненню з УПФУ в м. Славутичі Київської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягають понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в сумі 640 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст. 160-163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області щодо обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2013 рік.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області обчислити ОСОБА_1 розмір пенсії за віком в порядку, встановленому ст. ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та виплачувати пенсію в обрахованому розмірі, починаючи з 01.02.2017 року з урахуванням фактично виплачених сум за цей період.

Допустити негайне виконання постанови в межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в сумі 640 гривень.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Повна постанова виготовлена 04 вересня 2017 року.

Суддя Н. Ф. Теремецька