Постанова від 09.11.2009 по справі 2а-62

Справа № 2а - 62

2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2009 р. м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Ничик Г.І.,

секретаря Петруняк Н.А.,

з участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій відповідача щодо невиплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та стягнення недоплаченої допомоги за 2007-2008 роки в розмірі 9235,27 грн.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років та стягнення з відповідача в її користь заборгованості в сумі 9235 грн. за 2007 -2008 роки. Позовнi вимоги мотивувала тим, що 02.12.2006 року вона народила дочку ОСОБА_3 і згідно з ст.15 Закону України "Про державну допомогу сiм'ям з дітьми" повинна щомісячно отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку у розмiрi встановленого законом прожиткового мiнiмуму для дітей віком до 6 років. Відповідно до абз.3 ч.2 ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рiк” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пунктом 14 ст.71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рiк” було зупинено дію ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України "Про державну допомогу сiм'ям з дітьми". Покликаючись на Рішення Конституцiйного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, яким визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рiк» щодо зупинення на 2007 р. дії абз.3 ч.2 ст. 56 та п. 14 ст.71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк”, та на визначений ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк” і ст. 58 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік” прожитковий мiнiмум на дiтей вiком до 6 років, позивачка зазначає, що вона недоотримала допомогу по догляду за дитиною в розмірі 9184,5 грн. в 2007-2008 роках. Протягом вказаного періоду позивачка отримала допомогу по догляду за дитиною в загальній сумі 2788,5 грн., в той час як згідно встановленого прожиткового мінімуму (з 1 січня 2007 року - 434 грн., з 1 квітня 2007 року - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року - 470 грн., з 1 січня 2008 року - 526 грн., з 1 квітня 2008 року - 538 грн., з 1 липня2008 року - 540 грн., з 1 жовтня 2008 року - 557 грн.) мала отримати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 11973 грн., а тому просить стягнути з відповідача в її користь недоплачену допомогу 9184,5 грн. Одночасно позивачка просить поновити пропущений строк звернення до суду за захистом порушених прав, враховуючи те, що він пропущений з поважних причин, так як вона здійснювала догляд як за своєю дитиною, так і за перестарілою бабкою.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, суду пояснила, що вона здійснює догляд за дитиною ОСОБА_3, яка народилась 02.12.2006 р.до досягнення нею трирічного віку, щомісячно вона отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в заниженому розмірі. Одночасно пояснила, що до народження дитини вона не працювала, а 27.11.2008 р. вона народила другу дитину, за якою здійснює догляд. Про порушення її права на отримання допомоги по догляду за дитиною в повному обсязі, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, позивачці стало відомо в 2009 р., тому вона звернулась до управління праці та соціального захисту населення для вирішення даного питання, однак їй було відмовлено в проведенні перерахунку. Позивачка просить стягнути недоплачену допомогу за 2007-2008 роки в сумі 9235,27 грн.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала. Суду пояснила, що згідно з ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми (в тому числі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. В ст.95 Конституції України зазначено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про Державний бюджет, який діє протягом бюджетного року, є безумовним та пріоритетним відносно інших законів. Крім того, ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу та закону про Державний бюджет України. Пунктом 20 ст.2 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про Державний бюджет України - закон, який затверджує повноваження органів державної влади виконувати державний бюджет України протягом бюджетного періоду, який починається з 01 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року (ст. 3 Бюджетного кодексу). ч.10 ст.78 Бюджетного кодексу визначено, що після введення в дію закону про державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань. Одночасно пояснила,що позивачка отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 17.01.2007 р. у мінімальному розмірі, як незастрахована особа, виплати проводились з індексацією. Представник ствердила, що ОСОБА_4 в 2009 р. зверталась до УПСЗН з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, їй було видано довідку про розмір отримуваної допомоги. Перерахунок не проводився, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не передбачені кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за попередній період. Просить відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується її свідоцтвом про народження 1-НМ № 052889, виданим 13 грудня 2006 р. Розпорядженням управлiння праці та соціального захисту населення Городенківської райдержадміністрації № 409257 від 18.01.2007 р. за заявою ОСОБА_1 від 16.01.2007 р., їй, як непрацюючій, з 17.01.2007 р. призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 90 грн. В 2007 році їй виплачено 1177,73 грн. допомоги по догляду за дитиною, в 2008 р. - 1560 грн.

Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Згідно рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк», яким зупинена на 2007 р. дія ст. 12, ч.1ст.15 та п.3 розділу VІІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Зважаючи на те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та/або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно-правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов'язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону.

Відповідно до п. 5 резолютивної частини згаданого вище рішення Конституційного Суду України воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законiв, що визнанi неконституцiйними. Отже, з 9.07.2007 року відновлена дія ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми”, згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно не провів позивачці нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., а не з січня 2007 р.

Статтею 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлений прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років: з 01.04.2007 р. - 463 грн., з 01.10.2007 року -470 грн.

Із довідки управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА від 10.06.2009 р. встановлено, що в 2007 році позивачка отримувала щомiсячну допомогу по догляду з врахуванням обмежень, встановлених Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рiк”. Зокрема, з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. позивачці було виплачено 606,7 грн., в тому числі: за липень - 74,98 грн. (101,16/31=3,26*23=74,98), серпень - 103,41 грн., вересень - 104,85 грн., жовтень - 104,85грн., листопад - 107,73 грн.,грудень - 110,88 грн. В той час як відповідно до встановленого статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років слід було провести оплату допомоги за цей період в розмірі 2679,53 грн. В тому числі: за липень 2007 р. - 343,53грн. (463/31=14,936*23=343,53), серпень - вересень 2007 р. по 463 грн., жовтень- грудень 2007 року - по 470 грн. (343,52+926+1410=2679,53)

Таким чином, загальна сума недоплаченої позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07. 2007 року по 31.12.2007 р. становить 2072,83 грн. (2679,53грн. - 606,7 грн. =2072,83 грн.).

Позовні вимоги про стягнення в користь позивачки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, виходячи із прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за мінусом фактично отриманої нею допомоги протягом цього періоду не підлягають задоволенню, так як п.7 розділу II «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Ця норма не визнана неконституційною. Вирішення питання про відповідність Конституції України внесених до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" змін належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України. Таким чином, дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивачки в 2008 р., не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

При таких обставинах суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково: визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА щодо невиплати позивачці державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та стягнути в її користь недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07. 2007 року по 31.12.2007 р. в розмірі 2072,83 грн.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат.

Ч. 2 ст. 99 КАС України встановлений річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. За ч.3 ст.99 КАС для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачці відмовлено у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною в березні 2009 р., їй управлінням праці та соціального захисту населення Городенківської райдержадміністрації виданий лист № З- 31-23 від 26.03.2009 р. про отриману нею по догляду за дитиною з січня 2007 р. по лютий 2009 р. Отже, ОСОБА_1 звернулася до суду саме тоді, коли вона дізналася про порушення своїх прав та інтересів.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 22, 55, 124,152 Конституцiї України, ст. ст. 99,100,158-163, 167, 186 КАС України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за липень- грудень 2007 р. неправомірними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації в користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3 до досягнення нею трирiчного вiку за період з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. в розмірі 2072 грн. 83 коп.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Городенківський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Суддя Ничик Г.І.

Постанова в повному обсязі виготовлена 12.11.2009 р.