Постанова від 24.11.2009 по справі 2-а-2979-09

Справа № 2-а-2979

2009 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

„19” листопада 2009 року суддя М елітопольського міськрайонний суд Запорізької області ОСОБА_1,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу, відкриту за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області про скасування рішення суб'єкту владних повноважень та спонукання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі зазначили, що 12 жовтня 2007 року Мелітопольська районна державна адміністрація Запорізької області надала висновок щодо погодження їм місця розташування земельної ділянки загальною площею 0,1143 га, у тому числі за рахунок державної служби автомобільних доріг України “Укравтодор” Служби автомобільних доріг у Запорізької області (смуга відведення автошляху Харків - Сімферополь) - площею 0,0653 га та земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарські угіддя (пасовища) площею 0,0490 га на території Семенівської сільської ради для розміщення торгівельних павільйонів площадкою.

Зібравши необхідні позитивні висновки щодо розташування земельної ділянки, позивачі звернулися до відповідача з заявою про затвердження матеріалів вибору земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Рішенням Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області від 22.04.2009 року їм було відмовлено в задоволенні заяви про затвердження матеріалів вибору земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки через те, що зазначене питання не є компетенцією відповідача.

Вважають, що зазначене рішення підлягає скасуванню, оскільки відповідно України громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, а районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Позивачі в судове засідання не з'явилися, від них надійшли заяви про розгляд позову в їх відсутність на підставі наявних у справі доказів. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнала, надала суду заперечення на позов, згідно яких в даному випадку по справі відсутній публічно-правовий спір, оскільки фактично вимоги позивачів не стосується захисту їх прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин, а поставлені вимоги про затвердження матеріалів вибору земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення земельної ділянки, тобто предметом спору є право на користування земельною ділянкою. До того ж Мелітопольською районною державною адміністрацією не виносилося жодного рішення про відмову в задоволенні заяви позивачів про затвердження матеріалів вибору земельної ділянки, а лише листом № 256 від 22 квітня 2009р. запропоновано звернутися для вирішення цього питання до Запорізької обласної державної адміністрації, і фактично по справі оскаржувати нічого.

Крім того, спірна земельна ділянка, яку бажають отримати позивачі, розташована вздовж дороги Харків-Сімферополь, відповідно, обслуговує не лише територіальну громаду району, тобто винесення цього рішення є компетенцією Запорізької обласної державної адміністрації.

Також Закону України „Про Державний бюджет України на 2008р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України” вніс зміни до ст.124 Земельного кодексу України та ст.15 Закону України „Про оренду землі”, згідно яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах.

Суд, ураховуючи доводи позивача, що викладені в позовній заяві, та заперечення відповідача, дослідивши інші матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з вимогами частини 2 статті 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання позивача.

Таким чином, по справі має місце публічно-правовий спір.

Заперечення представника відповідача щодо помилкового обрання позивачами суду за цих обставин неможливо брати до уваги. Також неможливо стверджувати, що фактично предметом спору є право на користування земельною ділянкою, оскільки таке право у позивачів не виникло і не виникне навіть після задоволення позову.

Вирішуючи по суті заявлені вимоги, суд приходить до наступного.

19 квітня 2009р. рішенням №22 Семенівська сільська рада погодила позивачам місце розташування земельної ділянки площею 0,14га для розміщення торгівельних павільйонів з літньою площадкою за рахунок смуги відведення автошляху Харків-Сімферополь та земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища) на території Семенівської сільської ради для передачі в оренду строком на 5 років (а.с.21).

24 грудня 2007р. рішенням №6 Мелітопольська районна рада погодила позивачам місце розташування земельної ділянки площею 0,1143га для розміщення торгівельних павільйонів з літньою площадкою за рахунок земель Служби Автомобільних доріг України у Запорізькій області (смуга відведення автошляху Харків-Сімферополь) площею 0,0653 та земель сільськогосподарського призначення (пасовище) - площею 0,0490га. (а.с.24).

12 жовтня 2007р. Мелітопольська районна державна адміністрація Запорізької області надала свій висновок щодо погодження позивачам місця розташування земельної ділянки загальною площею 0,1143 га, у тому числі за рахунок державної служби автомобільних доріг України “Укравтодор” Служби автомобільних доріг у Запорізької області (смуга відведення автошляху Харків - Сімферополь) - площею 0,0653 га та земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарські угіддя (пасовища) площею 0,0490 га на території Семенівської сільської ради для розміщення торгівельних павільйонів площадкою (а.с.22).

Позивачі отримали позитивні висновки щодо розташування земельної ділянки від Міністерства охорони здоров'я, Служби автомобільних доріг у Запорізької області, Відділу культури Мелітопольської районної державної адміністрації, Мелітопольського міжрайонного відділу екологічного контролю, відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Мелітопольської райдержадміністрації, Мелітопольського районного відділу земельних ресурсів (а.с.9-20,23).

Також ними замовлена та ліцензованим підприємством - Державною служби геодезії, картографії та кадастру - виконана кадастрова зйомка цієї земельної ділянки та складений технічний звіт (а.с.25-26).

22.04.2009 року листом №256 Мелітопольської районної державної адміністрації позивачам для вирішення питання про згоду на затвердження матеріалів вибору земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки запропоновано звернутися до Запорізької обласної державної адміністрації через некомпетентність відповідача (а.с.7).

Однак земельні відносини щодо володіння, користування та розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.

Статтею 13 Конституції України встановлено, що „від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією”.

