12 листопада 2009 року № 4790/09/ 9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів Носа С.П., Довгополова О.М.,
при секретарі судового засідання Куземському В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 грудня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання неправомірними дій та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною, -
17 листопада 2008 року позивач звернулася до суду з вказаним вище позовом, з якого вбачається, що вона є матір'ю малолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1, виданим 10.01.2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому Хмельницького управління юстиції Хмельницької області. Зокрема, позивач вказує, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році виплачувалась не в повному обсязі, оскільки положення пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007. Просила визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути з управління праці та соціального захисту населення вищезазначену допомогу з жовтня 2008 року та зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в подальшому нараховувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлену ст. 15 Закону України ««Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 грудня 2008 року визнано неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради у виплаті ОСОБА_1 за жовтень-листопад 2008 року щомісячної грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено Законом України «Про соціальну допомогу сім'ям з дітьми». Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в рахунок недоплаченої допомоги на користь ОСОБА_1 - 854 грн.
Згадана постанова оскаржена в апеляційному порядку відповідачем - відповідачем. Вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю. Зокрема зазначає, що виплата даної допомоги проводиться згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядку призначення та виплати державної грошової допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 та відповідних статей Закону України про Державний бюджет України на відповідні роки. Окрім того, зазначає, що Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 положення, що стосується даної виплати не конституційними.
Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судовому рішенні, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про підставність апеляційної скарги та незаконність рішення суду першої інстанції.
При цьому колегія суддів враховує наступне.
Задовольняючи позовні вимоги позивача за період за жовтень-листопад 2008 року суд першої інстанції виходив з того, що прожитковий мінімум для дитини до 6 років відповідно до Закону України « Про державний бюджет» становив з 01.10.2008 року по 01.11.2008 року становив 557 грн., однак в порушення вимог цього Закону відповідач при нарахуванні грошової допомоги позивачці виходив з меншого розміру допомоги.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального права і фактичним обставинам справи.
Колегія суддів зазначає, що п. 23 розділу ІІ цього ж Закону «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми», на предмет конституційності не розглядався, у встановленому порядку неконституційними не визнавався та своєї чинності у 2008 році не втрачав.
Згідно ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-6 (далі Закон № 107-6) затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 01 січня-526 грн., з 01 квітня - 538 грн., з 01 липня - 540 грн., а згідно пункту 23 цього Закону, підпункт 8 пункту 8 з розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50%, з 01 січня 2009 року - 75%, з 01 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Саме тому у 2008 році допомога нараховувалась та виплачувалась відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та положень Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання які спричинили втрату працездатності» № 1105-14 від 28.12.2007 року, яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., і дане положення Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року не було визнано неконституційним.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що у 2008 році право позивачки на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також розмір цієї допомоги врегульовувалися насамперед положеннями Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми», як спеціального закону, що був чинним у цей період. Відповідач по справі належним чином та відповідно до вимог Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» та Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» виконав свій обов'язок перед позивачем, та діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним Законодавством України, а тому підстав для задоволення позовних вимог немає.
Окрім того, позивач просить в подальшому нараховувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлену ст. 15 Закону України ««Про державну допомогу сім'ям з дітьми», проте колегія суддів зазначає, що суд не може на майбутнє визначити протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
З врахуванням викладеного вище, судом першої інстанції прийнято незаконне рішення, ухвалене без дотриманням норм матеріального та процесуального права. Рішення ухвалене не на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених тими доказами, які були наявними у матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч.2; 207, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради задовольнити, постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 грудня 2008 року № 2а-1575/08 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя І.О.Яворський
Судді С.П. Нос
О.М. Довгополов
Повний текст постанови
виготовлено та підписано
17.11.2009р.