Рішення від 18.11.2009 по справі 50/549

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 50/549 18.11.09

За позовом Київської природоохоронної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві

до товариства з обмеженою відповідальністю "М'ясний альянс"

про припинення користування надрами.

Суддя Головатюк Л.Д.

Представники:

Від прокуратури Павліченко С.А.(пом. Київського природоохор. прок., посв. № 66)

Від позивача Гробов А.І.(дов. від 01.09.2009)

Від відповідача не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Київська природоохоронна прокуратура в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві звернулася до господарського суду м. Києва з позовною заявою до відповідача про припинення користування надрами(підземними водами) по вул. Сортувальній, 5 у м. Києві до отримання спеціального дозволу(ліцензії) на користування надрами.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 13.07.2009 порушено провадження у справі №50/549 та призначено до розгляду на 03.08.2009.

Представники позивача та відповідача в судове засідання 03.08.2009 не з'явилися, витребувані судом докази не подали, позивач причин неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Від відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Суд задовольнив дане клопотання.

В судове засідання прибув представник прокуратури, дав пояснення по справі та подав клопотання про продовження строку розгляду справи на строк більший, ніж це передбачено ч. 1 ст. 69 ГПК України. Суд задовольнив дане клопотання.

Розгляд справи було відкладено на 23.09.2009.

23.09.2009 розгляд справи не відбувся у зв"язку з хворобою судді.

09.10.2009 представники сторін в судове засідання не з'явилися, витребувані судом докази не подали, причин неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Розгляд справи було відкладено на 02.11.2009.

02.11.2009 в судове засідання прибув представник позивача та дав пояснення по справі.

Представники прокуратури та відповідача в судове засідання не з'явилися, витребувані судом докази не подали, прокуратура причин неявки суд не повідомила, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Від відповідача 28.10.2009 через канцелярію суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Суд задовольнив дане клопотання.

Розгляд справи було відкладено на 18.11.2009.

В судове засідання 18.11.2009 з'явилися представники позивача та прокуратури та дали пояснення по справі, позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представники відповідача в судове засідання вкотре не з'явилися, витребувані судом докази не подали, причин неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Особи, які беруть участь у розгляді справи, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (див. Роз'яснення Президії ВАСУ від 18.09.97р. № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").

Відповідач клопотань про відкладення розгляду справи та наявності у нього поважних причин щодо неявки у судові засідання 03.08.2009, 09.10.2009, 02.11.2009 та 18.11.2009 не повідомив, що дає підстави визначити причини його неявки до суду неповажними.

Керуючись ст. 75 ГПК України суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників відповідача за наявними у справі доказами та матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника прокуратури та позивача, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Преамбулою Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” визначено, що охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України.

З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

Згідно ст.ст. 4, 5 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки, а державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Державною екологічною інспекцією в місті Києві у червні 2009 року під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства виявлено факт використання в надрах корисних копалин (підземних вод) TOB «М'ясний альянс»без отримання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами по вул. Сортувальна, 5 у місті Києві, що є порушенням ст. 20, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 16, 19, 21, 23, 24 Кодексу України про надра. Вказане порушення було зафіксовано в акті перевірки від 09.06.2009, у зв'язку з чим відповідачу був виданий припис на усунення виявленого порушення.

З матеріалів справи вбачається, що за вказане порушення Київським природоохоронним прокурором винесено постанову про порушення провадження про адміністративне правопорушення відносно головного інженера TOB «М'ясний альянс»ОСОБА_1

Згідно ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.

Надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння (ст. 1 Кодексу України про надра).

Родовища корисних копалин - це нагромадження мінеральних речовин в надрах, на поверхні землі, в джерелах вод та газів, на дні водоймищ, які за кількістю, якістю та умовами залягання є придатними для промислового використання (ст. 5 Кодексу України про надра).

Корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення (ст. 6 Кодексу України про надра).

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827 затверджено переліки корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, де підземні води належать до корисних копалин загальнодержавного значення.

Користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також, іноземні юридичні особи та громадяни. Користування надрами здійснюється лише на підставі спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами, які видаються Державним комітетом України з геології і використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (ст. 13, 16 Кодексу України про надра).

Надра у користування для видобування прісних підземних вод надаються на підставі спеціальних дозволів (ліцензій), що передбачено ст. 21 Кодексу України про надра.

TOB «М'ясний альянс»Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в місті Києві 02.04.2007 видано дозвіл на спеціальне водокористування: отримання підземних вод з двох існуючих на території підприємства артезіанських свердловин глибиною 260 м та 110 м для господарчо-побутових та виробничих потреб. При цьому у дозволі на спеціальне водокористування вказано TOB «М'ясний альянс»на необхідність отримати спеціальний дозвіл на користування надрами.

Але як свідчать матеріали справи до цього часу TOB «М'ясний альянс»продовжує використовувати підземні води для господарчо-побутових та виробничих потреб не отримавши спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, що на переконання суду є грубим порушенням вимог чинного законодавства (норм перелічених вище).

Основними вимогами в галузі охорони надр є додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами, про що зазначено у ст. 56 Кодексу України про надра.

У разі порушення вказаної норми, статтею 57 Кодексу України про надра передбачено припинення користування надрами.

Суд вважає, що в даному випадку є всі підстави для припинення користування надрами (підземні води) TOB «М'ясний альянс», оскільки всупереч чинному в Україні законодавству відповідач не отримав спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами.

Статтями 15, 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого права або інтересу. Кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого права та інтересу.

Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»прокурор звертається з позовом до суду від імені держави та в її інтересах у разі наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій фізичних або юридичних осіб.

В даному випадку порушено встановлений державою порядок надання в користування надр, дотримання якого всіма юридичними та фізичними особами на території України є інтересом держави, що порушується в цьому випадку.

Державним органом, який здійснює державні функції з регулювання в сфері охорони навколишнього природного середовища в місті Києві, є Державна екологічна інспекція в місті Києві.

Таким чином, позовні вимоги прокурора обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ст. ст. 43, 33, 34 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що заявлені прокурором і позивачем вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Суд вважає, що прокурор достатньо мотивовано довів факт порушення суб'єктивного права держави в особі позивача. Надана ним сукупність відомостей про факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства відповідає дійсності і визнається судом достовірним доказом.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Заборонити ТОВ «М'ясний альянс»(вул. Сортувальна, 5 м. Київ, 02081, код ЄДРПОУ 31723193) користуватися надрами(підземними водами) до отримання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами.

3. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

4. Копію рішення розіслати сторонам.

Суддя Головатюк Л.Д.

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення 27.11.2009