Відповідно до ст.ст. 142-145 Конституції України „до матеріальної основи органів місцевого самоврядування крім інших об'єктів належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень”.

У відповідності зі ст. 10 ЗК України, до повноважень районних рад у галузі земельних відносин на території району належить розпорядження землями на праві спільної власності відповідних територіальних громад, підготовка висновків щодо вилучення та надання земельних ділянок із земель державної власності що проводяться органами виконавчої влади.

Відповідно до ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч.5 ст.149 ЗК України, районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Законом України “Про державний бюджет України на 2008р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України” внесено зміни до ст.124 ЗК України, згідно яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються виключно на аукціонах.

Однак за ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовує відповідальність особи.

Також відповідно до рішення Конституційного суду України у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно - правових актів за № 1-7/99 від 09.02.1999 р. дію нормативно - правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання чинності цим нормативним актом і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події факту застосовується той закон або інший нормативний акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно - правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому правовому акті.

Виходячи з положень ЗК України та вимог Закону України “Про оренду землі”, надання зворотної дії в часі чинним законодавством не передбачено.

Відтак посилання відповідача на неможливість надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної ділянки у зв'язку із внесенням змін Законом України “Про державний бюджет України на 2008 р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України” є необґрунтованими та таким, що порушує права позивачів на отримання в оренду земельних ділянок.

Завершення процесу набуття права оренди земельної ділянки, у тому числі отримання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо їх відведення, повинно здійснюватися відповідно до ЗК України та Закону “Про оренду землі” в редакції, яка була чинна на момент звернення до відповідача.

Сукупність норм свідчить про те, що прийняття рішення про затвердження позивачам матеріалів вибору земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки загальною площею 0,1143 га, у тому числі за рахунок державної служби автомобільних доріг України “Укравтодор” Служби автомобільних доріг у Запорізької області (смуга відведення автошляху Харків - Сімферополь) - площею 0,0653 га та земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарські угіддя (пасовища) площею 0,0490 га на території Семенівської сільської ради для розміщення торгівельних павільйонів площадкою, відноситься до компетенції відповідача.

Однак слід зазначити, що дійсно відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, 22 квітня 2009р. не виносилося рішення про відмову позивачам в затвердження матеріалів вибору земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки загальною площею 0,1143 га, у тому числі за рахунок державної служби автомобільних доріг України “Укравтодор” Служби автомобільних доріг у Запорізької області (смуга відведення автошляху Харків - Сімферополь) - площею 0,0653 га та земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарські угіддя (пасовища) площею 0,0490 га на території Семенівської сільської ради для розміщення торгівельних павільйонів площадкою, а листом №256 від 22 квітня 2009р. позивачам для вирішення цього питання запропоновано звернутися до Запорізької обласної державної адміністрації, що не відповідає дійсності.

Такі дії є бездіяльністю Мелітопольської районної державної адміністрації як суб'єкта владних повноважень, яка, розглянувши заяву позивачів про затвердження матеріалів вибору земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки, запропонувала їм звернутися до Запорізької обласної державної адміністрації з мотивів своєї некомпетенції.

Право на оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень позивачам надано ч.2 ст.2 КАС України, та які реалізували його, звернувшись до суду за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.

Відповідно ч.2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод і інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

П.6 ч.2 ст.105 КАС України встановлено, що адміністративний позов може містити вимоги про встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, для повного захисту прав, свобод і інтересів позивачів слід вийти за межі позовних вимог, встановити наявність компетенції Мелітопольської районної державної адміністрації як суб'єкта владних повноважень з надання позивачам згоди на розробку проекту відведення земельною ділянки; зобов'язати відповідача як суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії - затвердити матеріали вибору земельної ділянки та надати позивачам дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки загальною площею 0,50 га, розташованої на території Терпіннівської сільської ради, за рахунок смуги відведення автошляху Харків - Сімферополь на км. 395 + 700 зліва для будівництва та обслуговування автозаправочного комплексу.

Керуючись ст.13,58,142-145 Конституції України, ст.ст.10,116,149 Земельного кодексу України, рішенням № 1-7/99 від 09.02.1999р. Конституційного суду України, ст.ст.11,71,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області про скасування рішення суб'єкту владних повноважень та спонукання до вчинення дій - задовольнити.

Встановити компетенцію Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області як суб'єкта владних повноважень щодо надання ОСОБА_2, ОСОБА_3 згоди на розробку проекту відведення земельною ділянки загальною площею 0,1143 га, у тому числі за рахунок державної служби автомобільних доріг України “Укравтодор” Служби автомобільних доріг у Запорізької області (смуга відведення автошляху Харків - Сімферополь) - площею 0,0653 га та земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарські угіддя (пасовища) площею 0,0490 га на території Семенівської сільської ради для розміщення торгівельних павільйонів площадкою.

Зобов'язати Мелітопольську районну державну адміністрацію Запорізької області затвердити матеріали вибору земельної ділянки та надати ОСОБА_2, ОСОБА_3 дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки загальною площею 0,1143 га, у тому числі за рахунок державної служби автомобільних доріг України “Укравтодор” Служби автомобільних доріг у Запорізької області (смуга відведення автошляху Харків - Сімферополь) - площею 0,0653 га та земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарські угіддя (пасовища) площею 0,0490 га на території Семенівської сільської ради для розміщення торгівельних павільйонів площадкою.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Мелітопольський міськрайонний Запорізької області суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

СУДДЯ: