Справа № 2а - 97
2009 р.
11 листопада 2009 р. м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Ничик Г.І.,
секретарів Сьомкайло І.-М.І., ОСОБА_1,
з участю: представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації про визнання протиправними і неправомірними дій відповідача, стягнення недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за 2007 -2008 роки з індексацією в сумі 10941,74 грн.
ОСОБА_4 звернулась в суд з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації, в якому просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за 2007 - 2008 роки відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сiм'ям з дітьми" з індексацією в розмірі 10941,74 грн., подати суду звіт зі сторони відповідача про виконання судового рішення в місячний строк з моменту набрання ним законної сили. Позовнi вимоги мотивувала тим, що 31.05.2006 року вона народила сина ОСОБА_5, здійснює догляд за ним, і відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сiм'ям з дітьми" щомісячно повинна отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку у розмiрi встановленого законом прожиткового мiнiмуму для дітей віком до 6 років. В зв'язку з тим, що Законами України „Про Державний бюджет України на 2007 рiк” та ,,Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” були внесені зміни щодо величини щомісячних виплат, вона отримувала допомогу не в повному обсязі. Рішенням Конституцiйного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк», яким зупинена на 2007 р. дія ст. 12, ч.1ст.15 та п.3 розділу VІІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В позові ОСОБА_4 п окликається на Рішення Конституцiйного Суду України від 22 травня 2008 р., зазначаючи, що ч.2 ст.95 Конституції України конкретизує вимоги змісту закону про Держбюджет, визначає вичерпний перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про держбюджет - встановлення тільки доходів і видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про бюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, і не може вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це створює протиріччя в законодавстві, і, як наслідок, - скасування та обмеження прав і свобод людини.
В зв'язку з тим, що відповідач виплачував ОСОБА_4 допомогу до догляду за дитиною в меншому розмірі, чим передбачено законом, вона 08.04.2009 р. подала заяву до управлiння праці та соціального захисту населення Городенківської райдержадміністрації з проханням здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку та виплатити недоплачену допомогу, виходячи із розміру допомоги 557 грн. замість 90 грн. Оскільки відповідач відмовився здійснити перерахунок, тому позивачка просить суд стягнути з відповідача 10941,74 грн. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розрахунку: 344 (434-90)*3 +373(463-90)*6 + 380(470-90) * 3 = 4410 грн. за 2007 рік; 396 (526-130)*3+ 408 (538-130)* 3 + 410 (540-130) * 3 + 427* 3 = 1188+1224+1230+1281= 4923 грн. за 2008 рік, що разом з індексацією становить - 4410*129,0*106,9 : 100= 5688,9 грн. за 2007 р. та 4923* 106,9 : 100= 5252,84 грн. за 2008 р.
В ході розгляду справи представник позивачки підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, та зазначених в ст. 22 Конституції України, яка передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, уточнив позовні вимоги. Крім позовних вимог про стягнення в користь позивачки недоплаченої допомоги за 2007 -2008 р. разом з індексацією, за мінусом фактично виплачених відповідачем позивачці сум допомоги, просить визнати неправомірними і протиправними дії відповідача в зв'язку з невиплатою їй допомоги по догляду за дитиною в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала. Суду пояснила, що згідно з ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми (в тому числі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. В ст.95 Конституції України зазначено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про Державний бюджет, який діє протягом бюджетного року, є безумовним та пріоритетним відносно інших законів. Крім того, ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу та закону про Державний бюджет України. Пунктом 20 ст.2 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про Державний бюджет України - закон, який затверджує повноваження органів державної влади виконувати державний бюджет України протягом бюджетного періоду, який починається з 01 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року (ст. 3 Бюджетного кодексу). Ч.10 ст.78 Бюджетного кодексу визначено, що після введення в дію закону про державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань. Одночасно пояснила,що позивачка отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 25.07.2006 р. у мінімальному розмірі, як незастрахована особа, (догляд здійснює за ОСОБА_5,ІНФОРМАЦІЯ_1 та Софією, ІНФОРМАЦІЯ_2), виплати проводились з індексацією. Представник ствердила, що ОСОБА_4 в 2009 р. зверталась до УПСЗН з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за попередній період, їй було відмовлено, так як Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не передбачені кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за попередній період. Просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, що стверджується його свідоцтвом про народження 1-НМ № 035361, виданим 08 червня 2006 р. Розпорядженням управлiння праці та соціального захисту населення Городенківської райдержадміністрації № 408954 від 25.07.2006 р. за заявою ОСОБА_4, їй, як непрацюючій, з 25.07.2006 р. призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 90 грн. В 2007 році їй виплачено 1120,77 грн. допомоги по догляду за дитиною, в 2008 р. - 1963 грн.
Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Згідно рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк», яким зупинена на 2007 р. дія ст. 12, ч.1ст.15 та п.3 розділу VІІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Зважаючи на те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та/або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно-правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов'язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону. Відповідно до п. 5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законiв, що визнанi неконституцiйними. Отже, з 9.07.2007 року відновлена дія ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми”, згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно не провів в повному обсязі нарахування та виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., а не з січня 2007 р.
Статтею 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлений прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років: з 01.04.2007 р. - 463 грн., з 01.10.2007 року -470 грн.
Із довідки управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА № 1084 від 13.08.2009 р. встановлено, що в 2007 році позивачка отримувала щомiсячну допомогу по догляду з врахуванням обмежень, встановлених Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рiк”. Зокрема, з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. позивачці було виплачено 606,7 грн., в тому числі: за липень - 73,97 грн. (99,72/31=3,216*23=73,97), серпень - 103,41 грн., вересень - 103,41 грн., жовтень - 104,85грн., листопад - 107,73 грн.,грудень - 110,88 грн. В той час як відповідно до встановленого статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років слід було провести оплату допомоги за цей період в розмірі 2679,53 грн. В тому числі: за липень 2007 р. - 343,53грн. (463/31=14,936*23=343,53), серпень - вересень 2007 р. по 463 грн., жовтень- грудень 2007 року - по 470 грн. (343,52+926+1410=2679,53)
Таким чином, загальна сума недоплаченої позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07. 2007 року по 31.12.2007 р. становить 2075,28 грн. (2679,53грн. - 604,25 грн. =2075,28 грн.).
А тому слід визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА щодо невиплати позивачці державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за липень-грудень 2007 р.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру. Тому з застосуванням підсумкового індексу інфляції за 2008 р. - 122,3% в користь позивачки слід стягнути допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 р. з врахуванням індексу інфляції 2538,06 грн. (2075,28* 122,3%= 2538,06 грн.).
Позовні вимоги про стягнення в користь позивачки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, виходячи із прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за мінусом фактично отриманої нею допомоги протягом цього періоду не підлягають задоволенню, так як п.7 розділу II «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Ця норма не визнана неконституційною. Вирішення питання про відповідність Конституції України внесених до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" змін належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України. Таким чином, дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивачки в 2008 р., не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат.
Ч. 2 ст. 99 КАС України встановлений річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. За ч.3 ст.99 КАС для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_4 дізналася про порушення своїх прав та інтересів із листа управління праці та соціального захисту населення Городенківської райдержадміністрації № Ч- 16/70 від 13.04.2009 р., отже вона звернулася до суду саме тоді, коли дізналася про порушення своїх прав та інтересів та інтересів дитини.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 22, 55, 124,152 Конституцiї України, ст. ст. 99,100,158-163, 167, 186 КАС України , суд
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_4 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за липень- грудень 2007 р. неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Городенківської райдержадміністрації в користь ОСОБА_4 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку за період з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. з індексацією в розмірі 2538,06 грн. (дві тисячі п'ятсот тридцять вісім гривень 06 коп.)
В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Городенківський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя Ничик Г.І.
Постанова в повному обсязі виготовлена 13.11.2009 р.