Постанова від 06.07.2017 по справі 161/8751/17

Справа № 161/8751/17

Провадження № 2-а/161/773/17

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2017 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючої - судді Гриня О.М.

при секретарі - Муригіній А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору, --

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернулося в суд з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору.

Свій позов обґрунтовує тим, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2014 року зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області нарахувати та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком та доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території зони гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат на користь ОСОБА_2 за період з 04 листопада 2001 року по 22 липня 2011 року включно відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.

23 травня 2017 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинським В.Є. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 53994396, якою, в свою чергу, зобов'язано стягнути з головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області виконавчий збір в розмірі 12800 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області вважає вказану постанову в частині стягнення виконавчого збору незаконною та такою, що підлягає скасуванню, адже 15 березня 2017 року в добровільному порядку до винесення оскаржуваної постанови ОСОБА_2 було проведено перерахунок пенсії та нараховано суму доплати, яка становить 13268,76 грн. Разом з тим, зазначає, що державним бюджетом у 2011 році та в подальшому не передбачалось видатків на фінансування пенсійних виплат, що призначені на підставі вказаного Закону за рішеннями судів, а тому в головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області відсутні фінансові можливості для виплати нарахованої за рішенням суду суми пенсії. Виконавши в добровільному порядку рішення суду в частині, яку можливо було виконати та в межах наданих повноважень, вважає, що підстави стягувати виконавчий збір з боржника в даному випадку відсутні.

Просить визнати дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського В.Є. щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 539943396 від 23 травня 2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800 грн. - неправомірними та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження № 539943396 від 23 травня 2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800 грн.

В судове засідання представник позивача не з'явився, подав суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити без його участі. Позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.

Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності сторін за наявними матеріалами справи.

Дослідивши та оцінивши представлені у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2014 року зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області нарахувати та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком та доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території зони гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат на користь ОСОБА_2 за період з 04 листопада 2001 року по 22 липня 2011 року включно відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум (а.с.7-10).

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського В.Є. від 23 травня 2017 року відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №2а-7852/11/0308 щодо зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нарахувати та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком та доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території зони гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат на користь ОСОБА_2 за період з 04 листопада 2001 року по 22 липня 2011 року включно відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум (а.с.12).

Разом з тим, даною постановою головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинський В.Є. постановив стягнути з боржника виконавчий збір і розмірі 12800 грн. (а.с.13).

Листом від 01 червня 2017 за вих. № 3003/02-60-38 (а.с.14) Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило державного виконавця про те, що стягувачу ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії за період з 04 січня 2011 року по 22 липня 2011 року. Нарахована сума доплати становить 13268,76 грн. Крім того, даним листом позивач повідомив, що державним бюджетом у 2011 році та в подальшому не передбачалось видатків на фінансування пенсійних виплат, що призначені на підставі вказаного Закону за рішеннями судів, а тому в головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області відсутні фінансові можливості для виплати нарахованої за рішенням суду суми пенсії стягувача з поважних причин (а.с.14).

Частинами 5, 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» в новій редакції установлено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

З оскаржуваної постанови від 23 травня 2017 року вбачається, що державним виконавцем з боржника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області стягнуто виконавчий збір в розмірі, що передбачений за примусове виконання рішення немайнового характеру.

Пунктом 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження установлено, що виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Нараховані ОСОБА_2 боржником кошти є майном в розумінні статті 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод, а право грошової вимоги проти держави про виплату коштів в порядку соціального забезпечення і соціального страхування неодноразово визнавалося майном у практиці Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Оскільки, виконавчий лист №2а-7852/11/0308 зобов'язує боржника вчинити дії щодо майна стягувача (виплатити), то в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.

А відтак, відповідно до вимог п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження установлено, виконавчий збір не стягується.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського В.Є. щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 539943396 від 23 травня 2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800 грн. є неправомірними, оскаржувана позивачем постанова в частині стягнення з боржника виконавчого збору підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 9, 10, 71, 99, 100, 158, 160, 161-163 КАС України, ст.ст. 1, 18, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського В.Є. щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 539943396 від 23 травня 2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800 грн. - неправомірними.

Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського В.Є. про відкриття виконавчого провадження № 539943396 від 23 травня 2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800 грн.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду О.М. Гринь