Ухвала від 05.11.2009 по справі 236/09

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2009 року № 236 /09/ 9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Ліщинського А.М., Онишкевича Т.В.,

при секретарі судового засідання Неміш О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18.11.2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства фінансів України, Міністерства праці та соціальної політики України, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, за участю третьої особи Головного управління Державного казначейства у Рівненській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2008 року році ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Міністерства фінансів України, Міністерства праці та соціальної політики України та до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправними дій відповідачів щодо не нарахування та невиплати їй щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з липня по грудень 2007 року та зобов'язання відповідачів нарахувати та виплатити вказану допомогу в розмірі 1982 грн. 60 коп.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.11.2008 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (33000, вул. Соборна, 12, м. Рівне) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12. 2007 року включно в сумі 1896 (одна тисяча вісімсот дев'яносто шість) грн. 41 коп.

В позові ОСОБА_1 до Міністерства фінансів України, Міністерства праці та соціальної політики України - відмовити, за безпідставністю позовних вимог.

В позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо нарахування та виплати недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» за період з 01 липня 2007 року по 08 липня 2007 року в сумі 86 (вісімдесят шість) грн. 19 коп. - відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Постанову суду першої інстанції оскаржило Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не може погодитись з таким рішенням суду і рахує, що суд, виносячи таку постанову, порушив норми матеріального права.

Апелянт звертає увагу на те, що за 2007 рік допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 призначена та виплачена вірно. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в тій частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». Апелянт просить скасувати постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18.11.2008 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивачці до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти дише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як встановлено судом першої інстанції , що позивач - ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, є застрахованою, згідно довідки № 221 від 15.09.2008 року працює в ТЗОВ фірма «ТТК-Вест» та згідно наказу перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно частин 1 і 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Дію статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» зупинено на 2007 рік згідно із Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, ЗО, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56, пункту 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року застосуванню підлягає положення ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (в редакції чинній до 09.07.2007 р.), передбачений - також Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми". Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта закону, застосуванню підлягають положення закону.

Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, застосовується розмір допомоги, визначений ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Однак, Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" при визначенні розміру допомоги не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зважаючи на обумовлене, суд, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно із довідкою управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому № 795 від 16.09.2008 року (а.с.7), позивачу, починаючи з липня по грудень 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачена в розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в сумі 816,40 грн., що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Загальна сума заборгованості по виплаті позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нараховується та підлягає до виплати за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 р., і становить 1896,41 коп., оскільки з 09.07.2007 року підлягає застосуванню положення ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", якою визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а тому позовні вимоги щодо нарахування щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.07.2007 року по 08.07.2007 року - 86,19 грн. (за 8 днів липня) (1896,41 грн. - 86,19 грн.(за 8 днів липня)= 1896,41 грн.) - задоволенню не підлягає.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року №32 "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку", в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, з 1 січня - призначається, а в ІІ-ІУ кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

Таким чином, зі змісту вищенаведеної норми вбачається, що нарахування та виплата позивачу щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", належить до повноважень Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому.

А відтак, дії Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону і ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України, та слід зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до перелічених вище норм, в розмірі 1896,41 грн., що обчислений з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують, а тому рішення суду першої інстанції по даній справі скасуванню не підлягає.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради залишити без задоволення.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18.11.2008 року у справі № 2а-4510/08 - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя В.В.Ніколін

Судді Т.В.Онишкевич

А.М.Ліщинський